Kalamita po sobotní bouři, chatová oblast v Jedovnicích (14. červen 2010)

Kalamita po sobotní bouři, chatová oblast v Jedovnicích (14. červen 2010) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Bouře způsobila v jihomoravských lesích kalamitu

Ničivá bouře, která se krajem prohnala o víkendu, způsobila doslova kalamitu v jihomoravských lesích. Stovky stromů vichřice vyvrátila či zlomila, další hrozí pádem. S následky vichřice už dva dny bojují jihomoravští hasiči, likvidují popadané stromy a čerpají vodu ze zatopených míst.

Sobotní vichřice způsobila kalamitu v Masarykově lese, který se rozkládá na deseti tisících hektarech na sever od Brna. Jeho centrální část tvoří Chráněná krajinná oblast Moravský kras.

Kalamita po sobotní bouří, chatová oblast v JedovnicíchKalamita po sobotní bouři, chatová oblast v Jedovnicích (14. červen 2010)

"Během víkendové bouře byl vývraty značně poničen lesní porost v přibližném pásu od Lelekovic, přes Útěchov, Vranov, Olomučany, Rudice a Jedovnice. První odhady mluví o škodě zhruba 25 tisíc kubických metrů dřeva," popsala Kateřina Brettschneiderová z Mendelovy univerzity v Brně.

PROBLÉMY NA DRÁZE

Silný vítr a padající stromy poškodily v sobotu večer vedení na železnici mezi Adamovem a Blanskem na koridoru z Brna do Svitav.

Vozy dálkové dopravy místem projíždějí taženy motorovými lokomotivami jen po jedné koleji a nabírají tak až dvacetiminutové zpoždění.

Osobní vlaky v tomto úseku nejezdí vůbec, nahradily je autobusy náhradní dopravy.

Výluka by měla skončit dnes v 18 hodin, kdy podle odhadů Českých drah skončí opravy.

Způsobené škody nemají podle odborníků obdoby. "Za posledních třicet let jsme nic takového neměli. Dřevo je nutné zpracovat co nejrychleji. Doufáme, že to stihneme do tří měsíců," uvedl zástupce ředitele Školního lesního podniku Mendelovy univerzity ve Křtinách Pavel Mauer. Podle něj bude třeba najmout k odstraňování stromů i soukromé firmy.

Do lesů, které vichřice zasáhla, by lidé neměli vstupovat, hrozí zde totiž pády větví a případně další vývraty kvůli deštěm podmáčené lesní půdě. "Lesníci žádají, aby byl vydán zákaz vstupu do lesa," dodal Mauer.

Hasiči nejčastěji likvidují stromy a čerpají vodu

S následky víkendového bouřlivého počasí bojují stále také jihomoravští hasiči. Od nedělního večera měli v regionu přes třicet výjezdů. K popadaným stromům vyjíždějí nejčastěji na Znojemsko, Hodonínsko, Brněnsko a Blanensko (na Blanensku vyvrácený strom zabil ženu).

"Stromy, které zatarasily vozovky, rozřezali a odklidili například ze silnic v Adamově a Křtinách na Blanensku, v Tetčicích na Brněnsku a v Mikulovicích na Znojemsku," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Při noční bouřce spadla lípa na dům v Kelčicích u Prostějova. (14. června 2010)

Při noční bouřce spadla lípa na dům v Kelčicích u Prostějova. (14. června 2010)

Kromě odstraňování stromů musejí často čerpat vodu ze zaplavených objektů a lagun. Čerpadla jedou naplno například v Brně-Lužánkách, kde jsou pod vodou tamní tenisové kurty, nebo na brněnském výstavišti.

Zatopené volejbalové hřiště v Lužánkách odčerpávali hasiči (14. červen 2010)Zatopené volejbalové hřiště v Lužánkách odčerpávali hasiči (14. červen 2010)Zatopené volejbalové hřiště v Lužánkách odčerpávali hasiči (14. červen 2010)

Voda pronikla i do suterénních prostor brněnského Anthroposu, kde se koná výstava historických fotografií jeskynního badatele a archeologa Karla Absolona. K poškození exponátů sice nedošlo, i tak ale bude výstava několik dní uzavřena.

Škody stále odstraňují také hasiči ve Zlínském kraji. Při desítkách výjezdů nejčastěji likvidují spadlé stromy z komunikací, z budov a z drátů elektrického vedení. Po nočním a dopoledním dešti také na několika místech kraje odčerpávali vodu ze zatopených budov a lagun.

Energetikům ve Zlínském kraji už se také podařilo obnovit dodávky elektrické energie, o které obyvatele především oblasti kolem Otrokovic víkendová bouře připravila.

Sobotní bouřky s prudkými poryvy větru a krupobitím způsobily spoušť i na Vysočině. Poškodily lesy i úrodu na polích. Například v obci Sedlec na Třebíčsku v sobotu zaznamenali meteorologové v nárazech rychlost větru až 101 kilometrů za hodinu. Podle prvních odhadů byly v tamním obecním lese polámány stovky metrů krychlových dřeva. "Vyvrátilo to i obrovské modříny," přiblížil starosta Pavel Petrák.

Déšť zvedl hladiny řek, nebezpečí ale nehrozí

Bouře opět zvedla hladiny některých jihomoravských řek. "Hladiny se trošku zvedly. Situace by ale neměla být dramatická," uvedla mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

Na Svratce hlásí vodohospodáři první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost ve Veverské Bítýšce. Na Dyji platí první stupeň v Ladné u Břeclavi a až na druhý stupeň se řeka dostala pod vodním dílem Nové Mlýny.

Na první stupeň vystoupala také řeka Jihlava v Ivančicích a v Třebíči na Vysočině. Moravský Krumlov hlásí bdělost na řece Rokytné.

,