Speciální loď na hladině Brněnské přehrady má za úkol sbírat rozmnožené sinice.

Speciální loď na hladině Brněnské přehrady má za úkol sbírat rozmnožené sinice. | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Brněnská přehrada je po dvou letech lehčí o 90 procent sinic

  • 7
Bohaté kolonie sinic, které pustošily vodu v Brněnské přehradě, se za dva roky podařilo téměř vyhladit. Udržet vodu vhodnou ke koupání po celou sezonu navíc pomohou ryby i nové čističky na řece Svratce nad vodním dílem.

Letní sezona díky teplému květnovému počasí už začala a nádrž v Bystrci se pyšní čistou vodou. Třeba u hráze nebo u Sokolského koupaliště uvidí lidé až do hloubky čtyř metrů pod hladinou.

Speciální loď na hladině Brněnské přehrady má za úkol sbírat rozmnožené sinice.

Povodí Moravy přešlo po dvou letech úsilí v boji se sinicemi do mohutného útoku. Jejich množství se snížilo o devadesát procent. A na hladinu přehrady navíc vyrazily dvě nové lodě, které má povodí nachystané, kdyby se zdálo, že sinice opět získávají převahu.

Sinice jsou na vymření

Podle čerstvého měření kvality vody je v přehradě jen desetina z původního množství sinic. "Loni před sezonou byla ta čísla ještě lepší, ale kvůli povodním do přehrady přiteklo hodně vody, tedy i více usazenin," vysvětlil ředitel závodu Dyje Jan Moronga.

Přestože se Brněnská přehrada stejně jako ostatní přírodní nádrže sinic nikdy nezbaví, koupání je nyní bezpečné. Povodí se s velkou rezervou daří dodržovat hygienické limity.

Letos v květnu se navíc opět rozeběhla dvacítka aeračních věží, které promíchávají a okysličují vodu. "Každá z nich je spojena s elektrickým generátorem postaveným na břehu. Do pěti věží navíc trubkami proudí stlačený vzduch, který věže vhání do vody," popsal Jiří Palčík z firmy Asio, která má provoz věží na starosti.

Povodí také před měsícem odlovilo tři tuny bílých ryb, které napomáhaly množení sinic. Místo nich do přehrady vysadí přes čtyři tisíce štik a candátů.

Jednou z nejdůležitějších zbraní proti sinicím je letos opět síran železitý. Ten sráží fosfor, kterým se tyto škodlivé organismy živí.

Síran do Svratky nad přehradou dávkují speciální rámy. "Daří se nám vysrážet téměř veškerý fosfor, který do nádrže přitéká," podotkl Moronga.

Čištění bude stát sto čtyřicet milionů korun a platí ho Státní fond životního prostředí.

Lodě seberou biomasu

Sinicím svědčí vysoké teploty, proto by se při dlouhé vlně veder mohly zelené organismy opět rozmnožit. "Máme pro případ nouze nachystané dvě lodě. Jedna by do vody přidávala čistící přípravek. Druhá bude sbírat z hladiny biomasu. Zatím ale nejsou potřeba," doplnil Moronga.

Dokud budou města a vesnice nad přehradou vypouštět do vody fosfor, čistá voda nikdy nevydrží natrvalo. Ročně jej do přehrady přiteče jednatřicet tun.

"Do konce příštího roku by mělo být hotových devatenáct nových čistíren, které umí fosfor zadržet. Stále to však nestačí," doplnil ředitel pro správu povodí Antonín Tůma. Nejvíce fosforu do vody podle něho přiteče potoky Bobrůvka nebo Besének.