Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brabec léta fotil výkvět výtvarníků

  13:22aktualizováno  13:22
Dlouhých jednatřicet let chodil filmař Jaroslav Brabec do ateliérů českých výtvarníků s fotoaparátem. Výjimečné osobnosti tam pak často portrétoval. Úctyhodně rozsáhlou, neobyčejně poutavou a výhradně černobílou kolekci vystavuje v brněnském Domě pánů z Kunštátu.

Fotograf Jaroslav Brabec na výstavě v brněnském Domě umění | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Nese název Orbis Artis a nabízí zajímavý pohled do světa umění.

Fotil skutečné hvězdy
Brabec poznal řadu umělců napříč generacemi, ale i uměleckým směřováním. Fotil malíře i sochaře. Emigranty i domácí mistry.

A na výstavě defilují skutečně mimořádná jména a tváře: Jan Zrzavý, Josef Sudek, Kamil Lhoták, Václav Boštík, Jiří Kolář, Adriena Šimotová. "Tyto momentky vznikaly jen pro mne, nikdy jsem je nechtěl vystavovat," říká autor, který zvěčnil přes dvě stě padesát umělců.

Brabec je ovšem ke svým výtvorům velmi kritický. Vystavit podle něho lze pouze sto dvacet lidí. A zhruba polovinu z tohoto počtu - přesně dvaašedesát umělců - uvidí návštěvník v pěti rozsáhlých sálech. Velkoformátové fotografie zde budou viset až do 8. června.

Chtělo to prostor
Rozsáhlý soubor bezmála dvou stovek snímků Brabec v Brně vystavuje ve světové premiéře. Jedním z důvodů, proč se rozhodl unikátní záběry ukázat veřejnosti právě zde, byl i výstavní prostor.

"I když jde o pouhý zlomek z toho, co mám doma, trval jsem na velké reprezentativní výstavní kolekci," vysvětluje Brabec.

Jedním dechem dodává, že není neskromný megaloman: "Portrétovaní jsou v drtivé většině moji dobří přátelé. Tyto vztahy jsou pro mne důležitější než snímky samotné."

I tak čeká Brabcovu kolekci pozoruhodná cesta. "Menší reprízy tohoto projektu se uskuteční v Praze, Ostravě, Bruselu, Vídni a New Yorku," poznamenala kurátorka Jana Vránová.

Bez stylizace
Zajímavou kolekci v Brně seřadili v prostém abecedním pořádku. "Začínáme Boštíkem, končíme Zrzavým,“ dodala Vránová.

V pestré skupině figurují i mnohem mladší umělci, jako je David Černý, Milena Dopitová či Josef Bolf. Zájemce narazí na portréty v zahraničí proslavených Čechů, jako je Magdalena Jetelová, Antonín Kratochvíl či Georg Dokoupil.

Abecední pořádek je podle pořadatelů demokratické opatření, které má zamezit tomu, že některý tvůrce bude ve výsledku jakoby zvýrazněný a upřednostněný.

Kurátorka i autor mají smělé plány. Druhou část projektu a další várku šedesáti výtvarníků by chtěli v Brně představit v nadcházejících sezonách.

"Nikdy jsem nikoho nestylizoval do umělých póz. Snažil jsem se, aby autenticita okolního prostředí byla dominantní. Nikoho jsem nemanipuloval, šlo mi většinou o fotografické momentky," přiznal Brabec.

Ze stejného důvodu také z těchto záběrů zcela vyloučil barvu. "Černobílý pohled je důležitější. Atraktivní barevnost často mnoho podstatného na portrétovaném prostě překryje," dodává autor.

Pracoval na filmech
Brabec proslul jako filmový kameraman. Spolupracoval s Věrou Chytilovou na filmu Kopytem sem, kopytem tam, s Karlem Smyczkem na snímku Proč?, s Ferem Feničem na Zvláštních bytostech, ale i se Zdeňkem Troškou na Andělské tváři, za kterou dostal Českého lva za kameru.

Stejné ocenění si odnesl za filmy Kuře melancholik a Krvavý román, které také sám režíroval. Televizní diváci znají Brabce z poslední doby jako režiséra seriálu Hraběnky.

. ORBIS ARTIS: zajímavosti o výstavě

Filmař Jaroslav Brabec fotí české výtvarníky už 31 let.
Za tuto dobu nafotil 250 umělců.
Na brněnské výstavě je zastoupeno přes šedesát výtvarníků na 182 fotografiích.
Všechny záběry jsou černobílé.
Zajímavá kolekce má v Brně svoji výstavní premiéru, posléze v menších verzích objede Evropu i zámoří.
Výstava v Domě pánů z Kunštátu potrvá do počátku června.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz