Opozice kritizuje krajskou koalici kvůli dvuomiliardové půjče od Evropské investiční banky (ilustrační snímek)

Opozice kritizuje krajskou koalici kvůli dvuomiliardové půjče od Evropské investiční banky (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Brali si půjčky na zbytečnosti, kritizuje krajskou koalici opozice

  • 11
Zastupitelé v čele jižní Moravy v minulém volebním období schválili dvoumiliardovou půjčku od Evropské investiční banky, kterou bude kraj splácet až do roku 2030. Její využití nyní, dva týdny před krajskými volbami, kritizuje opozice z ODS, která ale sama dříve spolu s ČSSD kraj vedla. Až po dvou letech je sociální demokraté vyměnili za nové koaliční partnery - KDU-ČSL.

"Nejprve si vzali půjčku a až pak se řešilo, za co peníze utratit. To je špatně. Stejně jako v soukromém životě by mělo platit, že si půjčuji jen na to, co nezbytně potřebuji," kritizoval tento krok kandidát na hejtmana z dnes již opoziční ODS Jiří Crha.

Za peníze z úvěru se postupně financuje třeba výstavba sídla záchranné služby v Brně-Bohunicích, zabezpečení letiště v Tuřanech, domy pro seniory nebo krajské silnice.

Příjmy a výdaje kraje 2008 - 2012

Částky jsou uvedeny v korunách

2008
Příjmy: 14 902 368
Výdaje: 14 697 981 

2009
Příjmy: 15 539 530
Výdaje: 15 483 231 

2010
Příjmy: 15 161 257
Výdaje: 15 331 165 

2011
Příjmy: 14 991 410
Výdaje: 15 056 513 

2012 (očekávaná skutečnost)
Příjmy: 15 340 865
Výdaje: 16 202 253

Úvěry od Evropské investiční banky
2005 - 2008: 1,2 miliardy (do konce roku 2012 bude splaceno 540 milionů)
2008 - 2012: 2 miliardy 

Zdroj: Krajský úřad JMK

"Pak jsou tady ale přehnané investice třeba do znojemské nemocnice. Bývalý vedoucí zdravotnického odboru Josef Drbal řekl trefně, že se staví mercedes tam, kde by stačila oktávka. A tak bychom mohli pokračovat," dodal Crha.

Šéf finančního výboru Zdeněk Dufek (ČSSD) ale argumentuje tím, že pro půjčku hlasovali zastupitelé ze všech politických stran včetně občanských demokratů. "Bylo rozhodnutí o přijetí úvěru tak špatné, když bylo podpořeno napříč politickým spektrem?" poznamenal Dufek.

Kraj zadlužovala i ODS, reagují sociální demokraté

Kraj si přitom už jednou vzal podobnou půjčku. V minulém volebním období koalice lidovců a ODS schválila úvěr od Evropské investiční banky ve výši 1,2 miliardy korun. Kraj z toho doposud splatil jen zhruba třetinu.

"Datum poslední splátky je v červnu 2018," uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Zároveň si ve stejném volebním období vedení kraje vzalo další úvěry za 980 milionů korun. ČSSD se proto brání, že to nebyla ona, kdo kraj nejvíce zadlužil.

"Hejtmani ODS zadlužovali kraje v době hospodářského růstu. Navíc naprostá většina úvěrů schválených za vlády sociální demokracie slouží jedině na spolufinancování projektů z prostředků Evropské unie," argumentoval před nedávnem jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Oba úvěry se kraji prodražují o úroky v řádech desítek milionů ročně.

Účet za zdravotnické poplatky: minus 71 milionů

Půjčky ale nejsou jediným sporným bodem v hospodaření kraje. Například TOP 09 se nelíbí, jak jihomoravská vláda nakládá s dotacemi. "Každý rok se rozděluje sedm set milionů na dotacích, o nichž pořádně nevíme, kam plynou. Není z toho žádný změřený efekt," podotkl kandidát TOP 09 na hejtmana Jan Vitula.

TOP 09 stejně jako ODS a zelení kritizuje i objem peněz, které kraj dává Českým drahám. "Po skončení platnosti stávajících smluv s Českými drahami by se měly vypisovat soutěže na všechny tratě," myslí si jednička zelených v krajských volbách Jana Drápalová.

Jihomoravští voliči také zaplatili za předvolební slib sociální demokracie, se kterým před čtyřmi lety vyhrála volby. Proplácení zdravotnických poplatků od února 2009 do června 2010 kraj vyšlo na 71 milionů korun. Radní od něj upustili až ve chvíli, kdy jej zkritizovala Evropská komise.

Podle ODS se plýtvá i na provozu samotného krajského úřadu. "Hejtman má řadu asistentů, kteří za něj řeší krajskou agendu. Rozhodují tak lidé, které nikdo nevolil," uvedl Crha, který léta působil jako ředitel krajského úřadu.

Jihomoravský kraj loni hospodařil se schodkem přibližně 65 milionů korun. Letos se očekává, že výdaje převýší příjmy o stovky milionů. Stále však platí, že v přepočtu na obyvatele má jižní Morava třetí nejnižší dluh po Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Nejvíc peněz z rozpočtu jde na dopravu, pak do školství a na zdravotnictví.