Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Břeclav může za 58 milionů koupit kulturní dům

  11:56aktualizováno  11:56
Za necelých šedesát milionů korun má Břeclav šanci koupit kulturní dům Delta v centru města. Současní majitelé se budovy chtějí zbavit. A břeclavští zastupitelé už rozhodli, že o koupi usilovat budou.

Za 58 milionů korun může Břeclav odkoupit kulturní dům Delta v centru města. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

K tomu, aby zastupitelstvo odsouhlasilo záměr koupit kulturní dům, své kolegy dotlačila zastupitelka Marta Strušková (KSČM). "Možnost získání kulturního domu do majetku města je pro mě srdeční záležitostí," přiznala Strušková (KSČM).

Dlouhodobě upozorňuje na to, že městu kulturní stánek v centru chybí. "Všechna okresní města si své kulturní domy ponechala. Navíc budova stojí na strategickém místě," vyjmenovávala důvody, proč by město mělo k odkupu přistoupit.

Na kulturní dům dříve nebyly peníze, město dlužilo miliony

Podle opozice k nim ale zapomněla připojit i to, že prodej zprostředkovává realitní kancelář Slavia, kterou Strušková spoluvlastní. Současní majitelé kulturního domu nabídli budovu ke koupi za necelých 58 milionů korun. Dvě procenta z prodeje získá realitní kancelář jako provizi.

"Aniž bych chtěl nad paní Struškovou držet ochrannou ruku, musím připomenout, že byla pro koupi kulturního domu už před šesti lety, kdy jej odprodával Odborový svaz chemie," upozornil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Město do jednání o možném prodeji už tehdy několikrát vstoupilo, ovšem z finančních důvodů to odmítlo. "Kdyby rozpočtové možnosti před těmi šesti lety byly takové, jaké jsou dnes, možná by kulturní dům už tehdy město koupilo," míní Neděla.

Jak však tvrdí, v té době město splácelo zhruba 220 milionů korun dluhů. "V té době nebyl v rozpočtu ani milion navíc na to, aby se dalo něco koupit," tvrdí.

Současní majitelé - firma Kulturní dům Delta - nabídli městu dvě možnosti. Buď koupit budovu za zhruba 58 milionů korun a částku uhradit ve třech splátkách, nebo o něco levněji koupit celou firmu, město by pak ale muselo převzít i její úvěr ve výši necelých jedenácti milionů korun.

Podle zastupitele Jaroslava Parolka (ČSSD) by nebylo strategické kupovat celou společnost. "Kdyby to byl tak lukrativní objekt a kdyby k němu patřilo parkoviště, dávno už budovu mají nějací Vietnamci," nešetřil pochybnostmi na posledním zasedání břeclavského zastupitelstva. "Dokud přilehlé parkoviště patří městu, není dům prodejný nikomu jinému než nám," dodal.

Jeho stranický kolega Oldřich Ryšavý zase upozornil na to, že zastupitelstvo schvaluje závazek, na který nemá peníze. "Pokud chceme město zavázat do budoucích let, měli bychom také mít finanční krytí," upozornil.

Rozhodnutí padne až po podzimních volbách

Koalice přesto návrh komunistické zastupitelky podpořila a záměr koupě odsouhlasila. Zda k ní skutečně dojde, už však ponechala na rozhodnutí zastupitelů, kteří vzejdou z nadcházejících komunálních voleb.

Obří budova v centru Břeclavi je jedinou ve městě, která má dokonale vybavený divadelní sál. Taneční sál, rozsáhlé foyer, bar, šatny, dokonalé zázemí. To vše dává prostor pro pořádání velkých kulturních akcí, třebaže dům je sám o sobě už poněkud za zenitem.

Dům kultury je již od revoluce v roce 1989 v soukromých rukou. Tehdejší političtí představitelé totiž odmítli převod do majetku města za symbolickou cenu s tím, že je to danajský dar. Dům tak získal Odborový svaz chemie. V roce 2004 kulturní dům odprodal trojici břeclavských podnikatelů.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

VIDEO: Zápasení v kečupu zpestřilo festival Mikulovské pivobraní

V rámci mikulovského pivobraní se konaly i zápasy v kečupu (11. srpna 2018).

Bazének s asi sty litry kečupu posloužil čtyřem dívkám jako bojová aréna. Podobně jako se do bojů pouští odvážlivci v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz