Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brňané se zabydlují u řek. Nábřeží zkrášlují třeba lavičky z palet

  10:41aktualizováno  10:41
Brněnská nábřeží začala ožívat. Město reaguje na zájem lidí, kteří chtějí u vody trávit víc času. Na projekt Voda v Brně, který zahrnuje revitalizaci nábřeží po celém městě, má magistrát přislíbeno od ministerstva životního prostředí 200 milionů korun z evropských fondů. Řeky také přiblíží festival.
Na Černovickém nábřeží si můžou lidé odpočinout na lavičkách z palet.

Na Černovickém nábřeží si můžou lidé odpočinout na lavičkách z palet. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zajít si na piknik na nábřeží nebo vykoupat se v řece? V posledním roce čím dál obvyklejší činnost stovek Brňanů. Důkazem, že dříve opomíjená a nedostupná nábřeží brněnských řek Svitavy, Svratky i Ponávky začínají ožívat, je i sobotní festival Překročme řeku.

Loni se na Černovické nábřeží přišlo podívat patnáct set lidí. Letos už se zapojilo všech sedm městských částí, kterými protéká Svitava, a organizátoři očekávají tisíce lidí. „Dorostla generace lidí, kteří jsou v produktivním věku, ale už usazení a mají děti a bydlení a zajímají se o svoje okolí. Nám jde o to, aby měli chuť užívat nábřeží, aby měli důvod se zastavit i tam, kde řeka vede opuštěným územím, které se postupně začíná zabydlovat,“ popsala Silvie Sanža z Černovického sdružení, které festival pořádá. Mezi letošní lákadla patří parní vlak, dílny pro děti, divadelní představení, koncert kapely Vltava či prohlídky Briessovy sladovny v Husovicích.

Na vodu půjde 200 milionů

Aby se z dříve opomíjených částí města stala místa, která přilákají Brňany, se ale v poslední době snaží i město. Na projekt Voda v Brně, který zahrnuje revitalizaci nábřeží po celém městě, má přislíbeno od ministerstva životního prostředí dvě stě milionů korun z evropských fondů.

Vyjádřit se k podobě nábřeží budou moci i Brňané. Třeba hned v září k urbanistické soutěži na oživení nábřeží Svratky od DRFG Areny po výstaviště. Tu pro město organizuje architektonický ateliér MOBA. Na pravém břehu řeky by podle záměrů města měla za několik let vzniknout promenáda s přístupem do vody či vyrůst kavárny a tančírny.

Igor Kovačevič ze studia MOBA působí zároveň i ve spolku Za řeky krásnější, který chce připravit koncepci nábřeží pro celé město a zapojit také nápady studentů architektury a aktivních sdružení v městských částech. „Cílem je, aby si lidé uvědomili, že tu vůbec nějaké řeky jsou. Jsou v mapách, ale v hlavách lidí ne. Abychom se k nim začali chovat jinak než jako k vybetonovanému korytu bez přístupu, kam se vypouští splašky,“ objasnil Kovačevič.

SOBOTA 21. 8. 2016

Černovické nábřeží

 • 10.00 neckiáda, dílny pro děti, říční trh, prezentace dobrovolných hasičů
 • 13.00 prohlídka bývalých městských jatek v ulici Masná 13.30 parní vlak s kapelou Slow Train Jam
 • 15.00 prohlídka pivovaru Hauskrecht
 • 17.00 koncert kapely Vltava
 • 21.00 Divadlo Feste – Hungerstein

Divadelní nábřeží, ul. Zderadova

 • 14.00 Divadlo Polárka
 • 15.00 Divadlo Hysterie
 • 17.00 Divadlo Kača a Kača
 • 20.00 Cafe Biograf

Briessova sladovna a nábřeží, ulice Gargulákova

 • 13.00 tvorba a pouštění loděk, kanoistika pro děti s husovickými hasiči, prohlídka sladovny

Plácek Husovice, Svitavské nábřeží

 • 10.00 Ochutnávka romské kuchyně
 • 13.00 Umění spray artu Více na www.nabrezisvitavy.cz

„Chtěli bychom dosáhnout, aby se ve vybraných místech začal už příští rok budovat lepší přístup k vodě, a přispět k debatě o zkrášlení břehů. Aby řeky patřily lidem, bylo jim u nich dobře a trávili zde opět čas,“ dodal architekt Michal Palaščák, který také působí ve spolku. Jeho členy jsou i radní Brna-střed Petr Bořecký (ANO) a radní městské části Jundrov Ondřej Šťastník (Jundrováci).

Právě v Jundrově radnice už loni opravila přístup ke Svratce, přidala odpadkové koše, lavičky a přístupové schody do vody. Lidé tak břeh začali využívat nejen jako cyklostezku, ale i k piknikům nebo koupání. Přispělo k tomu i nákladné vyčištění Brněnské přehrady.

Vedení města nápady spolku Za řeky krásnější podporuje. „Každé koncepční řešení se stejně nakonec dělá po částech. Musí se ale také počítat s protipovodňovými opatřeními,“ doplnil náměstek primátora Martin Ander (SZ).

To je i případ úseku Svratky u DRFG Areny, jehož revitalizaci připravuje město jako první. Opatření musí ochránit před velkou vodou Staré Brno, kde bydlí velké množství lidí, včetně ulic Hybešova a Václavská, protože záplavová zóna sahá až po Leitnerovu ulici. „Pro město je to priorita jak z hlediska protipovodňové ochrany, tak i očekávané návštěvnosti břehů po jejich zpřístupnění,“ dodal Ander. K opatřením se ale bude vyjadřovat Povodí Moravy, které má vodní toky ve správě. „Nebudeme posuzovat architektonická řešení. Návrhy budou projednávány tak, aby byly naplněny požadavky obyvatel Brna, a to jak po stránce rekreační, tak po stránce bezpečnostní,“ uvedl Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

Město chce také zlepšit přístup k Ponávce, říčce, která se v centru zanořuje pod povrch a protéká mezi domy či opuštěnými továrnami. Projekt na její revitalizaci za tři miliony korun má být hotový v roce 2018.

A dojde i na zatím opomíjené Jižní centrum. V úrovni bývalé železniční polikliniky, kterou obtéká Svratka, přibudou v příštím roce na obou březích široké dřevěné schody k vodě a odpočinková místa.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Vzpomínky trenérů: Odřená kolena, špinavé triko. Tak bojovala Novotná

Jana Novotná zvítězila ve dvouhře i čtyřhře na Turnaji mistryň, konaném v roce...

O málokterém sportovci z Brna lze říci, že dobyl svět. Tenistka Jana Novotná, která v neděli předčasně zemřela, to...

Pálí Škoda & Škoda. Skvostné góly z dílny fotbalových samorostů

JÁ NA BRÁCHU, BRÁCHA NA MĚ. Brněnský útočník Michal Škoda (vlevo) zdraví...

Táta jim odmala vtloukal do hlavy: Nebuďte měkejši! Kolikrát si asi během letošního podzimu Milan a Michal Škodovi na...

Kometě to drhne. Pořád se motáme v rohu, říká Zohorna

Brněnský útočník Hynek Zohorna (vlevo) a Jan Zdráhal z Jihlavy bojují o puk.

Měla pověst takřka nedobytného trezoru. V posledních týdnech se však hala hokejové Komety proměnila v odemčenou...Najdete na iDNES.cz