Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boom bytů: Brno následují další města, ustoupit musela i tržnice

  11:01aktualizováno  11:01
Ve výstavbě nových bytů se developeři nezaměřují jen na Brno, ale velké projekty plánují také v dalších městech na jižní Moravě. O odbyt strach nemají, nové byty rychle mizí.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Podobný stav jako před začátkem ekonomické krize. Tak označují odborníci výstavbu nových bytů na jižní Moravě. K široké nabídce v Brně se navíc postupně přidávají i další města. Zatímco loni bylo ve zbytku kraje dokončeno 380 nových bytů, na letošní rok odborníci předpovídají výrazně vyšší číslo.

Developeři totiž počítají s velkými projekty a vědí, že byty nebude těžké prodat, protože lidé chtějí bydlet v novém a na nákup nemovitostí mají peníze.

„Nárůst výstavby bytových domů na jižní Moravě souvisí s celkově zlepšující se ekonomickou situací. Věříme, že jde o dlouhodobější trend. Otvírají se díky tomu investiční příležitosti,“ podotkla Jana Korytárová z Ústavu stavební ekonomiky a řízení Vysokého učení technického v Brně.

Jen na Blanensku jsou v plánu stovky nových bytů. „Momentálně jsme ve fázi stavebního řízení na výstavbu tří bytových domů v Blansku, které postavíme ve dvou etapách. V první vznikne 70, ve druhé něco přes 30,“ uvedl developer Jan Musil z Hopa Group.

Podle něj nové byty od 1+kk až k 4+kk uspokojí pestrou škálu zájemců. „V Blansku se přitom jedná o stoupající trend. Už předloni jsme tady postavili 30 nových bytů, ale zájem to evidentně nepokrylo,“ dodal Musil.

V Břeclavi je vyšší poptávka než dřív

Jeho názor potvrzují také v jedenáctitisícových Boskovicích, kde momentálně vzniká projekt jednoho z největších sídlišť Terasy na výsluní. Zkolaudováno tam zatím mají 120 bytů v sedmi bytovkách. Teď staví osmý dům, v červnu začnou s devátým, a pokud byty půjdou na odbyt jako doteď, za rok postaví další. Dohromady počítají se 190 byty ve 12 domech.

Přibližně padesátka bytů vznikne brzy také v Břeclavi. „Naposled jsme tady stavěli v roce 2009. Od té doby zájem o nové bydlení stoupl. Ve spolupráci s developerem proto připravujeme druhou etapu v ulici U Nemocnice.

Byty budou součástí polyfunkčních domů, v nichž suterén vyhradíme komerčním aktivitám. Některé byty budou mít rozlohu až 90 metrů čtverečních,“ prohlásil Michal Stehlík z realitní kanceláře Re/Max Pro.

Podle realitního makléře Lubomíra Roubínka ze společnosti Park realit můžou právě s těmi developeři uspět. „Lidé se nejčastěji ptají na dvoupokojové byty, ale velký nedostatek je i těch větších.

Třípokojové s rozlohou 80 až 90 metrů se prakticky nestaví a ti, kteří je už vlastní, prodávají jen výjimečně,“ upřesnil makléř roku 2013.

Poptávka po nových bytech je podle něj větší než v minulosti. „Lidé chtějí buď nové, nebo rekonstruované. Ty starší a neudržované se většinou v nabídce drží delší dobu,“ dodal Roubínek.

Ve Veselí zlikvidovaly bagry tržnici v centru

Investoři tak hledají nová místa, kde se dá. Třeba ve Veselí nad Moravou bagry zlikvidovaly část tržnice v centru, aby uvolnila místo pro výstavbu polyfunkčních domů. Letos tam tak vznikne osm nových bytů, dalších 36 jich firma Investprojekt plánuje do konce roku 2018 po zbourání zbývající části tržnice.

V Hustopečích roste polyfunkční dům s třinácti byty, v Mikulově nedávno obsadili pět nadstandardních, které vznikly přestavbou bývalého katastrálního úřadu.

Zamýšlené projekty už předem ohlašují radnice a developeři i v dalších částech Jihomoravského kraje. Kvůli velkému zájmu plánuje společnost S-A-S Stavby nový bytový dům ve Znojmě. Její zástupci přitom počítají s tím, že poptávka po nových bytech bude dlouhodobá. Stejný trend pozorují v Hodoníně.

„Současnou situaci musíme řešit. Developeři nás neustále žádají o pozemky na výstavbu nových bytů. Ty by mohly vzniknout hlavně v areálu bývalých kasáren a na Výhonu,“ sdělil místostarosta Hodonína Jiří Janda (ČSSD).

Nová výstavba táhne i Portugalce či Španěly

Tak trochu výjimkou je v tomto směru Vyškov. „Na novou výstavbu nám scházejí vhodné parcely. Na druhou stranu problém s bydlením ve městě nemáme. Požadavky na bydlení se u nás daří bez problémů pokrýt,“ poznamenal mluvčí města Stanislav Kolařík.

V jiných částech Vyškovska je ale bytů nedostatek. Ve Slavkově proto realizují projekt Rezidence Austerlitz. Hotových je 50 bytů, o které se zájemci přihlásili téměř okamžitě. „O bydlení ve Slavkově je stále větší zájem, nejen ze strany našich obyvatel. Město je totiž blízko Brna a leží u dálnice,“ sdělila místostarostka Marie Jedličková (KDU-ČSL).

Podle manažerky projektu Ivety Pilátové netáhne nová výstavba jen Brňany, ale také hodně Slováků. „Máme tu i Portugalce, Španěla nebo Francouze. V úspěšném projektu do budoucna zamýšlíme určitě pokračovat,“ řekla Pilátová.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz