Zdobení kraslic, ilustrační foto

Zdobení kraslic, ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Borkovany na Břeclavsku mají jako první v Česku muzeum kraslic

  • 0
Kdy se v Borkovanech začaly zdobit kraslice, nikdo neví a asi ani nezjistí. Jisté však je, že pro vesničku není nic typičtějšího než velikonoční vajíčka. I proto jsou Borkovany jedinou obcí, která má malované vajíčko ve svém znaku. A od těchto Velikonoc i jedinou obcí, která má vlastní muzeum kraslic.

Borkovanské kraslice si na vlastní expozici musely počkat dlouhých třináct let. Počítalo se s ní už v roce 1997, kdy vedle obecního úřadu vyrostl víceúčelový dům. V něm mělo muzeum mít své místo. Jenže obec narazila na nedostatek peněz, ale hlavně na technické obtíže.

"Neuvědomili jsme si, jak složité je kraslici vystavit. Kraslice na světle blednou, a tím se znehodnotí. To byl opravdový kámen úrazu," říká borkovanský starosta Karel Urban.

Malérečky byly totiž své poklady ochotny vytáhnout ze skříní jen pod podmínkou, že je vystavování neznehodnotí. Vše vyřešily speciální žaluziové vitríny. Kraslice v nich budou odpočívat ve tmě a až těsně před příchodem návštěvníků se žaluzie roztáhnou.

Dosud si malérečky pouštěly zájezdy zvědavců přímo do své kuchyně. A takový zájezd byl pro každou z nich menší pohroma. Návštěvníci jí vykoupili všechny zásoby kraslic a malérečce pak chyběly do dodávky slíbené výkupci. A měla co dohánět.

Kraslice z Borkovan v Kremlu i v Bílém domě

Z obce ročně vyjde zhruba dvě stě tisíc kraslic. Většinou na export. "Uvidíte je u cesty na Karlštejn i v obchůdcích v zámoří. Jsou v Kremlu i v Bílém domě," směje se starosta.

"Mnohokrát už lidé volali, kde že máme tu fabriku na kraslice. To je ale nesmysl. Každý si résuje doma," vysvětluje. V obci se umění "résování", jak tady vyškrabávání nazývají, dědí z generace na generaci.

"V Borkovanech se v současné době věnuje vyškrabování kraslic 56 žen. Když si vezmeme, že je tu tři sta padesát domů, tak každého maminka, tetička nebo babička kraslice škrábe," říká autor expozice Radek Valenta, který přemluvil téměř všechny malérečky, aby své kraslice daly na odiv.

"Každá má svůj specifický rukopis, ale částečně po sobě vzory přebírají. Když jsou kraslice vystaveny takto vedle sebe, je možné na nich pozorovat celé rodokmeny. Nebo alespoň to, jak se učily jedna od druhé," ukazuje Valenta.

Součástí muzea je výtvarná dílna

Třeba jako v rodině Marie Strachoňové. "Moje dcera résovat umí a vnučka také. Ale ne každému je dáno. Někdo to zkusí a má to hrbaté na všechny strany," usmívá se malérečka, která bude muzeem provázet a ukazovat résování přímo na místě.

Součástí muzea je i výtvarná dílna ve dvoře školy, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet různá lidová řemesla. Možná i vyškrabat vlastní kraslici.

"Musíme zjistit, jestli nenarazíme na hygienické bariéry. Přece jen skořápka vajíčka, i když je vypláchnutá, je biologický materiál," naznačuje starosta Karel Urban.