Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Francouzi vezmou z vodáren v Brně vyšší zisk, mohlo by chybět na investice

  • 24
Francouzský spolumajitel Brněnských vodáren a kanalizací chce více peněz. Pokud si akcionáři rozdělí celý zisk, bude mít firma méně na investice. Brňanům také hrozí zvýšení cen za vodu.

Zdražení vody nebo zhoršení služeb Brňanům. Podle opozičních zastupitelů i odborníků to může být důsledek kroku, k němuž se rozhodli brněnští radní loni v prosinci. Schválili dodatek akcionářské smlouvy poloměstské firmy Brněnské vodovody a kanalizace (BVK).

V něm navrhli zvýšit částku vyplácených dividend ze zisku na nejméně 60 milionů korun ročně. A to pro příštích deset let. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) to byla podmínka minoritních francouzských spolumajitelů, společnosti Suez environnement.

„Vodárny odkoupí městské pozemky pod čistírnou odpadních vod v Modřicích. Francouzský akcionář souhlasil s nákupem za předpokladu, že dojde k úpravě dividendové politiky,“ popsal primátor Vokřál.

Odkup pozemků odsouhlasila minulá koalice

Transakce, kdy městská firma (Brno má 52 procent akcií) vlastně kupuje městské pozemky, přijde draho. Z vodáren se bude kvůli dodatku vyvádět téměř celý zisk, i když půlka půjde do rozpočtu města. A navíc si na odkup společnost musela vzít úvěr 550 milionů korun. Neměla na něj vlastní peníze.

Odkup pozemků odsouhlasilo už minulé vedení města a v listopadu i zastupitelé. Opozičního zastupitele Olivera Pospíšila (ČSSD), který několikrát zastupoval město jako akcionáře na valných hromadách vodáren, podmínka zvýšení dividend překvapila. „Musel to být čerstvý požadavek, z dřívějška nic takového dohodnuto nebylo,“ řekl Pospíšil.

Francouzi se ke své části akcií v BVK - mají 46 procent - dostali již v době privatizace v 90. letech. Stejně jako několik set drobných akcionářů, kteří tvoří zbylá dvě procenta.

Všechny peníze ven

Situace se v úterý řešila i na brněnském zastupitelstvu. „Mohl byste mi, pane primátore, vysvětlit, proč takto z městského majetku vyprovodíte během deseti let kolem tří set milionů korun?“ ptal se šéf opozičního klubu ČSSD Vlastimil Žďárský.

Pokud by s návrhem radních na zvýšení dividend souhlasila v květnu valná hromada společnosti, prakticky všechny vydělané peníze půjdou akcionářům, nejméně třicet milionů ročně pak Suezu.

Až do letoška to přitom bylo jen kolem patnácti milionů.

Čistý zisk vodáren byl v roce 2014 necelých 80 milionů. Podle generálního ředitele vodáren Ladislava Hašky by návrh radních znamenal, že firma nebude mít na investice.

„Fakticky by skoro celý zisk šel pryč z firmy. Na investice do vodárenské infrastruktury bychom si museli půjčit,“ konstatoval Haška. Dodal ale, že podrobnosti návrhu nezná.

Vodné zdražilo o polovinu

Primátor Petr Vokřál (ANO) tvrdí, že ani při dvojnásobném zvýšení dividend nehrozí, že by Brňané za vodu platili víc než dosud.

„Domnívám se, že peníze, které generují obchodní společnosti, slouží k tomu, aby je akcionáři využívali. Smlouvy s francouzskými partnery jsou nastavené tak, abychom neohrozili investice vodáren,“ řekl primátor.

Určité pochybnosti má ekonom Jiří Šimara z poradenské firmy Cyrrus. Zisky ve vodárenském byznysu jsou dlouhodobě stabilní, ale pokud by byl roční zisk BVK kvůli mimořádným nákladům nižší než 60 milionů, musela by si firma na dividendy peníze půjčit.

„Musela by sáhnout do rezervního fondu, prodat nepotřebný majetek nebo si vzít úvěr,“ řekl Šimara. Podle něj také není jasné, odkud budou vodárny brát peníze na další rozvoj. „Není jisté, jestli injekce do městského rozpočtu vyváží hrozbu zhoršení služeb nebo zvýšení vodného občanům,“ dodal Šimara.

Potřebujeme každou korunu, tvrdí náměstek

Za posledních pět let přitom vodné a stočné zdražilo skoro o polovinu - z 57,20 na 74,46 koruny. A to právě kvůli nutným investicím do zanedbaných vodovodů a kanalizací. Vodárny si k tomu udržují marži kolem pěti procent.

Náměstek primátora Richard Mrázek (ANO), který návrh na zvýšení dividend do rady v prosinci předkládal, říká, že vodárny jsou v dobré kondici. Mohou si proto dovolit vyplatit větší dividendy akcionářům.

„Část zisku, který město díky svému podílu odvede z firmy, pak už nemusí dávat zpět do vodárenské infrastruktury. Potřebujeme každou korunu,“ řekl Mrázek. „V městských firmách je spousta peněz, které jsou volné a můžeme je využít jinde,“ dodal s tím, že zatím není rozhodnuto, na co město miliony navíc konkrétně využije.

Jak šetřit. Změřte si, kolik spotřebujete vody:

12. února 2015