Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská radnice prověří podezřelé veřejné zakázky. Sama, rozhodli politici

  20:04aktualizováno  20:04
Zadávání veřejných zakázek na brněnské radnici za posledních šest let se prověří. Ale jen těch, které vyberou sami politici. A hlavně - kontrolu neprovede nikdo zvenčí, ale magistrátní odbor kontroly.

Stará radnice Brno | foto: Radek MičaMF DNES

Brněnští zastupitelé se totiž shodli, že na externí audit nemá město peníze a případnou korupci, o které mluví v nahrávce rozhovoru senátor Vlastimil Sehnal a podnikatel Přemysl Veselý, by takové šetření stejně neprokázalo. - Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

A tak radniční projekty prověří radnice. Za čtyři roky vlády ODS i za dva roky fungování současné koalice. "A každý klub bude moci vybrat, co chce prověřit," vymínili si do usnesení občanští demokraté. V praxi to znamená, že jednotlivé politické strany na sebe mohou "vytáhnout" zakázky, o kterých mají pochybnosti.

"Budeme žádat o prověření stavby kohoutovického bazénu," uvedl například Leo Venclík (ODS). Projekt za téměř 200 milionů totiž získala firma Stavoprogres, kde figuruje jako obchodní ředitel člen ČSSD. Sociální demokraté by se zase mohli chtít pořádně podívat třeba na navýšení ceny bazénu na Kraví Hoře, který se budoval za dob vlády ODS a který tehdy kritizovali.

Hloubkový audit žádali občanští demokraté kvůli zveřejněné nahrávce. Z ní vyplývá, že stavební firmy odváděly ODS za přidělení projektu 1,5 procenta ze zakázky.

Debata o auditu zastupiteli pořádně cloumala. Senátor a radní Jiří Zlatuška z koaličního uskupení Brno2006 totiž na začátku diskuze podotkl, že pokud existovala dohoda mezi stavebními firmami a tehdy vládnoucí ODS, jak vyplývá z nahrávky, tak jejich spolupráce klidně může pokračovat i dnes, byť je ODS v opozici. Část občanských demokratů se urazila.

Zlatuška pak navrhl, aby se místo hloubkového auditu schválilo,  že zastupitelé podají podnět finančnímu úřadu. "Aby zkontroloval hospodaření stavebních firem, o kterých se na nahrávce mluví. I plnění daňové povinnosti členů tehdejší rady a jejich rodinných příslušníků," prohlásil radní. To ale neprošlo.

Zastupitelé se potom víceméně shodli, že pokud se úplatky dávaly rovnou do kapsy, kontrola stejně na nic nepřijde. "Nebudu hlasovat pro vyhazování peněz. Audit ukáže, že bylo všechno v pořádku. Zákon o zadávání veřejných zakázek totiž s obálkami nepočítá," uvedl zastupitel Jiří Spousta (Brno2006).

"Je jasné, že ODS nezbývá nic jiného než kontrolu navrhnout. Co kdyby si najali firmu Kroll (prověřovala účetnictví šéfa lidovců Jiřího Čunka - pozn. red.) a očistili jméno své strany za svoje peníze?" ptala se zastupitelka Kateřina Dubská (SZ).

Debata se nakonec stočila i do osobní roviny. "Kdybych nahrál, co mi lidé říkají o panu Zlatuškovi v kanceláři, tak zveřejněný záznam je večerníček," prohlásil o nahrávce hovoru Sehnala a Veselého zastupitel Venclík, který opakoval, že debata o úplatcích není autentická.

Primátor Roman Onderka nakonec vyslal šéfy klubů, aby se dohodli. Bez diskuze pak jednohlasně prošel návrh: kontrolu udělá magistrátní odbor.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz