Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brňana zbavil soud už dvakrát svéprávnosti, muž o tom ale nevěděl

  7:00aktualizováno  7:00
Nejdřív si myslel, že je to jen legrace, pak mu však do smíchu nebylo. Devětapadesátiletý Milan z Brna totiž zjistil, že ho Městský soud v Brně zbavil svéprávnosti. Dokonce dvakrát, aniž mu dal vůbec vědět, že se tím zabývá. Jednou mu to řekla známá a podruhé se o záležitosti dozvěděl, když byl proti vlastní vůli hospitalizován v psychiatrické léčebně.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Milan se odvolal. Dokonce dvakrát. Pokaždé ovšem až ve chvíli, kdy se o soudním jednání i verdiktu náhodou dozvěděl a když už byl dávno způsobilosti k právním úkonům zbaven.

Kauza se táhla neuvěřitelných 12 let, od června 1995. A dohru má i nyní, kdy soud do třetice návrh na zbavení způsobilosti zamítl.

Jak pana Milana zbavovali svéprávnosti

Červen 1995: městská část Brno-sever podala návrh na zbavení způsobilosti k právním úkonům
Listopad 2000: městský soud v Brně muže zbavil způsobilosti, Milan to neví, neodvolal se, verdikt proto nabyl právní moci
Duben 2001: o verdiktu se dovídá, když dostává opatrovníka, odvolává se
Srpen 2001: krajský soud v Brně vyhověl odvolání, rozsudek ruší
Listopad 2004: městský soud Milana znovu zbavuje svéprávnosti
Červenec 2006: Milan se dozvídá díky hospitalizaci, odvolává se
Říjen 2006: krajský soud verdikt znovu ruší, věc vrací "na město"
Září 2007: městský soud do třetice zamítá 12 let starý návrh
Září 2008: ministerstvo potvrzuje pochybení, navrhuje odškodné

"Že došlo k pochybení a porušení práv pana Milana, nyní připustilo i ministerstvo spravedlnosti. Za průtahy v řízení mu nabídlo odškodnění 106 tisíc korun. Dostat by je měl každým dnem," potvrzuje Maroš Matiaško, právník Centra advokacie duševně postižených a Ligy lidských práv, který Milanovi pomáhá.

Trpí nemocí, kterou měl i slavný fyzik

"Pan Milan trpí schizofrenií. To ale není důvod zbavovat jej způsobilosti, vždyť tuto nemoc měl i Isaak Newton," dodává Matiaško.

Devětapadesátiletý Brňan přesto příliš spokojený není. "Hřeší se na to, že se něco podobného většinou děje lidem, kteří nemají na to se bránit. Bezpráví má u nás snadnou průchodnost," myslí si.

"Důsledky toho všeho se vůbec hmotným vyrovnáním nedají smazat, jsou nevratné. I účinek na psychiku člověka je nevykompenzovatelný," dodává právník.

Kauza, která Milana trápí, odstartovala kvůli sousedským sporům a nemoci, kterou muž trpí. I s matkou byli převezeni do psychiatrické léčebny.

Přespával u známých

Poté městská část Brno-sever podala návrh na zbavení způsobilosti k soudu. "S hospitalizací nesouhlasil, odešel z léčebny, neměl ale ani klíče od bytu. Šest let pak přespával u známých i v azylových domech. A vůbec netušil, že soud o něm rozhoduje," líčí právník.

Soud ho ignoroval. "I když městská část věděla, kde se pohybuje, soudkyně jej ani neviděla, nedoručovala mu rozhodnutí a řídila se šest let starým posudkem dlouhým osm stran," dodal Matiaško.

Devětapadesátiletý Milan se o tom, že ho soud zbavil způsobilosti, že musí mít opatrovníka, že nesmí volit ani se ženit, dozvěděl náhodou.

"Známé se podřekla sociální pracovnice. Nebral jsem to tehdy vážně, myslel jsem, že jde o omyl, který lze jednoduše napravit. To mě přešlo, až když jsem se dostal ke spisu. Psal jsem tehdy odvolání sám a stačilo to. Rozsudek hned zrušili a ujistili mě, že se to nemůže opakovat. Pak to udělali znovu. Je to zvůle lidí, kteří mají moc," zlobí se Milan.

Podruhé mu opatrovnice nic neřekla

O novém zbavení způsobilosti se dozvěděl až 20 měsíců od verdiktu. Když ho proti jeho vůli hospitalizovali na základě souhlasu jeho opatrovnice, sociální pracovnice, kterou nikdy neviděl.

Milan se odvolal a krajský soud pak rozsudek znovu zrušil. Městský soud pak povolal jiného znalce a návrh po 12 letech zamítl.

Milan teď chce odškodné, kromě průtahů i za chybu soudu. Jeho žalobu na 400 tisíc však zamítl Obvodní soud pro Prahu 2. "Odvoláme se, nekončí to," ujišťuje Matiaško.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz