Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská obryně Sylva šlapala chodník a bydlela u Táborské ulice

  12:00aktualizováno  12:00
Další z brněnských postaviček, které v minulém století chodily městem, měřila dva metry a oblékala se do jásavých barev. "Někdy v 50. letech poutala pozornost na brněnských ulicích dvoumetrová žena, navíc šatu i zevnějšku značně zvláštního, o které se říkalo, že za živa prodala svou kostru..."

Táborská ulice v Brně v roce 1945 - Dětský průvod školy v Táborské ulici v Brně v roce 1945. Vpravo za viaduktem v pozadí tehdy dvoumetrová Sylva bydlela. | foto: Archiv MF DNES

Brněnská redakce MF DNES uveřejnila před půlrokem seriál o brněnských postavičkách od konce 19. přes celé 20. století až podnes. Díky čtenářům se v rekaci na uveřejněné texty podařilo v brněnské psychiatrické léčebně objevit Dagmar (Danušku) Mutlovou, mladší z dvojice takzvaných Japonek neboli Baletek, původně matky s dcerou, které se značně vyhastrošené v 60. a 70. letech potulovaly ulicemi Brna, stále si nadávaly a bily se.

A nedávno se ozvala další pamětnice, která si nepřála zveřejnit své jméno, s podrobnostmi o dvoumetrové, též prazvláštně postrojené i učesané ženě, jež poutala pozornost kolemjdoucích Brňanů v 50. letech minulého století.

Chudobné dělnické kolonie
Svědkyně těch dob jako malé děvčátko s touto velmi vzrostlou paní bydlela v jednom domě, a to na rohu ulic Táborské a Čelakovského v Brně-Židenicích, kde tehdy (a vlastně ještě donedávna) sídlila v přízemí lékárna, do níž se vcházelo z Táborské, ale která zasahovala také přes roh do Čelakovského ulice.

Lékárna v Táborské ulici v Brně ve 40. a 50. letech minulého stoletíA hned vedle lékárenských místností v přízemním jednopokojovém bytě onoho pavlačového činžovního domu bydlela dvoumetrová sousedka Sylva Veselá.

V Židenicích tehdy stály i dělnické kolonky, jakési slumy. Pamětnice popisuje, že na dnešní Nezamyslově ulici bydleli lidé ve vyřazených tramvajových vozech, kolem kterých zdejší velmi chudobné maminky ve snaze o polidštění svého krušného bydliště sázely alespoň kytky a do tramvajových okének věšely záclonky.

I to je důležité vědět, protože také naše dvoumetrová žena byla matkou dvou dětí, s nimiž se ostatní drobotina v domě kamarádila, třebaže si jejich maminka na obživu vydělávala nejstarším řemeslem světa - to jest prostitucí.

V pestrobarevných šatech chodila lovit kunčofty
K rodině Veselých se vcházelo dveřmi vedle prádelny na dvorku onoho domu, žila zde skutečně v jediné místnosti. Matka Sylvy byla domovnice a kromě své vzrostlé dcery měla ještě syna Mirka. Otec Veselý byl věčně opilý alkoholik, který brzy po začátku války zemřel. Zanedlouho se od rodiny odstěhoval Mirek, který se čímsi vyučil, oženil se a úplně odtrhl od dosti ubohého života své původní rodiny.

Tehdy už jeho sestra Sylva běhala po Brně v červené rádiovce s "anténkou", velice zmalovaná, a i když vůbec nebyla hezká, o zákazníky údajně neměla nouzi. Na svou výšku měla malý obličej s odulými rty a vlasy různě nabarvené, později většinou na blond, a natočené na ruličky, takže kolem hlavy stály jakoby do trojúhelníku.

Také její ohoz nebylo prý možné minout bez povšimnutí, byl obvykle poskládán z různých, k sobě naprosto neladících součástí se čtverečky, kvítečky či puntíčky v nejrůznějších, většinou jásavých barvách. Stálou součástí garderóby byla skládaná sukénka a malá taštička. Takto vyštafírovaná se Sylva vydávala do města lovit kunčofty. Těžko ji ovšem odsuzovat, když se ničemu nenaučila ani nevyučila a peněz v domácnosti nikdy moc nebylo.

Navíc se jí postupně narodily dvě děti, samozřejmě s otcem neznámým či nepřiznaným, patrně výsledek Sylviných "obchodních" aktivit, starší Mireček skončil po čase v dětském domově, zatímco holčičku Marušku prodala Sylva do rodiny hodných lidí.

Měla ráda děti a ony zase ji
Děti v domě ji však měly rády a příliš nechápaly, proč by si se Sylvou na dvoře nemohly hrát a povídat, proč to jejich rodiče nepříliš rádi vidí. Dvoumetrová barevná Sylva byla prý totiž velice hodná, nikdy nikomu neublížila a spíš ještě dětem pomohla. Například lékárníkovic holčičce sehnala kytku šeříku ke Dni matek, kterou někde u sousedů natrhala přes plot, což pro ni při její výšce nebyl žádný problém. Navíc sama vymyslela a spolu s dětmi v domě onen slavný den ozdobila celý šedivý pavlačový dvůr květinami.

Prý se tehdy vypravila do zahrady pro zeminu s malou, asi šestiletou pomocnicí, které až tam došlo, že je vlastně zavřeno. To Sylvě nijak nepřekáželo, Sylva děvčátko prostrčila dírou v plotě, ta nabrala do kabely zeminu, do které pak na dvorku zasadily jakýsi stromeček a koldokol fialky vyrýpnuté v lese.

Dětem sice vrtalo hlavou, jak je možné, že se Sylvě narodily děti "bez tatínka", a u zmíněné holčičky zmatek ještě vzrostl, když jí rodiče řekli, že se Sylva "moc kamarádila s klukama". Dokonce se bála, aby nedopadla stejně, když celé dopoledne sáňkovala s milým chlapcem od sousedů.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Najdete na iDNES.cz