Brnem sviští nová móda, badminton začíná porážet tenis i squash

  8:15aktualizováno  8:15
Rekreační sportovci se s podzimními mlhami schovávají do hal a ukazuje se, že tato sezona bude na jihu Moravy jiná - badmintonová. Jeden z nejrychlejších raketových sportů začíná co do obliby porážet tenis i squash.

Badminton je na jihu Moravy stále populárnější. K jeho oblibě přispívá i "místní" Petr Koukal, vlajkonoš z letní olympiády v Londýně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Badminton zažívá obrovský boom, zvláště v Brně a na jižní Moravě. Jen na krajské a nižší úrovni máme jako jediní v zemi na čtyřicet družstev. A to nemluvím o lize a extralize," říká předseda vítěze extraligy Sokola Veselý Jehnice Ladislav Vorel.

Proč tento sport táhne zrovna v Brně a okolí? Podle Tomasze Mendreka z Českého badmintonového svazu hraje velkou roli popularita osobností, jako je "místní" Petr Koukal, vlajkonoš z letní olympiády v Londýně. Nedávno bojoval s rakovinou varlat a dokázal se vrátit na vrchol.

Ale nejsou to jen slavné osobnosti, co rozhoduje. "V Brně také vznikají velká čistě badmintonová centra, navíc se tam konají důležité mezinárodní turnaje," připomíná Mendrek.

Badminton začala nedávno hrát i dvaatřicetiletá Jana Navrátilová. "Jednou mě do něj zlákala kamarádka. Myslela jsem, že mě čeká jen relaxační pinkání. Ale přes síť je to pořádný záhul," říká hráčka o sportu, kde míček letí ve smeči až 300 kilometrů v hodině. Do rakety se hned zamilovala.

Nebývalého zájmu o vybavení pro badminton si všímá internetový portál SportObchod.cz. Podle jeho statistik nakupují lidé až o pětašedesát procent víc vybavení na badminton než dříve. Naopak prodej pro squash poklesl.

Nápor v dětských družstvech

"Výhodou badmintonu je rychlejší pokrok v technice hraní. Na rozdíl od squashe či tenisu se jej začátečník brzy naučí hrát na takové úrovni, aby byla hra dostatečně zábavná a dynamická," porovnává tyto tři sporty olympionik Petr Koukal.

Horší je to v Brně s pronájmem kurtů. "Často bývá obsazeno, a tak někdy musíme i na ráno," říká badmintonistka Navrátilová.

Rychle sice začaly růst haly v Židenicích, ve Starém Lískovci, ale přesto nejsou schopny uspokojit všechny hráče dostatečně. "Ve frekventovanou dobu mezi šestnáctou a jednadvacátou hodinou je téměř nemožné se do haly dostat, pokud nemáte permanentně předplaceno," říká trenér Vorel.

Na rozdíl od boxu na squash musí mít hala pro hraní badmintonu strop sedm metrů vysoko. "Náklady na stavbu krytého badmintonového kurtu a následný provoz jsou proto nesrovnatelně vyšší," popisuje provozovatel brněnské sportovní haly Badminton Židenice Vladimír Nerud.

Přesto se k badmintonové raketě hrne stále více lidí. "V dětských družstvech máme sto deset dětí, už to skoro nezvládáme," říká s nadsázkou Vorel. K tomu se každoročně připravují desítky učitelů na základních školách na trenérskou licenci. "Loni jsme jich vyškolili osmdesát. Letos kurzy pokračují a je o ně zájem," pochvaluje si Vorel.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Při zavřeném nádraží se nudě v Brně nedaří. Obří výlukou provázejí verše

Davy lidí na dolním nádraží v Brně kvůli výluce hlavní železniční stanice.

Nedáváme šanci nudě, té se v Brně nedaří, uzavřeno totiž bude: Brno, hlavní nádraží. Těmito verši začíná básnička,...

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

VIDEO: Řidič nestihl dobrzdit, auta se rozletěla jako kuželky

Dopravní nehoda na hlavním tahu z Brna

Děsivě vypadající dopravní nehoda se odehrála ve čtvrtek večer ve Vídeňské ulici ve směru z centra Brna. Jedno z aut...

Najdete na iDNES.cz