Brněnská onkologie se stala předvolebním kolbištěm

  20:05aktualizováno  21:08
Masarykův onkologický ústav potřebuje pomoc. Zastrašuje se tam výpověďmi a hrozí rozprodávání majetku nebo i celého ústavu. To tvrdí přední český onkochirurg a dnes už bývalý děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno Jan Žaloudík, kterého ředitel ústavu Jiří Vorlíček minulý týden propustil "pro nadbytečnost".

Hejtman Michal Hašek a Jan Žaloudík | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví považuje varování před rozprodejem věhlasné nemocnice za absurdní. "Nikdo nikdy nic takového neplánoval. Ani náznakem," oponuje i bývalý ministr Tomáš Julínek (ODS).

Právě proti Julínkovi bude zřejmě v letošních senátorských volbách kandidovat Žaloudík pod hlavičkou ČSSD.

A dnes ho veřejně podpořil "oranžový" jihomoravský hejtman Michal Hašek, který odborníka pozval na krajský úřad a podepsal petici proti lékařovu propuštění.

Nečekaná výpověď pro uznávaného odborníka vyvolala vlnu nevole. Chirurgové z ústavu napsali řediteli Jiřímu Vorlíčkovi otevřený dopis, ve kterém žádali vysvětlení. - čtěte Onkologa Žaloudíka vyhodili z Masarykova ústavu, který budoval. Kvůli politice?

"Hospodářský výsledek Oddělení chirurgické onkologie činí asi minus 20 milionů korun," odepsal jim ředitel s tím, že navíc byl loňský rok "poslední dobrý" a letos očekává horší dopady krize.

A kromě propuštění Žaloudíka plánuje řadu "drobných" kroků, které mají zařízení posunout do černých čísel.

Osobní problémy

Víc než o ekonomických důvodech se ovšem v případě výpovědi hovořilo o osobních důvodech kvůli Žaloudíkovým sporům s ředitelem Vorlíčkem, kterého do funkce dosadil před dvěma lety exministr Tomáš Julínek.

Jan Žaloudík versus Jiří Vorlíček

Jan Žaloudík v roce 2008 odvolal Jiřího Vorlíčka z postu proděkana Lékařské fakulty MU.
Ministr Tomáš Julínek na místo ředitele Masarykova onkologického ústavu dosadil Jiřího Vorlíčka.
Po Vorlíčkově jmenování se Jan Žaloudík vzdal místa zástupce ředitele ústavu.
V lednu 2010 Jiří Vorlíček ukončil pracovní poměr s Janem Žaloudíkem. (baf)

V kauza má jasno hejtman Hašek: vyhazov je výsledkem nátlaku právě Julínka a náměstka zdravotnictví Marka Šnajdra. Oba se proti takovému obvinění ohrazují.

"Tohle může napadnout snad jen sociálního demokrata. Proč musím hned vysvětlovat něco, co si Hašek vymyslel?" zlobil se Julínek, který případ komentoval i na svém blogu.

Šnajdr problém dál rozebírat nechce. "Odmítám se podílet na politizaci ČSSD," napsal v SMS.

Expert s platem 15 tisíc: "Mám výpověď kvůli krizi?"

Podle Jana Žaloudíka ještě před dvěma týdny ředitel Vorlíček zaměstnance ujišťoval, že ústav prosperuje. "A měl zároveň nasazeno na velké rekonstrukce. A teď mu najednou hrozí krize. Někde je tedy asi chyba," komentuje Žaloudík argument, který vedení ústavu zveřejnilo po jeho propuštění.

"Další chyba je, kdyby se někdo domníval, že takový problém by bylo možné napravit propuštěním jednoho nebo více lidí," říká Žaloudík, který za svůj poloviční úvazek bral na Žlutém kopci plat asi 15 tisíc korun.

Má obavy, aby mezi dalšími "opatřeními" nebyl například prodej cyklotronu, některých budov nebo dokonce celého onkologického ústavu.

"Určitě by o ně byl zájem, je to takzvaně "nevěsta na vdávání". Bál bych se, že by záchrana z krize mohla pokračovat takovými kroky, které by mohly být nevratné," vzkázal Žaloudík.

Jakými dalšími kroky bude ústav bojovat proti recesi, nechtěl ředitel Vorlíček komentovat. "Nebudu na to odpovídat. Propuštění Jana Žaloudíka bylo čistě manažerské opatření," uvedl pouze a odkázal MF DNES na tiskovou zprávu z minulého týdne.

Ministerstvo zdravotnictví to nechce komentovat s tím, že nevidí žádný důvod, proč by mělo jakkoli zasahovat do hospodaření onkologického ústavu.

Informace o možném prodeji přístrojů nebo nemovitostí ústavu však razantně popřelo. "Ministerstvo zdravotnictví v žádném případě neplánuje žádný prodej majetku a ani části Masarykova onkologického ústavu. Že by se něco takového plánovalo je naprosto absurdní a kdo by to tvrdil, vědomě lže. Naopak, za poslední dva roky plynuly do Masarykova onkologického ústavu investice, mimo jiné i z fondů Evropské unie, násobně větší než v minulosti," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Budou kauzu řešit i poslanci?

Propuštění onkologa, který pomáhal ústav "na Žluťáku" od roku 1979 budovat a byl i několik let jeho ředitelem, chtějí projednávat sociální demokraté i v poslanecké sněmovně.

"Chceme od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové slyšet proč došlo k odvolání tohoto podle nás velmi dobrého lékaře a to dokonce se zdůvodněním pro nadbytečnost. To samo o sobě ukazuje na jiný skrytý důvod, ať už politický nebo osobní," uvedl jihomoravský poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

"V současnosti není v České republice žádný lékař nadbytečný a v případě Jana Žaloudíka se jedná o nenahraditelnou ztrátu pro pacienty pacienty onkologického ústavu, pro studenty, ale i pro nás lékaře," stálo v dopise ministryni.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Najdete na iDNES.cz