Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Brňané oslavili Mezinárodní den švihlé chůze

  17:11aktualizováno  17:11
Na čtyřicet kulhajících, poskakujících a jinak podivně kráčejících chodců vyrazilo odpoledne z brněnských Denisových sadů směrem k Zelnému trhu. Všichni tito nadšenci sem přišli oslavit Mezinárodní den švihlé chůze, který připadá celosvětově právě na 7. ledna.

Mezinárodní den švihlé chůze vznikl jako pocta Johnu Cleesovi, jednomu z protagonistů britského komediálního seriálu Monty Pythonův létající cirkus.

"Zatím ještě přesný styl vymyšlený nemám, budu improvizovat a inspirovat se ostatními," připravovala se na pochod studentka Eva Nehudková s buřinkou na hlavě. Právě buřinka, tmavý oblek a elegantní kufřík jsou totiž dalšími symboly pythonovské švihlé chůze.

Ze Zelného trhu zamířil dav na náměstí Svobody. Tam byla totiž v plánu malá zastávka, jelikož švihlá chůze dává i fyzicky zdatnějším značně zabrat. Odpočinout si potřeboval i nejmladší účastník pochodu, kterému jsou teprve tři roky.

Skupinu po celou dobu vedla stylově britsky oděná dvojice mužů. Byli jimi Adam Jandora a Dan Mašek, kteří akci zorganizovali. "Společně s kamarády jsme vymysleli International Silly Walk Day Brno loni. Sešlo se nás ale asi jenom kolem dvanácti. To letos je účast mnohem silnější," chválil si dvacetiletý Jandora.

"Ti lidé jsou snad nemocní"

Nebyl však jediným, kdo svým vzezřením a zejména pohyby vzbuzoval údiv kolemjdoucích. Někteří jen kroutili hlavou, jiní sledovali netradičně se pohybující shromáždění s úsměvem. Mnozí také vytahovali mobilní telefony a fotoaparáty, aby si nevšední událost zaznamenali, nebo se rovnou do houfu lidí přidávali.

"Ti lidé jsou snad nemocní," kroutil hlavou jeden z diváků, dvaasedmdesátiletý Leoš Strnad, kterému evokovalo sousloví Monty Python spíše jazykolam než název slavného britského sitkomu.

"Scénka z tohoto seriálu, kde hlavní hrdina humorně pochoduje na ministerstvo švihlé chůze, aby získal státní grant na její rozvoj, se prostě vepsala do historie kinematografie," vysvětloval hlavní důvod setkání student a nadšený fanoušek britského dílka Milan Blatný, když dokončil svůj poslední švihlý krok na Žerotínově náměstí.

Celý pochod trval celkem asi čtyřicet pět minut. Všichni zapojení si na závěr zatleskali a už se těší na příští rok. Dle slov hlavních pořadatelů se však tentokrát Mezinárodní den švihlé chůze bude konat o víkendu, aby se mohlo zúčastnit více nadšenců.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz