Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská diecéze si připomíná významné moravské světce

  8:13aktualizováno  8:13
Věřící v Brně se chystají na slavnostní bohoslužbu věnovanou významnému moravskému světci Janu Sarkanderovi. V neděli to bude 400 let, co byl vysvěcen na kněze. "Pro brněnskou diecézi je to velká událost. Takové jubileum v souvislosti s českým světcem není časté," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Svatý Klement Maria Hofbauer - Staral se o chudé a opuštěné na venkově, patron Vídně a Varšavy | foto: Brněnské biskupství

Na sobotní bohoslužbu v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla (od 10:00)přijede řada církevních hodnostářů. "Pro brněnskou diecézi je to velká událost," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Jan Sarkander

byl katolický kněz narozený roku 1576 na Těšínsku. Po vysvěcení v Brně působil na území celé Moravy. Naposledy na panství zemského hejtmana Ladislava Lobkovice v Holešově. Právě Holešov v době povstání české protestantské šlechty Sarkander zachránil před vydrancováním polskými kozáky. Vyšel jim v ústrety v průvodu monstrancí s Nejsvětější svátostí. Sarkander byl za svatého prohlášen papežem Janem Pavlem II. v roce 1985 v Olomouci.

Právě v katedrále sv. Petra a Pavla v roce 1609 přijal kněz a pozdější mučedník Sarkander svěcení.

Papežský nuncius pro Českou republiku a velvyslanec Vatikánu v České republice Diego CauseroPozvánku na mši dostal také apoštolský nuncius Diego Causero, který ovšem ze zdravotních důvodů nepřijede. Zúčastnit by se měl olomoucký arcibiskup Jan Graubner či brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

"Hlavním a jediným oficiálním bodem oslav bude slavnostní sobotní bohoslužba. Nebude ale chybět prostor pro neformální setkání kněžích. Laičtí návštěvníci zase mohou navštívit například diecézní muzeum," upřesnila Jandlová.

Ačkoliv se jedná o ojedinělou událost, brněnská diecéze neočekává, že by přijely tisíce návštěvníků.

Apoštol Vídně a Varšavy

Svatý Klement Maria HofbauerNa významné oslavy se připravují rovněž věřící ze Znojemska a zejména z Tasovic. Spolu s nimi budou slavit i věřící z hlavních měst Rakouska a Polska. Letos je tomu sto let, co byl svatořečen Klement Maria Hofbauer, rodák z Tasovic a pekař ze Znojma, který se později stal patronem dvou evropských metropolí - Vídně a Varšavy.

Toto slavné výročí si lidé připomenou řadou událostí. První akce začaly již před pár dny, ty hlavní se odehrají v květnu. Oslavy pak skončí v červenci odhalením a posvěcením sochy svatého Klementa.

Oceněných bude časem víc

"Nejdůležitější z chystaných akcí bude mezinárodní pouť, která se uskuteční 21. května. Očekáváme účast až tří set oficiálních hostů," uvedl páter z tasovického kláštera Jiří Šindelář.

Host iDNES.cz brněnský biskup Vojtěch CikrleHlavním celebrantem má být arcibiskup Jan Graubner a kázat bude i brněnský biskup Vojtěch Cikrle či litoměřický biskup Jan Baxant.

Mezinárodní pouti, jejíž trasa vede z Vídně přes Tasovice do Krakova, se má v Tasovicích zúčastnit i generální představený řádu redemptoristů z Říma, Američan Josef William Tobin. Ostatně redemptoristé se do Tasovic sjedou z celého světa. Vždyť Hofbauer byl slavným členem jejich kongregace.

Hlavním posláním redemptoristů bylo misionářské působení a péče o spásu opuštěných a chudých, zejména na venkově. Hofbauerova láska k chudým a trpělivost byly příslovečné, založil několik škol i sirotčinců.

Kam postavit sochu?

Dva dny nato se v Tasovicích uskuteční tradiční Hlavní pouť farností, pekařů, cukrářů a vinařů. "Je to vždy nádherná atmosféra," nastínil páter z tasovického kláštera Jiří Šindelář.

Klement Maria Hofbauer se narodil 26. prosince 1751 v Tasovicích na Znojemsku v rodině českého řezníka. V šestnácti nastoupil ve Znojmě jako učeň v pekárně, která stála na dnešním Václavském náměstí číslo 3. Již několik let je v jeho části Hofbauerovo muzeum.

