Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boom bytů: Brno následují další města, ustoupit musela i tržnice

  11:01aktualizováno  11:01
Ve výstavbě nových bytů se developeři nezaměřují jen na Brno, ale velké projekty plánují také v dalších městech na jižní Moravě. O odbyt strach nemají, nové byty rychle mizí.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Podobný stav jako před začátkem ekonomické krize. Tak označují odborníci výstavbu nových bytů na jižní Moravě. K široké nabídce v Brně se navíc postupně přidávají i další města. Zatímco loni bylo ve zbytku kraje dokončeno 380 nových bytů, na letošní rok odborníci předpovídají výrazně vyšší číslo.

Developeři totiž počítají s velkými projekty a vědí, že byty nebude těžké prodat, protože lidé chtějí bydlet v novém a na nákup nemovitostí mají peníze.

„Nárůst výstavby bytových domů na jižní Moravě souvisí s celkově zlepšující se ekonomickou situací. Věříme, že jde o dlouhodobější trend. Otvírají se díky tomu investiční příležitosti,“ podotkla Jana Korytárová z Ústavu stavební ekonomiky a řízení Vysokého učení technického v Brně.

Jen na Blanensku jsou v plánu stovky nových bytů. „Momentálně jsme ve fázi stavebního řízení na výstavbu tří bytových domů v Blansku, které postavíme ve dvou etapách. V první vznikne 70, ve druhé něco přes 30,“ uvedl developer Jan Musil z Hopa Group.

Podle něj nové byty od 1+kk až k 4+kk uspokojí pestrou škálu zájemců. „V Blansku se přitom jedná o stoupající trend. Už předloni jsme tady postavili 30 nových bytů, ale zájem to evidentně nepokrylo,“ dodal Musil.

V Břeclavi je vyšší poptávka než dřív

Jeho názor potvrzují také v jedenáctitisícových Boskovicích, kde momentálně vzniká projekt jednoho z největších sídlišť Terasy na výsluní. Zkolaudováno tam zatím mají 120 bytů v sedmi bytovkách. Teď staví osmý dům, v červnu začnou s devátým, a pokud byty půjdou na odbyt jako doteď, za rok postaví další. Dohromady počítají se 190 byty ve 12 domech.

Přibližně padesátka bytů vznikne brzy také v Břeclavi. „Naposled jsme tady stavěli v roce 2009. Od té doby zájem o nové bydlení stoupl. Ve spolupráci s developerem proto připravujeme druhou etapu v ulici U Nemocnice.

Byty budou součástí polyfunkčních domů, v nichž suterén vyhradíme komerčním aktivitám. Některé byty budou mít rozlohu až 90 metrů čtverečních,“ prohlásil Michal Stehlík z realitní kanceláře Re/Max Pro.

Podle realitního makléře Lubomíra Roubínka ze společnosti Park realit můžou právě s těmi developeři uspět. „Lidé se nejčastěji ptají na dvoupokojové byty, ale velký nedostatek je i těch větších.

Třípokojové s rozlohou 80 až 90 metrů se prakticky nestaví a ti, kteří je už vlastní, prodávají jen výjimečně,“ upřesnil makléř roku 2013.

Poptávka po nových bytech je podle něj větší než v minulosti. „Lidé chtějí buď nové, nebo rekonstruované. Ty starší a neudržované se většinou v nabídce drží delší dobu,“ dodal Roubínek.

Ve Veselí zlikvidovaly bagry tržnici v centru

Investoři tak hledají nová místa, kde se dá. Třeba ve Veselí nad Moravou bagry zlikvidovaly část tržnice v centru, aby uvolnila místo pro výstavbu polyfunkčních domů. Letos tam tak vznikne osm nových bytů, dalších 36 jich firma Investprojekt plánuje do konce roku 2018 po zbourání zbývající části tržnice.

V Hustopečích roste polyfunkční dům s třinácti byty, v Mikulově nedávno obsadili pět nadstandardních, které vznikly přestavbou bývalého katastrálního úřadu.

Zamýšlené projekty už předem ohlašují radnice a developeři i v dalších částech Jihomoravského kraje. Kvůli velkému zájmu plánuje společnost S-A-S Stavby nový bytový dům ve Znojmě. Její zástupci přitom počítají s tím, že poptávka po nových bytech bude dlouhodobá. Stejný trend pozorují v Hodoníně.

„Současnou situaci musíme řešit. Developeři nás neustále žádají o pozemky na výstavbu nových bytů. Ty by mohly vzniknout hlavně v areálu bývalých kasáren a na Výhonu,“ sdělil místostarosta Hodonína Jiří Janda (ČSSD).

Nová výstavba táhne i Portugalce či Španěly

Tak trochu výjimkou je v tomto směru Vyškov. „Na novou výstavbu nám scházejí vhodné parcely. Na druhou stranu problém s bydlením ve městě nemáme. Požadavky na bydlení se u nás daří bez problémů pokrýt,“ poznamenal mluvčí města Stanislav Kolařík.

V jiných částech Vyškovska je ale bytů nedostatek. Ve Slavkově proto realizují projekt Rezidence Austerlitz. Hotových je 50 bytů, o které se zájemci přihlásili téměř okamžitě. „O bydlení ve Slavkově je stále větší zájem, nejen ze strany našich obyvatel. Město je totiž blízko Brna a leží u dálnice,“ sdělila místostarostka Marie Jedličková (KDU-ČSL).

Podle manažerky projektu Ivety Pilátové netáhne nová výstavba jen Brňany, ale také hodně Slováků. „Máme tu i Portugalce, Španěla nebo Francouze. V úspěšném projektu do budoucna zamýšlíme určitě pokračovat,“ řekla Pilátová.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...

Brněnské letiště nabídne exotická místa, vyšší komfort a parkoviště

Brněnské letiště.

Po nepříliš vydařeném loňském roce, kdy z brněnského letiště odletělo nejméně cestujících za posledních sedm let, se...Najdete na iDNES.cz