Masarykův onkologický ústav v Brně

Masarykův onkologický ústav v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnská onkologická centra se spojí, kvůli lepší péči o pacienty

  • 2
Péče o onkologicky nemocné pacienty v Brně bude podle ředitelů brněnských nemocnic ještě kvalitnější. Slibují si to od propojení onkologických center. "Pacienti budou sice muset více cestovat, změny jim ale zaručí nejlepší možnou léčbu," řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.

Ze tří komplexních onkologických center tak bude jedno: Masarykův onkologický ústav ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u sv. Anny a Fakultní nemocnicí Brno. "Nemocnice budou dělat to, na co mají nejlepší podmínky," řekl ředitel svatoanenské nemocnice Petr Koška.

Fakultní nemocnice Brno má asi dvě stovky onkologických lůžek, chybí jí však moderní ozařování. U svaté Anny zase nejsou dostatečné onkologické kapacity. Propojení by mělo tyto nedostatky vyřešit.

"Nemocnice se budou specializovat zejména na onkochirurgii, Masarykův onkologický ústav bude provádět ozařování a biologickou léčbu," okomentoval změny Vorlíček.

Nejdůležitější je pro pacienta chirurgie

Ústav se bude také specializovat na léčbu rakoviny prsu. Rozdělení péče bylo podle Vorlíčka v Brně zavedené už dřív, teď však dostane přesnou podobu. V nemocnici u svaté Anny se zaměří na hrudní chirurgii, ve Fakultní nemocnici Brno na operace zažívacího traktu.

V některých případech nabízí Masarykův onkologický ústav ambulantní léčbu

"Chirurgie se často podceňuje, ale pro pacienta je včasné a dobře provedené odoperování nádoru nejdůležitější. Chemoterapie a radioterapie nastupují až potom," podotkl Vorlíček.

V Masarykově onkologickém ústavu vzniklo také nové oddělení, které je umístěno v  Bakešově pavilonu. Přesunula se sem část lůžek, přístrojů i personálu z obou nemocnic. "Pacienty tak budou léčit doktoři, na které jsou zvyklí," dodal Vorlíček.

Léčba dětských onkologicky nemocných, pacientů s leukemií a krevním nádorem nebo plicním tumorem zůstává ve Fakultní nemocnici Brno.

Změny probíhají podle výsledků auditu ministerstva zdravotnictví. Z 18 center přišlo o svůj statut, a tedy o možnost poskytovat biologickou léčbu, pět pracovišť. "Neznamená to, že například centrum v Pardubicích nebylo kvalitní. Řídili jsme se i geografickou polohou. Center je totiž nadbytek,“ dodal Vorlíček.