Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odsuďte protiromské akce, vyzývá brněnská iniciativa politiky

  8:47aktualizováno  8:47
Nemlčte! Řekněte nahlas, že nesouhlasíte s pochody proti Romům. Když budeme s těmito akcemi nesouhlasit jen potichu a nikdo to neřekne nahlas, vypadá to jako souhlas. S takovými výzvami začali různí lidé oslovovat politiky a vlivné osobnosti nejen z Brna. Iniciativu zaštítil nově vytvořený webový projekt Nic než názor.

I v Brně se minulý víkend stejně jako v dalších městech konal protiromský protest. Brňané ale reagovali protidemonstrací, která byla formou pikniku i pochodu. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Iniciativa odpůrců extremismu svým názvem reaguje na extremistické heslo Nic než národ. Internetové stránky vytvořil Sokol Brno I. ve spolupráci s lidmi napojenými na uskupení Žít Brno.

Jak reagují na výzvu?

Jan Sládek, sociolog
"Člověk je jediný tvor, který umí říci 'Ne'. Teď je ta chvíle. (...) Podstatně můžeme přispět i my sami, stačí občas říci ne zjevně rasistickým vtipům nebo si ověřit, odkud se berou mýty o ledničkách zaplacených sociálkou. Většinové mínění v ČR není radikální, takže za odmítnutí lží a hloupých 'vtipů' nikomu nic nehrozí."

Jan Štern, scenárista a dramaturg
"Dnes jsou na řadě Romové, zítra tu bude kdokoliv z nás. To by si měli uvědomit všichni slušní lidé dosud mlčící k této odporné skutečnosti. Pobuřuje mě mlčení rozhodujících politických sil k této situaci, které je vedené nepochopitelným strachem o ztrátu zfašizovaných voličů před volbami. Demokratičtí politici by měli jasně dát najevo svůj postoj včetně toho, že o takové voliče ani nestojí. Je třeba konfrontovat politiky s touto skutečností, nenechat je alibisticky mlčet a přihlížet tomu, co se děje."

Kateřina Dubská, Strana zelených, spisovatelka
"Není zajímavé, jak málo současných vrcholných politiků reaguje na rostoucí napětí v ulicích českých a moravských měst směřující ke skutečným pogromům? Kolik z nich se vyjádřilo způsobem, který by podobné události odsuzoval, a místo toho se raději věnuje žabomyším válkám uvnitř svých stran nebo svalování viny za společenskou depresi, ve které se nyní nacházíme, na své politické soupeře? Všímejme si těch, kteří mlčí, a všímejme si těch, kteří se nebojí promluvit proti stále uměle vyvolávaným protiromským náladám ve většině společnosti. Ti jediní se totiž nebudou bát mluvit a jednat i proti jinému Zlu."

redakčně kráceno

"Zdá se nám přespříliš, že se k demonstrujícím extremistům přidává většinová společnost. Je potřeba se k tomu vyjádřit," vysvětlil jeden z iniciátorů projektů a místostarosta Sokola Brno I. Michal Doležel.

Vyjádření všech, kdo se k výzvě připojili, i jména oslovených přibývala na webové stránce nicneznazor.cz i během několika předchozích dnů.

"Četl jsem pár z tisíců e-mailů, které neonacisté posílají romské mamince paterčat. Je to hrozné, hrozné. Vykřikují, že nevzdělaní cikání patří do plynu, přitom jejich tupé neonacistické nevzdělání je základem k nenávisti, protože krvavě závidí (a tím i nenávidí) všem, co mají v hlavách a srdcích víc," připojil svůj názor například spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský, na kterého se obrátili sokolové.

Další z iniciátorek projektu Barbora Antonová oslovila také brněnského primátora Romana Onderku (ČSSD). Jeden z protiromských pochodů se totiž konal minulý víkend i v Brně.

"Přestože se o připravovaných útocích vůči romskému obyvatelstvu vědělo dopředu, nezaznamenala jsem žádnou výraznější reakci ze strany vedení města. A vzhledem k tomu, že tito "radikálové" jsou zároveň fanatickými stoupenci Komety, očekávala bych i nekompromisní vyjádření od představitelů klubu. Hodlá k této věci primátor tohoto města zaujmout jasné stanovisko, nebo nechá veškeré aktivity na občanech?" ptá se Antonová na webové stránce města v rubrice Dotazy primátorovi.

Komentáře politiků jsou vlažné

Brněnským zastupitelům zase zaslal podobně laděný e-mail režisér a umělecký šéf Divadla Feste Jiří Honzírek. Dočkal se však zatím jen automatických odpovědí od těch, kteří jsou na dovolené.

Vrcholní představitelé Brna se k situaci zatím staví vlažně. Primátor na dotaz na portálu města zatím nereagoval, vyjádřil se pro MF DNES.

"Můj postoj k radikálním skupinám jakéhokoli typu je všeobecně známý. Již v roce 2011, kdy se konal prvomájový průvod centrem města, jsem zaujal jasné a odmítavé stanovisko k jakýmkoliv rasistickým projevům a odsoudil demagogické myšlenky, které tyto skupiny hlásají. Nesdílím však názor, že se tito - jak říkáte - agresoři rekrutují pouze z prostředí sportovních fanoušků Komety a Zbrojovky," napsal Onderka.

Jeho náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS), stejně jako náměstek Ladislav Macek (ČSSD) považují podobnou aktivitu dokonce za předvolební zviditelňování. "Nemám k tomu co říct. Iniciátoři podobných výzev chtějí jen diskutovat, nikoliv pracovat. My se situaci v problémových lokalitách snažíme řešit," zhodnotil Macek.

Majitel hokejové Komety Libor Zábranský na výzvu také zatím nereagoval. Spolu s dalšími členy vedení klubu chce totiž celou situaci zvážit. "Nevím, jak se pozná, kdo je v davu demonstrantů fanoušek jakéhokoliv klubu," uvedl zatím pouze Zábranský.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz