Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bratrovi kvůli vínu sekerou prorazil lebku, jde na deset let za mříže

  13:41aktualizováno  15:31
Hádka bratrů v brněnské chatové oblasti Sadová letos v únoru málem skončila smrtí jednoho z nich. Padesátiletý muž, na něhož se o rok starší sourozenec obořil, že vypil moc ze společných zásob vína, udeřil bratra sekerou do hlavy. Krajský soud v Brně ho za to poslal na deset let za mříže.
Krajský soud v Brně sae začal případem 50letého muže, který sekerou udeřil do hlavy vlastního bratra (ilustrační snímek).

Krajský soud v Brně sae začal případem 50letého muže, který sekerou udeřil do hlavy vlastního bratra (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rodinné drama, které mohlo skončit tragédií, se odehrálo 21. února v chatce, kterou trojice nezaměstnaných bratrů společně obývala. Sourozenci se osudného rána vydali do sběrny kovů, za utržené stokoruny pak nakoupili alkohol - víno, rum a pivo.

Po několika hodinách popíjení se padesátiletý muž a jeho o rok starší bratr začali kvůli alkoholu hádat. Starší z obou sourozenců druhému vyčetl, že pije ze všech nejvíc. To si muž nenechal líbit, v následné potyčce pak bratra udeřil do hlavy tupou stranou dvoukilové sekery.

"Způsobil mu otevřenou tříštivou vpáčenou zlomeninu lebeční kosti s trhlinou tvrdé pleny a následným otokem mozku," uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová, která muže obžalovala z pokusu o vraždu.

Napadený muž přežil jen díky zásahu lékařů a také díky tomu, že trpí takzvanou atrofií, tedy zmenšením mozku. "Mozek nezaplňoval celou dutinu lebeční, takže byla zasažena menší část," vysvětlila znalkyně z oboru soudního lékařství Svatava Duchaňová. Pokud by měl mozek normální velkost, mohlo být zranění smrtelné.

"Hrozil jsem mu, zabít jsem ho nechtěl"

Obžalovaný muž, který byl v minulosti již šestnáctkrát trestaný, v pondělí u soudu odmítl vypovídat. V přípravném řízení se ale k činu částečně doznal. "Pohrozil jsem mu sekyrkou. Jak jsem mu hrozil, tak jsem ho najednou praštil," uvedl. "Zabít jsem ho nechtěl, lituju toho," dodal.

Verzi obhajoby, že muži sekera vyletěla z ruky a bratra udeřila do hlavy náhodou, u soudu odmítla znalkyně Duchaňová. "Zranění je spíše z boku, možnost náhodného pádu sekery je nepravděpodobná," vysvětlila s tím, že rozsah zranění navíc svědčí i o větší razanci úderu.

Jak přesně se incident v zahradní chatce odehrál, mohli pomoci soudu objasnit bratři obžalovaného. Oba ale odmítli vypovídat. Napadený už v přípravném řízení uvedl, že si stejně nic nepamatuje, nejmladší z trojice, sedmačtyřicetiletý muž, nevypovídal vůbec.

Nejasno bylo také v tom, kdo z bratrů zavolal zraněnému pomoc. Obžalovaný muž uvedl, že běžel na vedlejší zahradu, kde tou dobou byla starší žena, a jejím prostřednictví zavolal záchranku. Ta ale u soudu tvrdila, že vlastně neví, který z bratrů se na ni s prosbou o pomoc obrátil.

"Byla jsem na sousední zahradě. Přiběhl tam člověk a volal, že je tam zraněný. Chtěl, abych zavolala záchranku. Pa přiběhl ještě druhý, který stál opodál a jen přizvukoval. Který byl blíže a který dál, to už ale nevím," řekla žena.

Žalobkyně: Musel vědět, že může způsobit smrt

Podle státní zástupkyně bylo i přes tyto nejasnosti nepochybné, že se čin stal a že útočníkem byl obžalovaný. "Vycházím z jeho částečného doznání, které je v zásadě v souladu s posudkem znalkyně," uvedla Doležalová. Na sekeře byla navíc jak krev napadeného, tak DNA obžalovaného.

Útočník, i když jednal v afektu a byl pod vlivem alkoholu, si podle Doležalové musel být vědom, jak nebezpečné jeho chování je. "Musel vědět, že sekerou míří do míst, kde jsou životně důležité orgány, a může tím způsobit smrt," řekla v závěrečné řeči.

Jako polehčující okolnost žalobkyně zmínila částečné doznání a snahu přivolat pomoc. Obžalovanému nakonec navrhla trest při spodní hranici zákonné sazby, která v tomto případě činí deset až osmnáct let za mřížemi.

Mužův obhájce Pavel Fabián svou argumentaci založil na nejasných okolnostech případu a polehčujících okolnostech. "Nechtěl nikoho usmrtit, k útoku se přiznal a postaral se o přivolání pomoci," uvedl. Jak dále dodal, bratři mezi sebou mají i dále dobré vztahy a událost byla spíše nešťastnou náhodou.

Vzhledem k polehčujícím okolnostem i tomu, že muž nechtěl bratra zabít, navrhl advokát překvalifikovat trestný čin z vraždy ve stádiu pokusu na těžké ublížení na zdraví. V tom případě by obžalovanému hrozilo místo až osmnáctiletého vězení nejvýše deset let za mřížemi.

"O ublížení na zdraví jít nemohlo, to by nesměl útočit sekerou"

Předseda senátu Aleš Novotný se nakonec přiklonil k obžalobě a padesátiletého Brňana poslal na deset let do věznice s ostrahou. "Soud při svém rozhodování vycházel z doznání obžalovaného v kombinaci se závěry znaleckých posudků," uvedl soudce v odůvodnění rozsudku.

Soudce připustil, že obžalovaný muž nemusel jednat v přímém úmyslu bratra usmrtit, musel ale vědět, že rána sekerou do oblasti hlavy může člověka usmrtit. Proto také čin klasifikoval jako vraždu ve stádiu pokusu a ne jako těžké ublížení na zdraví, jak požadoval mužův obhájce.

"Nemohlo jít o jinou právní klasifikaci. O té bychom se mohli bavit, pokud by byl použit jiný nástroj než sekera a jiná razance úderu," vysvětlil Novotný.

Jak soudce dodal, uložil trest na samé spodní hranici sazby, protože se muž částečně přiznal a snažil se bratrovi zajistit pomoc. "Vzhledem k tomu, že strávil polovinu života v kriminálu, mohl být trest i přísnější," dodal soudce.

Soud zvažoval i možnost, že padesátiletému muži nařídí protialkoholní léčbu. Právě alkohol byl totiž důvodem, proč se neštěstí vůbec stalo. Novotný od toho ale nakonec ustoupil kvůli tomu, že obžalovaný se již v minulosti ze závislosti neúspěšně léčil.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně Doležalová i advokát Fabián si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se některá ze stran proti verdiktu odvolá, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Najdete na iDNES.cz