„Budeme pokračovat v opatření, která se prokázala jako účinná. Tedy konkrétně ve srážení fosforu a provozování stávajících dvaceti aeračních zařízení,“ nastínil ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.
Náklady jsou vyčísleny na 50 milionů korun. Polovinu zaplatí Jihomoravský kraj a Brno, Povodí Moravy pak projekt zaštítí personálně a bude se starat o provoz přehrady.
Celý projekt, nazvaný Čisté povodí Svratky, je dlouhodobý. „Započal v roce 2002 studiemi, které měly zjistit příčiny znečištění přehrady,“ uvedla Andrea Dáňová z odboru životního prostředí Jihomoravského kraje. Voda byla znečištěna přemnoženými toxickými sinicemi. V roce 2010 se proto začalo se srážením fosforu na přítoku přehrady a výstavbou aeračních věží. Ty návštěvníci nemůžou na první pohled vidět, všechny jsou skryté pod hladinou a zajišťují provzdušňování vody.
Lepší voda i nové molo
Zlepšení kvality vody v brněnské nádrži přilákalo v posledních letech mnohem víc návštěvníků. Od roku 2014 proto vzniká na nejvytíženějších lokalitách, jako v Rakovecké zátoce nebo na Kozí horce, řada rekreačních a sportovních zařízení. Na všech pěti koupacích místech přehrady je voda v dobré kvalitě. Hygienici přesto lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali.
Zaplněné pláže podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) dokazují, že zaměřit pozornost na čistotu vody v přehradě se městu vyplatilo. „Za posledních sedm let je na přehradě vidět obrovský přínos projektu. Vynaložené prostředky se tak mnohonásobně vrací do městského rozpočtu,“ uvedl Ander.
Ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek dodal, že se od roku 2010 více daří i lodní dopravě. „Loni jsme přepravili zhruba 245 tisíc lidí, letos odhadujeme podobný zájem,“ uvedl Havránek.
Nově se návštěvníci mohou těšit na plovoucí molo v Rakovecké zátoce za 3,1 milionu korun. To se slavnostně otevře už zítra. Molo zhruba pro padesát lidí budou moci návštěvníci využít ke slunění, vodním sportům nebo příjemnějšímu vstupu do vody.