Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obec se nadchla a natočila o borovici satirické video. Slaví úspěch

  9:42aktualizováno  9:42
Raritně větvená borovice, která svým vzhledem připomíná sedmihlavou saň, se stala národním stromem roku. Kvůli úspěchu v celoevropském kole místní nedávno natočili satirické video. To se stalo hitem internetu. V anketě o Evropský strom roku 2015 i díky němu nyní borovice obsadila s 12327 hlasy celkově 5. místo.

Kvůli sedmihlavému monstru, které ve Velkých Opatovicích obsadilo zdejší zámecký park, zasahovala místní policie, vyjížděli hasiči i televizní štáb. „Chlapi, nebojte se, je to jenom strom. Ale unikát,“ uklidňuje u dvacetimetrové borovice zdejší zahradník.

Do natáčení podpůrného klipu se zapojila celá obec. „Místní ochotníci se pro to nadchli, pomohl nám i režisér, který má zkušenosti, využili jsme také místní hasiče i strážníka městské policie. Pan Šafář, který natáčí svatby a další akce, se zase postaral o kameru a střih,“ vyjmenovává Dalibor Badal, lékař, který borovici do ankety přihlásil. „Natáčelo se asi půl dne a aktivně se zapojilo tak padesát lidí,“ dodává.

Video i jako protest

Netradiční videoklip má na internetu už desítky tisíc shlédnutí. Velkoopatovičtí jej natočili tak trochu na protest. Když jejich strom v národním kole nasbíral přes 24 tisíc hlasů a postoupil do evropského kola, nedařilo se jim výzvy k dalšímu hlasování v mezinárodním kole mediálně zpropagovat. „Televize to nechtěly odvysílat, neoficiálně nám bylo řečeno, že když to není vražda nebo znásilnění, tak o to zájem není. Udělali jsme proto parodii na reportéry, jak běží natáčet dvacetimetrové monstrum, chtěli jsme zaujmout lidi formou nadsázky a humoru,“ vysvětluje Badal.

Video nakonec zaujalo i organizátory soutěže z Nadace Partnerství, klip opatřili anglickými titulky a rozeslali i poslancům Evropského parlamentu.

„Myslím, že páté místo je úspěch a že se na tom podílelo i to video, místním se líbilo, ozvali se i starostové z okolních obcí. Teď se připravuje tabulka, která bude umístěná vedle borovice a bude návštěvníky informovat, že jde o vítěze ankety Strom roku 2015,“ uvedl starosta Velkých Opatovic Jiří Belehrádek.

Borovici, která je podle pověsti zakletým drakem, s nímž bojoval svatý Jiří, nakonec uteklo čtvrté místo v celoevropské anketě o necelých 30 hlasů. Zvítězil dub z Estonska (více zde). „Trochu nás to mrzí, chtěli jsme být aspoň třetí, ale v Estonsku či Polsku mají hodně nacionální smýšlení a to se v hlasování projevilo. Účel propagace ale video splnilo. A máme radost, že jsme o několik tisíc hlasů přeskočili i velkého favorita soutěže, Dub Robina Hooda z anglického Nottinghamu,“ dodává mladý lékař a ochránce stromů.

Pod borovicí sedávala hraběnka

Ruch kolem dominanty místního zámeckého parku ovšem neustane ani nyní. Borovice, jíž se říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala hraběnka Julie Herbersteinová, poslední majitelka opatovického panství, se díky vítězství v národním kole dočká ošetření od profesionálů. Arboristé stromu, který byl vybrán i jako mateční pro sběr semen k dalšímu množení, preventivně zpevní korunu, aby se nerozlomil při velkých větrech.

„Borovice je ale v dobrém stavu, proto jsme se hlavní dendrologické ošetření, které vyhrála, rozhodli věnovat vzácné opatovické lípě, ta má přes pět set let a ošetření už opravdu potřebuje. Dočká se ho v průběhu března,“ vysvětluje Dalibor Badal.

Místní se navíc musejí znovu sejít. Z dárcovských SMS, kterými lidé v národním kole ankety hlasovali, k nim totiž poputuje téměř 75 tisíc korun. Za ty teď vysadí nové stromy i desítky keřů v okolí autobusového nádraží a starší stromy se zase dočkají odborného ošetření. Podmínkou čerpání je však právě to, že se zapojí sami obyvatelé Velkých Opatovic. Nadace Partnerství přispěje jen na sazenice a materiál na kůly.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz