Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Břeclav bude vysokoškolské město. Soukromá škola naučí právo i ekonomiku

  13:07aktualizováno  13:07
"Vítá vás univerzitní Břeclav." Taková cedule by časem mohla stát před vjezdem do města, stejně jako stojí v Praze, Brně nebo v Českém Krumlově. Třicetitisícové město by se mohlo chlubit vysokou školu už v říjnu. Bude se jmenovat Moravsko-slovenské vysoké učení v Břeclavi.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Pro soukromý ústav, ve kterém by studenti mohli získat bakalářský titul, je poloha Břeclavi ideální. Chce totiž využívat příhraniční spolupráce se slovenskou, případně rakouskou stranou.

Nově akreditovaná škola má sice formálně sídlo v Bučovicích, nicméně Břeclav má být zatím jejím jediným vyučovacím místem.

Z rozboru možností regionu ostatně autoři projektu vycházejí. Jejich úkolem je docílit toho, aby se studenti po závěrečných zkouškách uplatnili v praxi. Proto bude škola otevírat obory, po nichž je na Břeclavsku hlad: dopravní logistika, ekonomika a právo v podnikání, management veřejné správy a neziskových organizací, ochrana obyvatel a majetku a technologie stavebnictví.

"Na akreditovaný studijní bakalářský program a obory naváže možnost plynulého přestupu do magisterského studia v péči Fakulty obchodně podnikatelské Slezské univerzity v Opavě a Vysoké školy podnikání," představila vedení Břeclavi projekt trojice zakladatelů školy.

Tvoří ji rektor soukromé brněnské Vysoké školy Karla Engliše Ladislav Zapletal, jeho kolega ze stejného vzdělávacího ústavu Miroslav Pindeš a Petr Štěpánek, který přednáší na Vysokém učení technickém.

Začít chtějí už v říjnu
Podle tajemníka břeclavské radnice Dalibora Neděly by zmiňovaná trojice chtěla, aby škola začala fungovat už v říjnu. Zatím ovšem projekt vázne na shánění vhodného místa.

"Jednou z možností jsou vyučovací prostory v bývalém domě školství. Ty zatím používá Zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici. Už nějakou dobu se však chce stěhovat do vlastního," naznačuje břeclavský tajemník. V úvahu připadají i prostory soukromé školy poblíž společnosti Gumotex.

Břeclav by díky Moravsko-slovenskému vysokému učení mohla na jihu Moravy rozšířit seznam menších měst s vlastní vysokou školou nebo alespoň pobočkou některé z významných univerzit.

Tu mají okresní města Hodonín a Vyškov, ale dostane ji také podstatně menší Bzenec. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně tady do září vytvoří detašované pracoviště a bude v něm vyučovat dva bakalářské obory. Jeden zaměří na gastronomii a hotelnictví a druhý na konzervárenství.

. Kam (taky) na vysokou školu

Hodonín - Evropský polytechnický institut
Bzenec - detašované pracoviště Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
Lednice - Zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (MZLU)
Hranice, Boskovice, Kyjov - detašovaná pracoviště MZLU
Vyškov - Bankovní institut

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Najdete na iDNES.cz