Bránil jsem se napadení, tvrdí soudu muž, který střelil dva bezdomovce

  13:51aktualizováno  13:51
Zdánlivě malicherná hádka o pár drobných se loni v červnu v centru Brna změnila v boj o život. Případ šestadvacetiletého Martina Teplého, který u hlavního nádraží postřelil dva bezdomovce, začal řešit brněnský krajský soud. Teplý se hájí tím, že se střelbou bránil napadení.
Před Krajským soudem v Brně stanul šestadvacetiletý Martin Teplý, který loni v červnu v centru města postřelil dva bezdomovce. Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Brně stanul šestadvacetiletý Martin Teplý, který loni v červnu v centru města postřelil dva bezdomovce. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová Teplého viní z toho, že vytáhl pistoli na dva bezdomovce, kteří ho žádali o peníze, a každého jednou střelil. "Při slovní rozepři, kdy jim odmítl dát drobné peníze, vytáhl z pouzdra pistoli. Po několika minutách, kdy ho provokovali, aby to zmáčkl, na oba jednou vystřelil," uvedla v obžalobě Doležalová.

Teplý oba muže trefil do oblasti břicha a způsobil jim vážná zranění vnitřních orgánů. "Bez včasné lékařské pomoci by zranění způsobila oběma jmenovaným smrt," dodala státní zástupkyně.

Teplý je kromě pokusu vraždy stíhaný i za nedovolené ozbrojování. Vojenskou pistoli, kterou se loni v létě v centru města střílelo, si totiž na jaře koupil na burze. A to i přesto, že neměl zbrojní průkaz, o který přišel před časem kvůli jinému prohřešku.

"Měl jsem strach z napadení"

Obžalovaný útok na oba muže přiznává. Ve své výpovědi před soudem ale uvedl, že se bránil napadení. "Potkal jsem dva muže, kteří po mně chtěli peníze. Když jsem jim řekl, že jim žádné nedám, nechtěli mě nechat odejít a doráželi na mě," řekl muž, kterého k soudu přivedla eskorta.

Bezdomovci na něj podle jeho slov útočili jak slovně, tak i fyzicky. Nakonec se po něm jeden údajně rozehnal pěstí. "Útočil mi pěstí do obličeje, nevěděl jsem, jestli nemá třeba nůž. Tak jsem vytáhl pistoli a dvakrát vystřelil," popsal událost Teplý.

Když se ho předseda senátu Aleš Novotný otázal, proč nevystřelil třeba jen do vzduchu, aby útočníky zastrašil, Teplý nevěděl. "Asi jsem to špatně vyhodnotil, nikoho jsem nechtěl smrtelně zranit."

Novotný dále upozornil na nesrovnalosti v jeho výpovědi před soudem a po zadržení policií loni v červenci. Tehdy ještě tvrdil, že pouze okřikl dva hádající se bezdomovce a ti se proti němu ihned rozběhli. Zbraň vytáhl, aby se bránil napadení.

Zbraně se nelekli, mysleli si, že je to jen plynovka

Soud vyslechl také jednoho z postřelených mužů, který má mezi brněnskými bezdomovci přezdívku Červenáček. Ten u soudu vypověděl, že se spolu se svým známým, s nímž v předchozích hodinách popíjel alkohol, na Teplého opakovaně obrátili s žádostí o drobné a cigarety.

"Poslal nás do pr... a začal se s námi hádat," vypověděl šestadvacetiletý muž s tím, že po nějaké době vytáhl Teplý pistoli, kterou pak v ruce držel několik minut až do chvíle, kdy na oba vystřelil.

"Myslel jsem si, že si dělá srandu. Že je to jen plynovka, tak jsem si z toho nic nedělal," popsal nezaměstnaný muž původem ze Svitavska. Chvíle po výstřelu si už nevybavuje, probudil se až v nemocnici po čtrnácti dnech v umělém spánku.

Jeho výpověď potvrdila spíše verzi obžaloby. Stejně tak i svědkyně, která se osudnou letní noc pohybovala na hlavním nádraží ve společnosti tamních bezdomovců. I ta uvedla, že Teplý měl v ruce zbraň delší dobu, a nestřílel tedy hned po jejím vytažení z pouzdra. 

K jaké verzi se při svém rozhodování přikloní soud, zatím nelze předjímat. Proces pokračuje výslechem znalců a dalších svědků a je plánován i na čtvrtek a pátek, kdy se dá očekávat rozsudek.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz