Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čistá voda na dalších pět let, přehradu zbavili sinic a nečistot

  13:45aktualizováno  13:45
Dalších pět let bude Brno s Jihomoravským krajem a Povodím Moravy pokračovat v čištění brněnské přehrady, tak aby se v ní mohli lidé koupat i nadále bez omezení. V posledním desetiletí ji dokázali společně zbavit sinic a nečistot. Její návštěvnost se tak zdvojnásobila.

Brněnská přehrada je letos nejčistší za celá desetiletí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Budeme pokračovat v opatření, která se prokázala jako účinná. Tedy konkrétně ve srážení fosforu a provozování stávajících dvaceti aeračních zařízení,“ nastínil ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.

Náklady jsou vyčísleny na 50 milionů korun. Polovinu zaplatí Jihomoravský kraj a Brno, Povodí Moravy pak projekt zaštítí personálně a bude se starat o provoz přehrady.

Celý projekt, nazvaný Čisté povodí Svratky, je dlouhodobý. „Započal v roce 2002 studiemi, které měly zjistit příčiny znečištění přehrady,“ uvedla Andrea Dáňová z odboru životního prostředí Jihomoravského kraje. Voda byla znečištěna přemnoženými toxickými sinicemi. V roce 2010 se proto začalo se srážením fosforu na přítoku přehrady a výstavbou aeračních věží. Ty návštěvníci nemůžou na první pohled vidět, všechny jsou skryté pod hladinou a zajišťují provzdušňování vody.

Lepší voda i nové molo

Zlepšení kvality vody v brněnské nádrži přilákalo v posledních letech mnohem víc návštěvníků. Od roku 2014 proto vzniká na nejvytíženějších lokalitách, jako v Rakovecké zátoce nebo na Kozí horce, řada rekreačních a sportovních zařízení. Na všech pěti koupacích místech přehrady je voda v dobré kvalitě. Hygienici přesto lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali.

Zaplněné pláže podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) dokazují, že zaměřit pozornost na čistotu vody v přehradě se městu vyplatilo. „Za posledních sedm let je na přehradě vidět obrovský přínos projektu. Vynaložené prostředky se tak mnohonásobně vrací do městského rozpočtu,“ uvedl Ander.

Ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek dodal, že se od roku 2010 více daří i lodní dopravě. „Loni jsme přepravili zhruba 245 tisíc lidí, letos odhadujeme podobný zájem,“ uvedl Havránek.

Nově se návštěvníci mohou těšit na plovoucí molo v Rakovecké zátoce za 3,1 milionu korun. To se slavnostně otevře už zítra. Molo zhruba pro padesát lidí budou moci návštěvníci využít ke slunění, vodním sportům nebo příjemnějšímu vstupu do vody.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz