Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská AZ Tower šplhá k nebi, za pár týdnů bude nejvyšší v Česku

  13:10aktualizováno  13:10
Brněnská AZ Tower již za pár týdnů výškou překoná svého konkurenta Tower B. Své plné výšky 111 metrů by měla dosáhnout už letos v září. Pak se stane nejvyšší budovou Česka.

Už letos v září by měla AZ Tower dosáhnout výšky 111 metrů a stát se tak nejvyšší budovou v Česku. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Zatímco směrem do výšky už AZ Tower připomíná mrakodrap, v dolních patrech si již návštěvník s trochou fantazie dovede představit budoucí nákupní galerii. Z jižní strany, u nízkopodlažní budovy, ve které bude fitness, už je totiž hotová fasáda i sundané lešení. A i v interiéru se dělají omítky a několik pater už má zasazená i okna.

Petr Teplý ze společnosti Properity provádí po AZ Tower nejen novináře, ale...

Petr Teplý ze společnosti Properity provádí po AZ Tower nejen novináře, ale také potenciální klienty.

Výtah zatím jezdí do 16. patra, konečná pro prohlídky je v 21. patře.

Výtah zatím jezdí do 16. patra, konečná pro prohlídky je v 21. patře.

"Je to kvůli tomu, abychom stihli naplnit dvouletý harmonogram. Jinak bychom nejprve klasicky dokončili hrubou stavbu a až potom přešli k vnitřku," vysvětluje nezvyklý postup náš průvodce staveništěm Petr Teplý ze společnosti Properity, která za projektem AZ Tower stojí.

Brněnský Manhattan

Spielberk office center
Soubor kancelářských budov se skládá z pěti nižších, pětipatrových, kancelářských budov, mezi kterými je umístěn i parčík s jezírkem, a dvou věží. Ty jsou pojmenovány Tower A a Tower B. Právě dvacetipatrové "Béčko" je v současnosti stále ještě se svými 85 metry nejvyšší stavbou v Brně (a pátou nejvyšší v Česku).
Věž, která má tvar pravidelného kvádru, byla dokončena letos v březnu a sídlí v ní například firma Honeywell.

AZ Tower
Vyzyvatelem a v brzké době i výškovým pokořitelem Spielberk Tower B je jen několik desítek metrů vzdálená AZ Tower. Po dokončení a zkolaudování v září 2013 má mít 111 metrů a stát se tak nejvyšší budovou v zemi (tou je dosud City Tower v Praze na Pankráci). V přízemí budou obchody, v patrech kanceláře a v nejvyšší části i apartmány. Věž tvoří dva kvádry, z nichž jeden je deformovaný a opírá se o druhý.

M-Palác
Nejstarší z výškových budov budoucího "Manhattanu". Základní kámen byl položen už v roce 1994 a šedesátimetrová modrá věž byla dokončena v říjnu roku 1997. V 16 nadzemních podlažích nabízí kanceláře a obchodní prostory. Dnes se nachází v těsném sousedství AZ Tower.

Palác Heršpická
Zatím pouze plánovaný projekt s výškou 117 metrů. Dokončení se nedá odhadnout. Tajemstvím je i podoba. Mrakodrap navrhla pro investora HS-Investment světoznámá architektka Eva Jiřičná. Věž má mít unikátní "organický" tvar, nepravidelnou podsadu, která se má rozšiřovat do tvaru trojlístku.

Ve spodní galerii je už teď rozhodnuto o prostorném fitcentru, jehož součástí bude i terasa na venkovní cvičení, autoservisu a autosalonu a restauraci s kavárnou. Od pátého patra výš mají být kanceláře.

Pětice výtahů zvládne čtyři metry za sekundu

Drátěným stavebním výtahem vyjíždíme nahoru. "To je mezi návštěvníky velmi oblíbená část," dodává Teplý k jízdě výtahem, který je umístěný z vnějšku celého skeletu.

Po stavbě totiž kromě občasných novinářů provádí hlavně klienty, kteří mají zájem o kancelář nebo apartmán. "Můžeme jim sice poslat výkres, ale když to tu potom vidí z výšky, udělají si mnohem lepší představu o hlavní výhodě budovy," líčí.

A už výhled z 16. patra, kam nás dovezl výtah, to potvrzuje. Nacházíme se v úrovni střechy sousedního M-paláce, ale jdeme ještě výš. Musíme po schodech, které jsou kvůli možnému poškození ještě překryté deskami. I po dokončení ale zřejmě příliš používané nebudou.

"Bude to v podstatě jen únikový prostor. Takže nepočítám, že by po nich někdo chodil v běžném provozu," říká Teplý. K přemisťování mezi patry totiž bude sloužit pětice výtahů. "Ty budou fungovat na čipové karty a pojedou rychlostí čtyři metry za sekundu," dodává.

Výhled na padesát kilometrů

Nakonec přicházíme do 21. patra. Hotové jsou sice další dvě, ale k nim ještě nevede schodiště. "Výhled by tu měl být asi padesát kilometrů," uvádí Teplý.

Na jihu je tak už teď vidět až k Pálavským vrchům. A na opačné straně se před námi krásně rýsuje celé Brno. Od Kohoutovic až po Hády. S dominantami Špilberkem a Petrovem, jenž je ovšem z tohoto pohledu z části překryt Tower B.

Jednadvacáté patro je stále ještě vyhrazeno kancelářím. Ta další už ale budou apartmánová. Po těch nejluxusnějších se také mezi zájemci už velmi rychle zaprášilo.

Fotogalerie

"Velmi luxusní apartmán je ten v 28. patře, jehož součástí je i bazén. Ten se prodal jako úplně první," říká Teplý. Rychle se zájemci poprali i o dvojici ve 23. patře, která má zase rozsáhlé terasy.

Vzhledem k výšce stavby u ní nelze uplatnit obecné pravidlo, že kolik roste dům do výšky, měl by jít i do hloubky. "Tuto funkci tu ale nahrazuje asi 120 pilot, některé sahají až do třicetimetrové hloubky," dodává Teplý.

Ale zpět na opačnou stranu. Nejlepší výhled si nyní užívá jeřábník, jehož kabina ční několik metrů nad stavbu. Člověk mu to ale závidí jen do chvíle, než mu dojde, že se na své pracovní místo musí každý den vyškrábat po žebříku.

Ještě lepší výhled, než je v současnosti ten jeho, by si měli stavbaři užít při dokončení nejvyššího, 30. patra letos v září. V dubnu 2013 bude budova kompletně hotová a začne se s kolaudací. Nájemci by se sem mohli stěhovat příští září.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

VIDEO: Mareš, Krainová a Sokol překonali v Brně taneční rekord

Mareš, Sokol a Krainová v Brně překonali taneční rekord

Přesně 2052 lidí předminulý víkend roztančili na brněnském výstavišti Leoš Mareš, Simona Krainová a Ondřej Sokol....

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce si koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz