Voda u Strachotína v novomlýnské nádrži je ideální ke koupání.

Voda u Strachotína v novomlýnské nádrži je ideální ke koupání. | foto: Radek Miča, MAFRA

Brněnská přehrada má horší kvalitu vody, ostatní nádrže v kraji jsou čisté

  • 2
Teploty kolem třicítky a začátek prázdnin lákají Jihomoravany k vodě. A mnozí raději než na městská koupaliště zamíří do přírody. Podle hygieniků se lidé mohou koupat bez obav ve všech nádržích v přírodě, zvážit by měli pouze plavání na Brněnské přehradě.

Na Kozí horce a Sokolském koupališti hodnotí hygienici jakost vody jako zhoršenou, což je poslední stupeň, kdy je podle nich koupání ještě možné bez zdravotních rizik. Na Rakovci a v Rokli je kvalita vody lepší a obě místa jsou vhodná ke koupání.

Nejlepší známkou z pěti pak hygienici hodnotí kvalitu vody na Nových Mlýnech, Vranovské přehradě i v dalších přírodních koupalištích a zatopených lomech. Totéž platí i o koupacích biotopech, které fungují v Banticích na Znojemsku, Bohuslavicích u Kyjova a Kovalovicích na Brněnsku.

Vzorky vody odebírají zaměstnanci Zdravotního ústavu Brno na přírodních koupalištích přibližně každé dva týdny. Sledují kvalitu vody na 15 nádržích, údaje pak zveřejňuje hygiena na internetových stránkách.

Sinice mohou ohrozit zdraví plavců

Podle odborníků mohou ale kvalitu vody alespoň zčásti zhodnotit i laici, kteří se v přírodě chtějí vykoupat. Negativním signálem pro ně může být zápach i nízká průhlednost vody.

Zdraví plavců mohou škodit hlavně sinice, kterých s postupujícím létem ve vodě přibývá. Produkují toxiny, které mohou negativně ovlivnit funkci jater, nervové soustavy, spouštět alergie, rýmy, slzení očí i záněty spojivek a způsobovat vyrážky.

Vyšší koncentraci sinic lze poznat díky nazelenalému zákalu, který voda dostane. Tentýž nádech jí dodávají i řasy, z nichž některé mohou způsobit alergie.

,