Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská mešita slaví desáté výročí. Začíná být věřícím malá

  16:26aktualizováno  16:26
Brněnská mešita oslaví 10. výročí. Počet vyznavačů islámu zde vzrostl o věřící z muslimských zemí, kteří v zemi podnikají a studují. Přibylo i muslimů z řad Čechů. Brněnští muslimové pomáhali i české diplomacii při vyjednáváních o propuštění zaměstnanců České televize, kteří byli zadrženi v Iráku.

Brněnská mešita je už věřícím malá, říká Muníb Hasan. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Tato nejstarší funkční muslimská modlitebna v Česku již začíná být pro vyznavače islámu těsná. Kdysi se v ní scházelo 60 věřících, nyní je jich dvakrát více. "Brněnská islámská nadace uvažuje o rozšíření mešity, popřípadě o stavbě nové," řekl její předseda Muníb Hasan.

K výročí připravují muslimové společenské akce. "Nyní je již při modlitbách spodní část pravidelně zcela zaplněná. Potřebovali bychom další prostory například pro hernu pro děti. Zda rozšiřovat, nebo dokonce stavět nový objekt, to je ale zatím zcela jen ve stadiu úvah," zdůraznil Hasan.

Věžička neprošla
Mešita stojí ve Vídeňské ulici. Její stavbu provázely protesty. Muslimové chtěli, aby měla věžičku symbolizující minaret, který je nedílnou součástí islámských mešit. Muezzini z něj zpěvem kdysi oznamovali čas modliteb, nyní se o to v mnoha muslimských zemích stará audiotechnika.

Po protestech islámská nadace od záměru ustoupila. Muslimský duchovní stánek proto zdobí jen zelená mozaika nad dveřmi s náboženským textem.

Hasan zdůraznil, že mešita má kromě náboženského i kulturní a společenský význam. Měsíčně ji navštíví žáci pěti škol. Vedení nadace pořádá přednášky o islámu, které ho mají pomoci pochopit.

Jak komunikovat s muslimem?
Budoucí zdravotníci se při setkáních učí, jak postupovat při případném kontaktu s pacientem-muslimem. "Volají k nám lidé, kteří se vydávají do muslimských zemí a chtějí mít podrobné informace o tamních zvycích. Zástupcům firem radíme, jak nejlépe uhostit jejich obchodní partnery z islámských zemí při návštěvě v Česku," doplnil Hasan.

Připustil, že nejsložitější období pro české muslimy nastalo po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku v roce 2001. Muslimové terorismus odsoudili, upozornili přitom na potíže, které vnímali v souvislosti s okupací Iráku. Aktivně pomáhali české diplomacii domoci se propuštění pracovníků České televize unesených při jejich práci v této rizikové oblasti.

Mešita nemá zatím svého duchovního - imáma. Zatím se ho nepodařilo islámské nadaci získat. S obdobným problémem se potýká po odchodu rabína do Prahy i Židovská obec v Brně. Duchovní setkání proto v mešitě vedou představitelé nadace.

V souvislosti s oslavou výročí se na léto připravují dny otevřených dveří v mešitě, výstava přibližující islám i setkání s představiteli dalších církví, vedením Brna i kraje. Kromě Brna mají muslimové modlitebny také v Praze.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz