Čistá voda na dalších pět let, přehradu zbavili sinic a nečistot

  13:45aktualizováno  13:45
Dalších pět let bude Brno s Jihomoravským krajem a Povodím Moravy pokračovat v čištění brněnské přehrady, tak aby se v ní mohli lidé koupat i nadále bez omezení. V posledním desetiletí ji dokázali společně zbavit sinic a nečistot. Její návštěvnost se tak zdvojnásobila.

Brněnská přehrada je letos nejčistší za celá desetiletí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Budeme pokračovat v opatření, která se prokázala jako účinná. Tedy konkrétně ve srážení fosforu a provozování stávajících dvaceti aeračních zařízení,“ nastínil ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.

Náklady jsou vyčísleny na 50 milionů korun. Polovinu zaplatí Jihomoravský kraj a Brno, Povodí Moravy pak projekt zaštítí personálně a bude se starat o provoz přehrady.

Celý projekt, nazvaný Čisté povodí Svratky, je dlouhodobý. „Započal v roce 2002 studiemi, které měly zjistit příčiny znečištění přehrady,“ uvedla Andrea Dáňová z odboru životního prostředí Jihomoravského kraje. Voda byla znečištěna přemnoženými toxickými sinicemi. V roce 2010 se proto začalo se srážením fosforu na přítoku přehrady a výstavbou aeračních věží. Ty návštěvníci nemůžou na první pohled vidět, všechny jsou skryté pod hladinou a zajišťují provzdušňování vody.

Lepší voda i nové molo

Zlepšení kvality vody v brněnské nádrži přilákalo v posledních letech mnohem víc návštěvníků. Od roku 2014 proto vzniká na nejvytíženějších lokalitách, jako v Rakovecké zátoce nebo na Kozí horce, řada rekreačních a sportovních zařízení. Na všech pěti koupacích místech přehrady je voda v dobré kvalitě. Hygienici přesto lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali.

Zaplněné pláže podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) dokazují, že zaměřit pozornost na čistotu vody v přehradě se městu vyplatilo. „Za posledních sedm let je na přehradě vidět obrovský přínos projektu. Vynaložené prostředky se tak mnohonásobně vrací do městského rozpočtu,“ uvedl Ander.

Ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek dodal, že se od roku 2010 více daří i lodní dopravě. „Loni jsme přepravili zhruba 245 tisíc lidí, letos odhadujeme podobný zájem,“ uvedl Havránek.

Nově se návštěvníci mohou těšit na plovoucí molo v Rakovecké zátoce za 3,1 milionu korun. To se slavnostně otevře už zítra. Molo zhruba pro padesát lidí budou moci návštěvníci využít ke slunění, vodním sportům nebo příjemnějšímu vstupu do vody.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz