Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brabec léta fotil výkvět výtvarníků

  13:22aktualizováno  13:22
Dlouhých jednatřicet let chodil filmař Jaroslav Brabec do ateliérů českých výtvarníků s fotoaparátem. Výjimečné osobnosti tam pak často portrétoval. Úctyhodně rozsáhlou, neobyčejně poutavou a výhradně černobílou kolekci vystavuje v brněnském Domě pánů z Kunštátu.

Fotograf Jaroslav Brabec na výstavě v brněnském Domě umění | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Nese název Orbis Artis a nabízí zajímavý pohled do světa umění.

Fotil skutečné hvězdy
Brabec poznal řadu umělců napříč generacemi, ale i uměleckým směřováním. Fotil malíře i sochaře. Emigranty i domácí mistry.

A na výstavě defilují skutečně mimořádná jména a tváře: Jan Zrzavý, Josef Sudek, Kamil Lhoták, Václav Boštík, Jiří Kolář, Adriena Šimotová. "Tyto momentky vznikaly jen pro mne, nikdy jsem je nechtěl vystavovat," říká autor, který zvěčnil přes dvě stě padesát umělců.

Brabec je ovšem ke svým výtvorům velmi kritický. Vystavit podle něho lze pouze sto dvacet lidí. A zhruba polovinu z tohoto počtu - přesně dvaašedesát umělců - uvidí návštěvník v pěti rozsáhlých sálech. Velkoformátové fotografie zde budou viset až do 8. června.

Chtělo to prostor
Rozsáhlý soubor bezmála dvou stovek snímků Brabec v Brně vystavuje ve světové premiéře. Jedním z důvodů, proč se rozhodl unikátní záběry ukázat veřejnosti právě zde, byl i výstavní prostor.

"I když jde o pouhý zlomek z toho, co mám doma, trval jsem na velké reprezentativní výstavní kolekci," vysvětluje Brabec.

Jedním dechem dodává, že není neskromný megaloman: "Portrétovaní jsou v drtivé většině moji dobří přátelé. Tyto vztahy jsou pro mne důležitější než snímky samotné."

I tak čeká Brabcovu kolekci pozoruhodná cesta. "Menší reprízy tohoto projektu se uskuteční v Praze, Ostravě, Bruselu, Vídni a New Yorku," poznamenala kurátorka Jana Vránová.

Bez stylizace
Zajímavou kolekci v Brně seřadili v prostém abecedním pořádku. "Začínáme Boštíkem, končíme Zrzavým,“ dodala Vránová.

V pestré skupině figurují i mnohem mladší umělci, jako je David Černý, Milena Dopitová či Josef Bolf. Zájemce narazí na portréty v zahraničí proslavených Čechů, jako je Magdalena Jetelová, Antonín Kratochvíl či Georg Dokoupil.

Abecední pořádek je podle pořadatelů demokratické opatření, které má zamezit tomu, že některý tvůrce bude ve výsledku jakoby zvýrazněný a upřednostněný.

Kurátorka i autor mají smělé plány. Druhou část projektu a další várku šedesáti výtvarníků by chtěli v Brně představit v nadcházejících sezonách.

"Nikdy jsem nikoho nestylizoval do umělých póz. Snažil jsem se, aby autenticita okolního prostředí byla dominantní. Nikoho jsem nemanipuloval, šlo mi většinou o fotografické momentky," přiznal Brabec.

Ze stejného důvodu také z těchto záběrů zcela vyloučil barvu. "Černobílý pohled je důležitější. Atraktivní barevnost často mnoho podstatného na portrétovaném prostě překryje," dodává autor.

Pracoval na filmech
Brabec proslul jako filmový kameraman. Spolupracoval s Věrou Chytilovou na filmu Kopytem sem, kopytem tam, s Karlem Smyczkem na snímku Proč?, s Ferem Feničem na Zvláštních bytostech, ale i se Zdeňkem Troškou na Andělské tváři, za kterou dostal Českého lva za kameru.

Stejné ocenění si odnesl za filmy Kuře melancholik a Krvavý román, které také sám režíroval. Televizní diváci znají Brabce z poslední doby jako režiséra seriálu Hraběnky.

. ORBIS ARTIS: zajímavosti o výstavě

Filmař Jaroslav Brabec fotí české výtvarníky už 31 let.
Za tuto dobu nafotil 250 umělců.
Na brněnské výstavě je zastoupeno přes šedesát výtvarníků na 182 fotografiích.
Všechny záběry jsou černobílé.
Zajímavá kolekce má v Brně svoji výstavní premiéru, posléze v menších verzích objede Evropu i zámoří.
Výstava v Domě pánů z Kunštátu potrvá do počátku června.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz