Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská obryně Sylva šlapala chodník a bydlela u Táborské ulice

  12:00aktualizováno  12:00
Další z brněnských postaviček, které v minulém století chodily městem, měřila dva metry a oblékala se do jásavých barev. "Někdy v 50. letech poutala pozornost na brněnských ulicích dvoumetrová žena, navíc šatu i zevnějšku značně zvláštního, o které se říkalo, že za živa prodala svou kostru..."

Táborská ulice v Brně v roce 1945 - Dětský průvod školy v Táborské ulici v Brně v roce 1945. Vpravo za viaduktem v pozadí tehdy dvoumetrová Sylva bydlela. | foto: Archiv MF DNES

Brněnská redakce MF DNES uveřejnila před půlrokem seriál o brněnských postavičkách od konce 19. přes celé 20. století až podnes. Díky čtenářům se v rekaci na uveřejněné texty podařilo v brněnské psychiatrické léčebně objevit Dagmar (Danušku) Mutlovou, mladší z dvojice takzvaných Japonek neboli Baletek, původně matky s dcerou, které se značně vyhastrošené v 60. a 70. letech potulovaly ulicemi Brna, stále si nadávaly a bily se.

A nedávno se ozvala další pamětnice, která si nepřála zveřejnit své jméno, s podrobnostmi o dvoumetrové, též prazvláštně postrojené i učesané ženě, jež poutala pozornost kolemjdoucích Brňanů v 50. letech minulého století.

Chudobné dělnické kolonie
Svědkyně těch dob jako malé děvčátko s touto velmi vzrostlou paní bydlela v jednom domě, a to na rohu ulic Táborské a Čelakovského v Brně-Židenicích, kde tehdy (a vlastně ještě donedávna) sídlila v přízemí lékárna, do níž se vcházelo z Táborské, ale která zasahovala také přes roh do Čelakovského ulice.

Lékárna v Táborské ulici v Brně ve 40. a 50. letech minulého stoletíA hned vedle lékárenských místností v přízemním jednopokojovém bytě onoho pavlačového činžovního domu bydlela dvoumetrová sousedka Sylva Veselá.

V Židenicích tehdy stály i dělnické kolonky, jakési slumy. Pamětnice popisuje, že na dnešní Nezamyslově ulici bydleli lidé ve vyřazených tramvajových vozech, kolem kterých zdejší velmi chudobné maminky ve snaze o polidštění svého krušného bydliště sázely alespoň kytky a do tramvajových okének věšely záclonky.

I to je důležité vědět, protože také naše dvoumetrová žena byla matkou dvou dětí, s nimiž se ostatní drobotina v domě kamarádila, třebaže si jejich maminka na obživu vydělávala nejstarším řemeslem světa - to jest prostitucí.

V pestrobarevných šatech chodila lovit kunčofty
K rodině Veselých se vcházelo dveřmi vedle prádelny na dvorku onoho domu, žila zde skutečně v jediné místnosti. Matka Sylvy byla domovnice a kromě své vzrostlé dcery měla ještě syna Mirka. Otec Veselý byl věčně opilý alkoholik, který brzy po začátku války zemřel. Zanedlouho se od rodiny odstěhoval Mirek, který se čímsi vyučil, oženil se a úplně odtrhl od dosti ubohého života své původní rodiny.

Tehdy už jeho sestra Sylva běhala po Brně v červené rádiovce s "anténkou", velice zmalovaná, a i když vůbec nebyla hezká, o zákazníky údajně neměla nouzi. Na svou výšku měla malý obličej s odulými rty a vlasy různě nabarvené, později většinou na blond, a natočené na ruličky, takže kolem hlavy stály jakoby do trojúhelníku.

Také její ohoz nebylo prý možné minout bez povšimnutí, byl obvykle poskládán z různých, k sobě naprosto neladících součástí se čtverečky, kvítečky či puntíčky v nejrůznějších, většinou jásavých barvách. Stálou součástí garderóby byla skládaná sukénka a malá taštička. Takto vyštafírovaná se Sylva vydávala do města lovit kunčofty. Těžko ji ovšem odsuzovat, když se ničemu nenaučila ani nevyučila a peněz v domácnosti nikdy moc nebylo.

Navíc se jí postupně narodily dvě děti, samozřejmě s otcem neznámým či nepřiznaným, patrně výsledek Sylviných "obchodních" aktivit, starší Mireček skončil po čase v dětském domově, zatímco holčičku Marušku prodala Sylva do rodiny hodných lidí.

Měla ráda děti a ony zase ji
Děti v domě ji však měly rády a příliš nechápaly, proč by si se Sylvou na dvoře nemohly hrát a povídat, proč to jejich rodiče nepříliš rádi vidí. Dvoumetrová barevná Sylva byla prý totiž velice hodná, nikdy nikomu neublížila a spíš ještě dětem pomohla. Například lékárníkovic holčičce sehnala kytku šeříku ke Dni matek, kterou někde u sousedů natrhala přes plot, což pro ni při její výšce nebyl žádný problém. Navíc sama vymyslela a spolu s dětmi v domě onen slavný den ozdobila celý šedivý pavlačový dvůr květinami.

Prý se tehdy vypravila do zahrady pro zeminu s malou, asi šestiletou pomocnicí, které až tam došlo, že je vlastně zavřeno. To Sylvě nijak nepřekáželo, Sylva děvčátko prostrčila dírou v plotě, ta nabrala do kabely zeminu, do které pak na dvorku zasadily jakýsi stromeček a koldokol fialky vyrýpnuté v lese.

Dětem sice vrtalo hlavou, jak je možné, že se Sylvě narodily děti "bez tatínka", a u zmíněné holčičky zmatek ještě vzrostl, když jí rodiče řekli, že se Sylva "moc kamarádila s klukama". Dokonce se bála, aby nedopadla stejně, když celé dopoledne sáňkovala s milým chlapcem od sousedů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Najdete na iDNES.cz