Hejtman Michal Hašek a Jan Žaloudík | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Brněnská onkologie se stala předvolebním kolbištěm

  • 10
Masarykův onkologický ústav potřebuje pomoc. Zastrašuje se tam výpověďmi a hrozí rozprodávání majetku nebo i celého ústavu. To tvrdí přední český onkochirurg a dnes už bývalý děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno Jan Žaloudík, kterého ředitel ústavu Jiří Vorlíček minulý týden propustil "pro nadbytečnost".

Ministerstvo zdravotnictví považuje varování před rozprodejem věhlasné nemocnice za absurdní. "Nikdo nikdy nic takového neplánoval. Ani náznakem," oponuje i bývalý ministr Tomáš Julínek (ODS).

Právě proti Julínkovi bude zřejmě v letošních senátorských volbách kandidovat Žaloudík pod hlavičkou ČSSD.

A dnes ho veřejně podpořil "oranžový" jihomoravský hejtman Michal Hašek, který odborníka pozval na krajský úřad a podepsal petici proti lékařovu propuštění.

Nečekaná výpověď pro uznávaného odborníka vyvolala vlnu nevole. Chirurgové z ústavu napsali řediteli Jiřímu Vorlíčkovi otevřený dopis, ve kterém žádali vysvětlení. - čtěte Onkologa Žaloudíka vyhodili z Masarykova ústavu, který budoval. Kvůli politice?

"Hospodářský výsledek Oddělení chirurgické onkologie činí asi minus 20 milionů korun," odepsal jim ředitel s tím, že navíc byl loňský rok "poslední dobrý" a letos očekává horší dopady krize.

A kromě propuštění Žaloudíka plánuje řadu "drobných" kroků, které mají zařízení posunout do černých čísel.

Osobní problémy

Víc než o ekonomických důvodech se ovšem v případě výpovědi hovořilo o osobních důvodech kvůli Žaloudíkovým sporům s ředitelem Vorlíčkem, kterého do funkce dosadil před dvěma lety exministr Tomáš Julínek.

Jan Žaloudík versus Jiří Vorlíček

Jan Žaloudík v roce 2008 odvolal Jiřího Vorlíčka z postu proděkana Lékařské fakulty MU.
Ministr Tomáš Julínek na místo ředitele Masarykova onkologického ústavu dosadil Jiřího Vorlíčka.
Po Vorlíčkově jmenování se Jan Žaloudík vzdal místa zástupce ředitele ústavu.
V lednu 2010 Jiří Vorlíček ukončil pracovní poměr s Janem Žaloudíkem. (baf)

V kauza má jasno hejtman Hašek: vyhazov je výsledkem nátlaku právě Julínka a náměstka zdravotnictví Marka Šnajdra. Oba se proti takovému obvinění ohrazují.

"Tohle může napadnout snad jen sociálního demokrata. Proč musím hned vysvětlovat něco, co si Hašek vymyslel?" zlobil se Julínek, který případ komentoval i na svém blogu.

Šnajdr problém dál rozebírat nechce. "Odmítám se podílet na politizaci ČSSD," napsal v SMS.

Expert s platem 15 tisíc: "Mám výpověď kvůli krizi?"

Podle Jana Žaloudíka ještě před dvěma týdny ředitel Vorlíček zaměstnance ujišťoval, že ústav prosperuje. "A měl zároveň nasazeno na velké rekonstrukce. A teď mu najednou hrozí krize. Někde je tedy asi chyba," komentuje Žaloudík argument, který vedení ústavu zveřejnilo po jeho propuštění.

"Další chyba je, kdyby se někdo domníval, že takový problém by bylo možné napravit propuštěním jednoho nebo více lidí," říká Žaloudík, který za svůj poloviční úvazek bral na Žlutém kopci plat asi 15 tisíc korun.

Má obavy, aby mezi dalšími "opatřeními" nebyl například prodej cyklotronu, některých budov nebo dokonce celého onkologického ústavu.

"Určitě by o ně byl zájem, je to takzvaně "nevěsta na vdávání". Bál bych se, že by záchrana z krize mohla pokračovat takovými kroky, které by mohly být nevratné," vzkázal Žaloudík.

Jakými dalšími kroky bude ústav bojovat proti recesi, nechtěl ředitel Vorlíček komentovat. "Nebudu na to odpovídat. Propuštění Jana Žaloudíka bylo čistě manažerské opatření," uvedl pouze a odkázal MF DNES na tiskovou zprávu z minulého týdne.

Ministerstvo zdravotnictví to nechce komentovat s tím, že nevidí žádný důvod, proč by mělo jakkoli zasahovat do hospodaření onkologického ústavu.

Informace o možném prodeji přístrojů nebo nemovitostí ústavu však razantně popřelo. "Ministerstvo zdravotnictví v žádném případě neplánuje žádný prodej majetku a ani části Masarykova onkologického ústavu. Že by se něco takového plánovalo je naprosto absurdní a kdo by to tvrdil, vědomě lže. Naopak, za poslední dva roky plynuly do Masarykova onkologického ústavu investice, mimo jiné i z fondů Evropské unie, násobně větší než v minulosti," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Budou kauzu řešit i poslanci?

Propuštění onkologa, který pomáhal ústav "na Žluťáku" od roku 1979 budovat a byl i několik let jeho ředitelem, chtějí projednávat sociální demokraté i v poslanecké sněmovně.

"Chceme od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové slyšet proč došlo k odvolání tohoto podle nás velmi dobrého lékaře a to dokonce se zdůvodněním pro nadbytečnost. To samo o sobě ukazuje na jiný skrytý důvod, ať už politický nebo osobní," uvedl jihomoravský poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

"V současnosti není v České republice žádný lékař nadbytečný a v případě Jana Žaloudíka se jedná o nenahraditelnou ztrátu pro pacienty pacienty onkologického ústavu, pro studenty, ale i pro nás lékaře," stálo v dopise ministryni.