Kromě muzea bude mít tento významný svatý od letošního roku na Znojemsku i svoji sochu a naučnou stezku. Zájemci si obojí mohou poprvé prohlédnout 11. července.

Stezka povede převážně podél řeky Dyje po trase mezi Hodonicemi, Tasovicemi, Dyjí, Dobšicemi a Znojmem. Počítá s deseti informačními panely, které v českém i německém jazyce přiblíží Klementův život a rodný kraj.

Zatímco stezka má již jasné rysy, o soše Klementa se to říci nedá. Podoba je sice jasná, místo však ne.

"Má být umístěna vedle kostela sv. Mikuláše ve Znojmě. Úředníci se ale nemohou domluvit, jak by ta socha měla vypadat. Na to my ale nemůžeme čekat. Na té soše se již pracuje a zatím máme územní souhlas s tím, aby stála vedle farního kostela v Tasovicích. Tam, kde byl Klement Hofbauer pokřtěný. Když se domluví úředníci ve Znojmě, tak bude socha ve Znojmě. Když ne, tak bude v Tasovicích," dodal páter Šindelář.

oslavy svatých

400 let od vysvěcení sv. Jana Sarkandera na kněze
21. 3. Brno - katedrála sv. Petra a Pavla, v 10.00 bohoslužba

100 let od svatořečení sv. Klementa
25. 4. Jarní vodácká, pěší a cyklistická pouť
3. 5. Rodinné odpoledne a den otevřených dveří: klášter Tasovice, od 14.00
20. 5. Celodenní pouť na slavnostní zahájení jubilea do Vídně: program ve Vídni začíná v 10.00 slavnostní akademií s přednáškami a hudbou. V 16.00 procesí ulicemi Vídně z Platz am Hof ke kostelu redemptoristů na Maria am Gestade
20. 5. Zahájení jubilea: Tasovice, mše svatá v 19.00
21. 5. Mezinárodní pouť: Tasovice, mše svatá v 11.00
23. 5. Hlavní pouť farností, pekařů, cukrářů a vinařů: Tasovice, program od 16.00, mše svatá v 17.00 11. 7. Odhalení sochy sv. Klementa: Znojmo. Otevření turisticko-naučné Svatoklementské stezky.

Budoucí svatí
návrhy z brněnské diecéze

Řeholnice Marie Restituta Kafková se narodila v Brně a v roce 1943 byla sťata gilotinou ve Vídni za to, že opisovala posměšnou básničku proti nacistům. Před jedenácti lety byla blahořečena.

Řeholnice Marie Vojtěcha HasmundováŘeholnice Marie Vojtěcha Hasmandová působila po válce jako ředitelka školy v Brně. Za ukrývání kněze za bývalého režimu byla poslána na osm let do vězení. Později byla generální představenou boromejek. Zemřela ve Znojmě.

Páter Jan BulaPáter Jan Bula (1920 až 1952) studoval na brněnském gymnáziu. V takzvaném babickém procesu byl obviněn z organizování činu, se kterým neměl nic společného, a byl odsouzen k trestu smrti. Jeho beatifikační proces zahájil biskup Vojtěch Cikrle v roce 2004.

Dominikánský kněz Tomáš Josef Maria Týn pocházel z Brna. Nabídl svůj život Bohu jako smírnou oběť za svobodu církve v Československu. Proces svatořečení byl zahájen v roce 2006 v Bologni, kde dlouhou dobu působil, a účastní se ho zástupci české dominikánské provincie.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek.
Jak na povodně? Ani po 20 letech obce nezvládají krizovou komunikaci

Ani v době hromadných komunikačních technologií mnohé radnice nedokážou v případě pohromy efektivně oslovit své občany, natož třeba chataře. Obce ale narážejí...  celý článek

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.
Vědci zkouší na Břeclavsku lék na sucho, inspirovali se v Izraeli

Odborníci budou v Přítlukách na Břeclavsku testovat, jak zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok. Obec se dostala mezi šest lokalit vybraných po celé...  celý článek

Při hrozivě vypadající nehodě domíchávače a osobního auta se nikdo nezranil....
Řidič domíchávače si nevšiml zaparkovaného auta, proboural jím dům

Následky netradiční nehody likvidovali jedenáct hodin hasiči v Bučovicích na Vyškovsku. Řidič domíchávače betonu si nevšiml zaparkovaného osobního auta, do...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.