Mezi nejúspěšnější vinařské firmy z Břeclavska, které na mezinárodních výstavách bodují, patří Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře.

Mezi nejúspěšnější vinařské firmy z Břeclavska, které na mezinárodních výstavách bodují, patří Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře. | foto: MF DNES

Břeclavští vinaři sklízejí v zahraničí ovace, bodují i menší firmy

  • 2
Jihomoravská vinařství Baloun, Michlovský, Volařík nebo Vinné sklepy Valtice, to jsou jména, která na zahraničních soutěžích pravidelně bodují. Mezi hvězdné stálice nicméně stále pronikají i malé a střední vinařské firmy.

Na poslední letošní světové soutěži v Izraeli získalo absolutní prvenství ledové víno vyrobené ve Vinařství Čech v Tvrdonicích. Podle jejího majitele Petra Čecha světová ocenění otvírají menším vinařským firmám nové cesty i na domácí trh.

"V zahraničí se s českými a moravskými víny špatně prosazuje. Do zahraničního obchodu je potřeba nabídnout tisíce nebo desetitisíce lahví, což vinařství naší velikosti nemůže splnit," říká Petr Čech.

Z prestižních světových soutěží letos vinaři z Břeclavska vozili jedno ocenění za druhým. Vedle velkých firem se již také prosazují i malá rodinná vinařství.

Luboš Bárta - Luboš Bárta

V Izraeli zvítězilo moravské víno už potřetí. Podle Luboše Bárty, člena mezinárodní poroty, však letos nejcennější medaile získaly vedle velkých a tradičních vinařství i malé a nové podniky. Navíc se prosadily i dosud méně úspěšné druhy vín.

Suchá vína jsou evropskou špičkou

Dosud sklízeli vinaři úspěchy hlavně se sladkými víny. "Jestliže naše suchá vína již patří mezi evropskou špičku, pak lze bez nadsázky označit naše sladká vína za světovou extratřídu," řekl Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra, které účast moravských vín na prestižních světových výstavách koordinuje.

Letošní rok ale přinesl obrat. "Oceněny byly nejen tradiční ultrasladké vysoké výběry, ale i krásná bílá a růžová přívlastková vína, pozdní sběry," komentuje Bárta, v jakých kategoriích se vína z Moravy nově prosazují.

V Izraeli letos dostalo cenu dokonce i víno červené, což bylo dosud u moravských vín nevídané. Mimořádně úspěšná byla vína z Břeclavska na soutěžích v San Franciscu, slovenském Prešově, Monaku, Paříži či Štrasburku.

Vůbec nejvíc cen ale posbírali na světové soutěži AWC Vienna v rakouské metropoli. Ocenění zde získalo osmdesát procent přihlášených moravských vín.

Pavel Krška a provozovatel obecní vinotéky Martin Mach

"Moravští a čeští vinaři se na zahraničních soutěžích prosazují už poměrně pravidelně, ale aby byl zlatou či stříbrnou medailí oceněn tak vysoký počet vín, to se nestává každý den," řekl po soutěži ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Nejvíce chutnalo víno Valihrach

Mezi nejúspěšnější vinařské firmy z Břeclavska, které na mezinárodních výstavách bodují, patří Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře. Letos získalo dvě medaile v soutěži ledových a slámových vín v Lednici, přestože se na výrobu těchto vín nespecializuje.

Úspěšné bylo i ve Francii na soutěži zaměřené na populární odrůdu Chardonnay. V konkurenci vzorků z celého světa získalo třetí místo.

Medaile sbíralo i velkopavlovické Vinařství Baloun, které mimo jiné už popáté za sebou získalo zlato na soutěži v Monaku. Letos za tento nepřetržitý úspěch dostalo od organizátorů speciální cenu.

Bodoval i Petr Skoupil z Velkých Bílovic, Vinné sklepy Valtice, Vinařství Volařík z Mikulova, Vinselekt Michlovský z Rakvic, Vinofol z Novosedel, Oldřich Drápal z Vranovic či Mikrosvín Mikulov.