Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brňanů, kteří letos neodhlásí nebo nepřihlásí auto, bude hodně

  6:00aktualizováno  6:00
Spousta Brňanů už tento rok odhlásit nebo vyřadit auto z evidence nestihne. Pracovní dobu však kvůli tomu na registru vozidel rozšiřovat nebudou. "Všichni si vzpomněli na poslední chvíli. Není to naše chyba," podotkl vedoucí odboru dopravněsprávních činností na magistrátu Ladislav Prudil.

Fronta na Kounicově ulici v Brně před registrem automobilů | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Stovky lidí se snaží odhlásit, přehlásit nebo vyřadit auta do konce prosince, ještě než začnou platit nové ekologické daně a penále za auta bez povinného ručení. A registry nestíhají.

Před registrem v Kounicově ulicí čekají lidé i od dvou od rána. Se spacákem, s rybářskou stoličkou nebo jen tak. Kdo přijde po sedmé, na toho se pořadové číslo nedostane. "Pracovní dobu už ale prodlužovat nebudeme," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Podle něho úřad nemá možnosti, jak lidem vyjít vstříc. "Pracovní dobu jsme upravili už minulý týden, úřední hodiny jsou i ve čtvrtek," dodal Žára.

Na další rozšiřování nemají na úřadě možnosti. Chybějí prostory i zaměstnanci. "Máme otevřeny všechny přepážky," řekl Prudil. Zaškolení nových zaměstnanců je velmi zdlouhavé. "To by trvalo měsíce," vysvětlil náměstek primátora Ladislav Macek.

Bojí se i ti, kterým nic nehrozí

Nový zákon neovlivní jen majitele starých aut, ale i neplatiče povinného ručení. Těm hrozí od ledna penále od České kanceláře pojistitelů. Pokuty se nevztahují na auta, za která nikdo nezaplatil povinné ručení od roku 1999.

"Pokud mám na zahradě starého pionýra a neplatil jsem povinné deset let, nemusím se žádného penále bát," zdůraznil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Podle něho tak spousta majitelů aut, kteří to nevědí, stojí fronty u registrů zbytečně.

V České kanceláři pojistitelů o návalech na registrech vědí, neplatičům však nic tolerovat nebudou. "Nic odpouštět nebudeme, žádné výjimky. Kdo nebude mít vše v pořádku, toho vyzveme k zaplacení příspěvku do garančního fondu," potvrdila Jana Čechová za Českou kancelář pojistitelů. Příspěvek se pohybuje od 20 do 300 korun za den a nenahrazuje povinné ručení.

Návalů na registrech tak využily i některé pojišťovny a začaly prodávat krátkodobá pojištění. Například Česká podnikatelská pojišťovna nabízí povinné ručení na jeden měsíc za 95 korun pro libovolné vozidlo, kromě nákladních aut.

"Je to určitě výhodnější než platit penále," navrhla řešení Čechová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz