Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boskovická bramboračka sytí chudé i bohaté, inspirovaly se i jiné obce

  10:28aktualizováno  14:07
Každý rok na Štědrý den to na boskovickém náměstí vypadá už několik let podobně. Letos už po sedmnácté zastavilo před tamní restaurací Makkabi auto plné várnic a hodinu před polednem se začala rozdávat Polévka pro chudé i bohaté. Tradice této akce se již přenesla i do jiných měst Boskovicka.

Ilustrační snímek akce Polévka pro chudé i bohaté z Boskovic ze Štědrého dne v roce 2009. | foto: Magdalena Pažourková

Dobročinná akce odstartovala už v roce 1995 a její výtěžek vždy putoval na místní charitativní a humanitární účely. Loni opět padl rekord nejen v počtu rozdaných porcí, ale i vybraných peněz, kdy se celková částka přehoupla přes 71 tisíc korun.

Pro chudé i bohaté

Akci vymysleli v roce 1995 majitelé tehdy nově otevřené restaurace Makkabi v Boskovicích. Do vínku firmy totiž vetkli nejen poskytování pohostinských služeb, ale i obohacení a podporu místních kulturních a neziskových aktivit. Inspirovali se půlnočním rozdávání jídla bezdomovcům ve skotském Glasgowě, které pár let předtím při cestě po Skotsku zažil druhý z iniciátorů boskovické polévky Rudolf Burgr.

Každý, kdo na tuto akci přijde, dostane misku polévky zdarma, nebo si ji může odnést v bandasce domů na štědrovečerní tabuli.

"Zájemci mohou přispět jakýmkoli obnosem. Pořadatelé ovšem berou jako podporu už samotnou účast. Dalším smyslem je totiž neformální setkání lidí dobré vůle právě v den, který má přídomek Štědrý," upozornil jeden ze zakladatelů Polévky pro chudé i bohaté Rudolf Burgr.

V Boskovicích se letos rozdalo 1 200 porcí bramboračky

Pod vánočním stromem na Masarykově náměstí v Boskovicích se mohli lidé sejít i letos od 11:00 do 12:00. "Kromě polévky - tentokrát bramboračky - si budou moci lidé odnést domů i světlo z Betléma, které přivezou členové místního 6. skautského oddílu Nibowaka. Bude to takový bonus pro všechny věrné příznivce naší dobročinné akce," řekl majitel restaurace Makkabi Luděk Burgr.

Polévka pro chudé i bohaté

Ve srovnání s loňskem se na akci vybralo méně peněz, 64 346 korun, ale přišlo více lidí. "Rozdalo se přes tři ta litrů bramboračky, tedy asi 1 200 porcí," uvedl Rudolf Burgr.

Polévka se letos podávala i mimo Boskovice. Například v Kunštátě, Lhotě Rapotině či Chrudichromech. V Letovicích se akce stejného formátu jako v Boskovicích uskutečnila už potřetí.

"Jsme rádi, že našla inspiraci i jinde. Zdá se, že tradice začíná zapouštět kořeny i mimo Boskovice. Držíme jim palce," uvedl Burgr.

V Letovicích se polévka rozdávala také na Štědrý den a také u vánočního stromu na Masarykově náměstí od 12:00 do 13:00. Přišlo asi dvě stě lidí a za čočkovou polévku dali celkem deset a půl tisíce korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz