Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici řešili zakázku pro Křetínského, pak letěli se Spartou na fotbal

  18:01aktualizováno  18:01
Dva břeclavští politici letěli se Spartou speciálem na fotbal. Zrovna v době, kdy ve městě začala řešit odpady společnost AVE – firma miliardáře Křetínského, který vlastní i pražský klub. Oba politici přitom pracují právě v odpadovém hospodaření Břeclavi.

Miliardář a majitel Sparty Daniel Křetínský vlastní i firmu AVE. Ta v Břeclavi řeší odpad. | foto: Profimedia.cz

Bezmála hodinu „grilovali“ břeclavští zastupitelé svého místostarostu Milana Vojtu (ANO). Důvodem byl jeho ruský výlet na kvalifikaci fotbalové Ligy mistrů mezi Spartou Praha a CSKA Moskva.

Na zápas vyrazil na konci července ve sparťanském leteckém speciálu. Klub patří miliardáři Danielu Křetínskému, který vlastní také společnost AVE. A právě ta na začátku července přebrala v Břeclavi svoz a likvidaci odpadu, tedy zakázku za zhruba 17 milionů ročně.

Koncem srpna letěl na zápas předkola Evropské ligy do švýcarského Thunu další člen ANO – zastupitel Martin Marták. Ten sedí v dozorčí radě firmy AVE Břeclav od konce června. Vojta je zase členem představenstva společnosti Hantály – druhé firmy, která se v Břeclavi zabývá odpady a město v ní má majetkový podíl.

Břeclav zrovna řeší, co dál s odpady

Oba politici tvrdí, že si cestu hradili sami, důkazy však nepředložili. Opoziční zastupitelé od nich chtějí vidět doklady o zaplacení a důkladně vysvětlit i detaily jejich cesty. „Proto, aby vyvrátili pochybnosti, že mohlo dojít ke střetu zájmů, popřípadě i korupčnímu jednání,“ uvedla zastupitelka za ODS Evženie Klanicová.

Za vážný problém považuje sportovní misi politiků i zastupitel Luboš Krátký (ODS). V případě Martáka proto, že do zahraničí cestoval člen dozorčí rady společnosti, která od města ročně vyinkasuje miliony korun. Vojta má podle něj zase díky práci v Hantálech velký vliv na směr spolupráce se společností AVE.

„Mám důvodné podezření, že mohlo jít o způsob, jak ovlivnit další směřování města v oblasti odpadového hospodářství,“ poznamenal Krátký.

Břeclav totiž právě teď řeší, co s odpady dál. V létě zrušila výběrové řízení na dodavatele těchto služeb.

„Od doby vypsání se změnila legislativa upravující pravidla nakládání s odpady, v důsledku čehož se změnily také cena a podmínky na trhu,“ zdůvodnil to mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Teď město zvažuje, zda vypíše další výběrové řízení, do něhož by se nepochybně přihlásilo i AVE, nebo zda je lepší řešit odpady ve vlastní režii. Podle Krátkého by v této souvislosti měli Vojta a Marták zvážit rezignaci na funkce v břeclavských odpadových firmách.

Pozvání na zápas Sparty dostal také starosta Pavel Dominik (Pro Region), z pozice představitele města je však odmítl. Svůj postoj vysvětlil stručným konstatováním, že mu to nepřipadalo vhodné.

„Záleží mi na fotbalu“

Milan Vojta a Martin Marták jakoukoliv souvislost mezi cestou do zahraničí a aktivitami AVE v Břeclavi nepřipouští.

„Z této epizody žádná firma ani nikdo jiný neměl žádné výhody. Za nic, co jsem udělal, se nemusím stydět,“ uvedl před zastupiteli místostarosta s tím, že Břeclav je pro AVE velmi tvrdým vyjednávacím partnerem a firmě nic nedá zadarmo. Připustil ovšem, že přijetí nabídky cestovat sparťanským speciálem bylo chybou.

Podobně se obhajuje i Martin Marták. „Odmítám jakoukoliv možnost, že by mě někdo v minulosti či budoucnosti mohl ovlivňovat. Šlo o soukromou cestu hrazenou z vlastních prostředků,“ tvrdí s tím, že na „velkém“ fotbale nebyl poprvé.

„Záleží mi na fotbalu, snažím se podobná utkání zprostředkovat i pro fotbalovou mládež v Břeclavi. Na tom snad není nic zvláštního,“ podotkl. Pozvání údajně přišlo od Sparty právě díky kontaktům Martáka, jenž působí jako sekretář fotbalového klubu v Břeclavi.

Zakývají se židle?

Účast hostů na zahraničních zápasech není nic neobvyklého. Podle mluvčího AC Sparta Praha Ondřeje Kasíka si však v drtivé většině cestu sami nehradí. Jestli tomu tak bylo i v případě břeclavských politiků, ovšem říct nedokázal.

„Zajišťujeme si svůj charterový let a vždy s námi cestuje zhruba 150 hostů. Jsou mezi nimi sportovní novináři, partneři či sponzoři, kteří mají účast na zahraničních zápasech zakotvenou ve smlouvách,“ poznamenal.

Jestli bude mít „fotbalová aféra“ skutečně nějaké personální dopady a zda se pod oběma pány zakývá židle ve firmách i na radnici, se ukáže až v příštím roce. Koalice si vyhradila čas do příštího jednání zastupitelstva. A to se má konat až 8. února.

„Situaci nepovažuji za legrační ani za takovou, která by měla být pominuta. Ovšem její řešení je především věcí naší koalice,“ říká starosta Dominik s tím, že i přes vánoční svátky čeká koalici hodně ostrá debata o tom, jak se k věci postavit.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz