Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Brňana zbavil soud už dvakrát svéprávnosti, muž o tom ale nevěděl

  • 5
Nejdřív si myslel, že je to jen legrace, pak mu však do smíchu nebylo. Devětapadesátiletý Milan z Brna totiž zjistil, že ho Městský soud v Brně zbavil svéprávnosti. Dokonce dvakrát, aniž mu dal vůbec vědět, že se tím zabývá. Jednou mu to řekla známá a podruhé se o záležitosti dozvěděl, když byl proti vlastní vůli hospitalizován v psychiatrické léčebně.

Milan se odvolal. Dokonce dvakrát. Pokaždé ovšem až ve chvíli, kdy se o soudním jednání i verdiktu náhodou dozvěděl a když už byl dávno způsobilosti k právním úkonům zbaven.

Kauza se táhla neuvěřitelných 12 let, od června 1995. A dohru má i nyní, kdy soud do třetice návrh na zbavení způsobilosti zamítl.

Jak pana Milana zbavovali svéprávnosti

Červen 1995: městská část Brno-sever podala návrh na zbavení způsobilosti k právním úkonům
Listopad 2000: městský soud v Brně muže zbavil způsobilosti, Milan to neví, neodvolal se, verdikt proto nabyl právní moci
Duben 2001: o verdiktu se dovídá, když dostává opatrovníka, odvolává se
Srpen 2001: krajský soud v Brně vyhověl odvolání, rozsudek ruší
Listopad 2004: městský soud Milana znovu zbavuje svéprávnosti
Červenec 2006: Milan se dozvídá díky hospitalizaci, odvolává se
Říjen 2006: krajský soud verdikt znovu ruší, věc vrací "na město"
Září 2007: městský soud do třetice zamítá 12 let starý návrh
Září 2008: ministerstvo potvrzuje pochybení, navrhuje odškodné

"Že došlo k pochybení a porušení práv pana Milana, nyní připustilo i ministerstvo spravedlnosti. Za průtahy v řízení mu nabídlo odškodnění 106 tisíc korun. Dostat by je měl každým dnem," potvrzuje Maroš Matiaško, právník Centra advokacie duševně postižených a Ligy lidských práv, který Milanovi pomáhá.

Trpí nemocí, kterou měl i slavný fyzik

"Pan Milan trpí schizofrenií. To ale není důvod zbavovat jej způsobilosti, vždyť tuto nemoc měl i Isaak Newton," dodává Matiaško.

Devětapadesátiletý Brňan přesto příliš spokojený není. "Hřeší se na to, že se něco podobného většinou děje lidem, kteří nemají na to se bránit. Bezpráví má u nás snadnou průchodnost," myslí si.

"Důsledky toho všeho se vůbec hmotným vyrovnáním nedají smazat, jsou nevratné. I účinek na psychiku člověka je nevykompenzovatelný," dodává právník.

Kauza, která Milana trápí, odstartovala kvůli sousedským sporům a nemoci, kterou muž trpí. I s matkou byli převezeni do psychiatrické léčebny.

Přespával u známých

Poté městská část Brno-sever podala návrh na zbavení způsobilosti k soudu. "S hospitalizací nesouhlasil, odešel z léčebny, neměl ale ani klíče od bytu. Šest let pak přespával u známých i v azylových domech. A vůbec netušil, že soud o něm rozhoduje," líčí právník.

Soud ho ignoroval. "I když městská část věděla, kde se pohybuje, soudkyně jej ani neviděla, nedoručovala mu rozhodnutí a řídila se šest let starým posudkem dlouhým osm stran," dodal Matiaško.

Devětapadesátiletý Milan se o tom, že ho soud zbavil způsobilosti, že musí mít opatrovníka, že nesmí volit ani se ženit, dozvěděl náhodou.

"Známé se podřekla sociální pracovnice. Nebral jsem to tehdy vážně, myslel jsem, že jde o omyl, který lze jednoduše napravit. To mě přešlo, až když jsem se dostal ke spisu. Psal jsem tehdy odvolání sám a stačilo to. Rozsudek hned zrušili a ujistili mě, že se to nemůže opakovat. Pak to udělali znovu. Je to zvůle lidí, kteří mají moc," zlobí se Milan.

Podruhé mu opatrovnice nic neřekla

O novém zbavení způsobilosti se dozvěděl až 20 měsíců od verdiktu. Když ho proti jeho vůli hospitalizovali na základě souhlasu jeho opatrovnice, sociální pracovnice, kterou nikdy neviděl.

Milan se odvolal a krajský soud pak rozsudek znovu zrušil. Městský soud pak povolal jiného znalce a návrh po 12 letech zamítl.

Milan teď chce odškodné, kromě průtahů i za chybu soudu. Jeho žalobu na 400 tisíc však zamítl Obvodní soud pro Prahu 2. "Odvoláme se, nekončí to," ujišťuje Matiaško.