Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bouřka vytopila desítky sklepů, voda vnikla i do brněnského Anthroposu

  11:56aktualizováno  11:56
Noční bouře, která se přehnala přes jih Moravy, opět zatopila desítky sklepů a suterénů budov. Pod vodou skončil znovu i brněnský Anthropos a nemocnice ve Znojmě. Silný vítr na mnoha místech kraje lámal stromy, které od páteční noci likvidovali jihomoravští hasiči.

Přívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kanceláře (Na snímku ředitel Petr Kostrhun u zničeného mostku za Antroposem) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Sotva se stihli vypořádat s následky posledních velkých bouří, vyplavila voda suterén brněnského Anthroposu letos už podruhé.

Českem se ženou bouřky

Na Děčínsku evakuovali dětský tábor, na Plzeňsku voda vytopila policejní služebnu

"Přibližně o půlnoci se rozvodnil Kohoutovický potok a bohužel již podruhé toto léto materiál, který potok nesl, ucpal mostek a utvořil hráz. Ta přetekla a voda natekla do suterénu," popsal vedoucí pavilonu Anthropos Petr Kostrhun.

Voda zničila strojovnu i dveře

Exponáty podle něj voda nepoškodila, zaplavila však strojovnu, zničila plechové dveře a pronikla i do dalších místností suterénu. Škoda, kterou živel způsobil, se bude pohybovat ve statisících ne-li milionech.

Přívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kanceláře (Na snímku Martin Konšel ukazuje ve strojovně kam až sahala voda)Přívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kanceláře (Na snímku Martin Konšel ukazuje provalené dveře)

Stejně jako v červnu letošního roku voda vyplavila i výstavní sál. "Bylo v něm asi čtyřicet centimetrů vody, naštěstí tam nebyly žádné exponáty, protože jej voda vytopila před nedávnem. Nicméně byl čerstvě vymalovaný," sdělil Kostrhun.

Odstraňování škod, především nánosů bahna začalo hned v sobotu ráno. "S obnovou se začne okamžitě, ale prioritou jsou protipovodňová opatření kolem Anthroposu," řekl vedoucí.

Přívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kancelářePřívalové deště zaplavily v noci na sobotu suterén brněnského Anthroposu. Voda vytopila strojovnu, výstavní sál i kanceláře

Brněnský Anthropos zůstává otevřený i nadále. "Sníží se však komfort pro návštěvníky, nefunguje totiž klimatizace. Navíc je stále uzavřena výstava fotografií Karla Absolona," dodal Kostrhun.

Voda vnikla do nemocnice i obchodu

Přívalové deště udeřily v noci na sobotu na většině území kraje. V Popovicích na Brněnsku uvízlo ve vodě pod mostem auto, u Troubska zase museli hasiči odčerpat lagunu, která se utvořila na dálnici D1. V Podolí u Brna pak voda vnikla do obchodu a čerpadla nasazovali hasiči i v suterénu znojemské nemocnice.

"Do suterénních místností se dostala voda, hasiči ji v noci odčerpali, momentálně probíhají odklízecí práce," uvedl tiskový mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Déšť v noci zatopil také hernu v brněnské Pionýrské ulici nebo kurty ve Starém Lískovci. Ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku zase voda z přeplněné krycí plachty tekla do tamního kostela.

Od páteční noci hasiči zaznamenali už osm desítek výjezdů do všech částí kraje. Vodu i spadané stromy likvidovali i celé sobotní odpoledne.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Najdete na iDNES.cz