Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odsuďte protiromské akce, vyzývá brněnská iniciativa politiky

  8:47aktualizováno  8:47
Nemlčte! Řekněte nahlas, že nesouhlasíte s pochody proti Romům. Když budeme s těmito akcemi nesouhlasit jen potichu a nikdo to neřekne nahlas, vypadá to jako souhlas. S takovými výzvami začali různí lidé oslovovat politiky a vlivné osobnosti nejen z Brna. Iniciativu zaštítil nově vytvořený webový projekt Nic než názor.

I v Brně se minulý víkend stejně jako v dalších městech konal protiromský protest. Brňané ale reagovali protidemonstrací, která byla formou pikniku i pochodu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Iniciativa odpůrců extremismu svým názvem reaguje na extremistické heslo Nic než národ. Internetové stránky vytvořil Sokol Brno I. ve spolupráci s lidmi napojenými na uskupení Žít Brno.

Jak reagují na výzvu?

Jan Sládek, sociolog
"Člověk je jediný tvor, který umí říci 'Ne'. Teď je ta chvíle. (...) Podstatně můžeme přispět i my sami, stačí občas říci ne zjevně rasistickým vtipům nebo si ověřit, odkud se berou mýty o ledničkách zaplacených sociálkou. Většinové mínění v ČR není radikální, takže za odmítnutí lží a hloupých 'vtipů' nikomu nic nehrozí."

Jan Štern, scenárista a dramaturg
"Dnes jsou na řadě Romové, zítra tu bude kdokoliv z nás. To by si měli uvědomit všichni slušní lidé dosud mlčící k této odporné skutečnosti. Pobuřuje mě mlčení rozhodujících politických sil k této situaci, které je vedené nepochopitelným strachem o ztrátu zfašizovaných voličů před volbami. Demokratičtí politici by měli jasně dát najevo svůj postoj včetně toho, že o takové voliče ani nestojí. Je třeba konfrontovat politiky s touto skutečností, nenechat je alibisticky mlčet a přihlížet tomu, co se děje."

Kateřina Dubská, Strana zelených, spisovatelka
"Není zajímavé, jak málo současných vrcholných politiků reaguje na rostoucí napětí v ulicích českých a moravských měst směřující ke skutečným pogromům? Kolik z nich se vyjádřilo způsobem, který by podobné události odsuzoval, a místo toho se raději věnuje žabomyším válkám uvnitř svých stran nebo svalování viny za společenskou depresi, ve které se nyní nacházíme, na své politické soupeře? Všímejme si těch, kteří mlčí, a všímejme si těch, kteří se nebojí promluvit proti stále uměle vyvolávaným protiromským náladám ve většině společnosti. Ti jediní se totiž nebudou bát mluvit a jednat i proti jinému Zlu."

redakčně kráceno

"Zdá se nám přespříliš, že se k demonstrujícím extremistům přidává většinová společnost. Je potřeba se k tomu vyjádřit," vysvětlil jeden z iniciátorů projektů a místostarosta Sokola Brno I. Michal Doležel.

Vyjádření všech, kdo se k výzvě připojili, i jména oslovených přibývala na webové stránce nicneznazor.cz i během několika předchozích dnů.

"Četl jsem pár z tisíců e-mailů, které neonacisté posílají romské mamince paterčat. Je to hrozné, hrozné. Vykřikují, že nevzdělaní cikání patří do plynu, přitom jejich tupé neonacistické nevzdělání je základem k nenávisti, protože krvavě závidí (a tím i nenávidí) všem, co mají v hlavách a srdcích víc," připojil svůj názor například spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský, na kterého se obrátili sokolové.

Další z iniciátorek projektu Barbora Antonová oslovila také brněnského primátora Romana Onderku (ČSSD). Jeden z protiromských pochodů se totiž konal minulý víkend i v Brně.

"Přestože se o připravovaných útocích vůči romskému obyvatelstvu vědělo dopředu, nezaznamenala jsem žádnou výraznější reakci ze strany vedení města. A vzhledem k tomu, že tito "radikálové" jsou zároveň fanatickými stoupenci Komety, očekávala bych i nekompromisní vyjádření od představitelů klubu. Hodlá k této věci primátor tohoto města zaujmout jasné stanovisko, nebo nechá veškeré aktivity na občanech?" ptá se Antonová na webové stránce města v rubrice Dotazy primátorovi.

Komentáře politiků jsou vlažné

Brněnským zastupitelům zase zaslal podobně laděný e-mail režisér a umělecký šéf Divadla Feste Jiří Honzírek. Dočkal se však zatím jen automatických odpovědí od těch, kteří jsou na dovolené.

Vrcholní představitelé Brna se k situaci zatím staví vlažně. Primátor na dotaz na portálu města zatím nereagoval, vyjádřil se pro MF DNES.

"Můj postoj k radikálním skupinám jakéhokoli typu je všeobecně známý. Již v roce 2011, kdy se konal prvomájový průvod centrem města, jsem zaujal jasné a odmítavé stanovisko k jakýmkoliv rasistickým projevům a odsoudil demagogické myšlenky, které tyto skupiny hlásají. Nesdílím však názor, že se tito - jak říkáte - agresoři rekrutují pouze z prostředí sportovních fanoušků Komety a Zbrojovky," napsal Onderka.

Jeho náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS), stejně jako náměstek Ladislav Macek (ČSSD) považují podobnou aktivitu dokonce za předvolební zviditelňování. "Nemám k tomu co říct. Iniciátoři podobných výzev chtějí jen diskutovat, nikoliv pracovat. My se situaci v problémových lokalitách snažíme řešit," zhodnotil Macek.

Majitel hokejové Komety Libor Zábranský na výzvu také zatím nereagoval. Spolu s dalšími členy vedení klubu chce totiž celou situaci zvážit. "Nevím, jak se pozná, kdo je v davu demonstrantů fanoušek jakéhokoliv klubu," uvedl zatím pouze Zábranský.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Chybí etická pravidla, kritizuje akademický senát námluvy s Křetínským

Majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v Brně...

Ani po čtyřech měsících nemá Daniel Křetínský jistotu, že mu vyjde plán na spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy...

Bohemia Sekt staví v Mikulově obří středisko na zpracování hroznů

Bohemia Sekt Starý Plzenec

Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, začal v Mikulově stavět nové středisko na zpracování hroznů. Bude...

Muž v Brně postřelil svého známého, policie ho po chvíli zadržela

Pistole (ilustrační foto)

Policisté zadrželi jen několik minut po střelbě v brněnské části Žabovřesky muže, který tím dle policie řešil vyhrocený...

Najdete na iDNES.cz