Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.

Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Boskovická bible znovu ožije

  • 0
Je jedním z nejvýznamnějších rukopisů, jakým se boskovický region může pochlubit. Většina lidí ji ale nikdy neviděla. Takzvaná Boskovická bible, pocházející z období kolem roku 1415, je sice kulturní památkou spjatou s rodem pánů z Boskovic, uložena je ale jen ve vědecké knihovně v Olomouci.

Lidé z občanského sdružení Pecten se to nyní snaží změnit. Usilují o to, aby se s obsahem šest set let starého rukopisu čítajícího více než 1070 stránek mohl seznámit každý.

Nadšenci z Pectenu, neboli Asociace přátel Muzea Boskovicka, se totiž pustili do projektu, jehož cílem je vytvořit přesnou maketu této bible.

Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.

"Chceme vyrobit úplnou maketu, reprodukci všech 1 074 stran včetně osmdesáti iluminací. I maketa by pak měla mít celokoženou vazbu, ozdoby podle originálu, nechat vyrobit chceme také repliku kování," popisuje Antonín Krejčíř z Pectenu, který má projekt na starosti.

Maketa je z odolné hmoty

Výsledek jejich snažení by navíc neměl skončit v depozitáři nebo za skleněnou zábranou. Každý by mohl kopií listovat.

"Staré tisky a rukopisy jsou většinou uloženy ve vitríně, v lepším případě je text otevřen na jedné dvoustránce. Principem makety je ale umožnit zájemcům o staré tisky si v knize listovat," vysvětluje Krejčíř.

Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.

"Boskovická bible je psána takzvanou Husovou revizí češtiny, která je totožná s naším dnešním jazykem. Jen kromě háčku je tečka nad písmenky. Text je tak i pro laiky srozumitelný, a celý rukopis je i proto velmi cenný jak z hlediska výtvarného, tak i jazykového," dodává.

Maketa má být vyrobena ze speciální hmoty odolné vůči roztrhání, nemělo by jí vadit ani to, když ji někdo polije. "Materiál, na kterém by maketa Boskovické bible měla být vytištěna, je technologickou novinkou. Jde o kombinaci polymerů s papírem, materiálové zkoušky jsme dělali i v zahraničí. Dá se přenášet bez poškození," popisuje Krejčíř.

Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.

V Boskovicích by tak mohli mít i jeden unikát. "Neznám žádný jiný rukopis, který by na něčem podobném byl reprodukovaný," vysvětluje člen Pectenu.

Projekt přijde na statisíce

Vyhráno ale boskovičtí ještě nemají. Dokončená je totiž zatím první etapa projektu, tedy digitalizace všech stránek originálu. Data nyní zpracovávají odborníci na tiskové technologie v brněnské firmě Legia.

Vytištěno je také přes dvě stě stran včetně všech, které obsahují iluminace. Ty budou na jaře k vidění na výstavě v boskovickém gymnáziu. Zatím ale jen vytištěné na běžném papíru.

Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.

Replika bude možná už za rok

Na tisk a svázání celé makety ještě Pecten musí sehnat peníze, několik set tisíc korun. "Finančně to bude velmi náročné, máme podáno několik grantů. A podle toho, kolik seženeme peněz, máme pro maketu i tři materiálové varianty," dodal Krejčíř.

Zájemci by podle jeho odhadů mohli Boskovickou bibli v rukou držet do roka. Bibli by navíc měla doplnit i speciální výstava.

Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.Štefan Doktor s firmy Legia ukazuje kopii Boskovické bible z 15.století, která bude použita na maketu pro výstavní účely.

"Je to památka, která svým významem překračuje region, určitě nejvýznamnější rukopis související s historií Boskovic. S Pectenem proto spolupracujeme a připravujeme podklady k výstavě, informace o historii bible a podobně," doplnila ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová.