Brňané budou nově platit za odvoz odpadu 675 korun ročně. (Ilustrační snímek)

Brňané budou nově platit za odvoz odpadu 675 korun ročně. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Brňané si připlatí za odpad, zastupitelé zvedli poplatek o 175 korun

  • 21
Tři hodiny diskutovali brněnští zastupitelé o nové vyhlášce, která mění dosavadní roční poplatek za odpad z 500 korun na 675. I přes námitky opozice návrh ČSSD a ODS nakonec schválila. Čtyřčlenná rodina tak za rok zaplatí o 700 korun víc.

Novela zákona, kterou v květnu podepsal prezident, dovoluje obcím zvednou poplatek za svoz odpadu nad dosavadních 500 korun. Brno, které kvůli novému rozpočtovému určení daní přijde ročně zhruba o 250 milionů korun, toho rychle využilo.

Podle primátora Romana Onderky z ČSSD však zdražení nebude mít na obyvatele města zásadní dopad. "V přepočtu na měsíce to bude o 14 korun a 58 haléřů víc. Ta částka nestojí za to, abychom toto téma řešili tak dlouho," řekl na zastupitelstvu Onderka.

Kdo se placení za odpad vyhne

Za odpad platit nemusí vícečlenné rodiny u třetího a dalších dětí. Nově budou od poplatku osvobozené i děti, které jsou v ústavech nebo dětských domovech.

Vyhláška počítá s tím, že částku 675 korun budou muset uhradit i lidé, kteří vlastní v Brně byt, ve kterém nemá nikdo trvalé bydliště.

Radní se tak snaží získat peníze i za odvoz odpadu, který vytvářejí například tisíce studentů, kteří ve městě bydlí v podnájmech.

Tomu ale oponovala místopředsedkyně Klubu důchodců v Brně Libuše Gottwaldová. "Některým seniorům zbývá po zaplacení složenek měsíčně dva tisíce korun. Proto je i čtrnáct korun velká částka," apelovala Libuše Gottwaldová.

Proti se postavila i Strana zelených, KDU-ČSL a TOP 09. Strany si stěžovaly na absenci ekonomických podkladů, které by vysvětlovaly, proč se poplatek zvyšuje právě na 675.

"Sníží to motivaci lidí třídit odpad"

Zelení kritizovali i systém výběru poplatku. Dosud jej platí lidé s trvalým bydlištěm v Brně. Řadu podnájemníků bez trvalého bydliště ve městě, především studentů, se tak na jeho zaplacení nepodílí.

Každý také hradí stejný poplatek bez ohledu na objem odpadu, který vyprodukuje. "Nová vyhláška ještě sníží motivaci lidí třídit odpad. Neuvěří, že to má smysl, když platí stejně jako ti, co netřídí," argumentoval zastupitel za zelené Martin Ander.

Ten chtěl primátorovi předat petici s necelými třemi tisíci podpisy Brňanů, kteří jsou proti zvyšování poplatku. Onderka ji však nepřijal s tím, že nebyla zaregistrovaná.

Při závěrečném hlasování bylo 32 koaličních zastupitelů pro vyhlášku, 15 opozičních proti a čtyři se zdrželi.