Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská radnice prověří podezřelé veřejné zakázky. Sama, rozhodli politici

  20:04aktualizováno  20:04
Zadávání veřejných zakázek na brněnské radnici za posledních šest let se prověří. Ale jen těch, které vyberou sami politici. A hlavně - kontrolu neprovede nikdo zvenčí, ale magistrátní odbor kontroly.

Stará radnice Brno | foto: Radek MičaMF DNES

Brněnští zastupitelé se totiž shodli, že na externí audit nemá město peníze a případnou korupci, o které mluví v nahrávce rozhovoru senátor Vlastimil Sehnal a podnikatel Přemysl Veselý, by takové šetření stejně neprokázalo. - Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

A tak radniční projekty prověří radnice. Za čtyři roky vlády ODS i za dva roky fungování současné koalice. "A každý klub bude moci vybrat, co chce prověřit," vymínili si do usnesení občanští demokraté. V praxi to znamená, že jednotlivé politické strany na sebe mohou "vytáhnout" zakázky, o kterých mají pochybnosti.

"Budeme žádat o prověření stavby kohoutovického bazénu," uvedl například Leo Venclík (ODS). Projekt za téměř 200 milionů totiž získala firma Stavoprogres, kde figuruje jako obchodní ředitel člen ČSSD. Sociální demokraté by se zase mohli chtít pořádně podívat třeba na navýšení ceny bazénu na Kraví Hoře, který se budoval za dob vlády ODS a který tehdy kritizovali.

Hloubkový audit žádali občanští demokraté kvůli zveřejněné nahrávce. Z ní vyplývá, že stavební firmy odváděly ODS za přidělení projektu 1,5 procenta ze zakázky.

Debata o auditu zastupiteli pořádně cloumala. Senátor a radní Jiří Zlatuška z koaličního uskupení Brno2006 totiž na začátku diskuze podotkl, že pokud existovala dohoda mezi stavebními firmami a tehdy vládnoucí ODS, jak vyplývá z nahrávky, tak jejich spolupráce klidně může pokračovat i dnes, byť je ODS v opozici. Část občanských demokratů se urazila.

Zlatuška pak navrhl, aby se místo hloubkového auditu schválilo,  že zastupitelé podají podnět finančnímu úřadu. "Aby zkontroloval hospodaření stavebních firem, o kterých se na nahrávce mluví. I plnění daňové povinnosti členů tehdejší rady a jejich rodinných příslušníků," prohlásil radní. To ale neprošlo.

Zastupitelé se potom víceméně shodli, že pokud se úplatky dávaly rovnou do kapsy, kontrola stejně na nic nepřijde. "Nebudu hlasovat pro vyhazování peněz. Audit ukáže, že bylo všechno v pořádku. Zákon o zadávání veřejných zakázek totiž s obálkami nepočítá," uvedl zastupitel Jiří Spousta (Brno2006).

"Je jasné, že ODS nezbývá nic jiného než kontrolu navrhnout. Co kdyby si najali firmu Kroll (prověřovala účetnictví šéfa lidovců Jiřího Čunka - pozn. red.) a očistili jméno své strany za svoje peníze?" ptala se zastupitelka Kateřina Dubská (SZ).

Debata se nakonec stočila i do osobní roviny. "Kdybych nahrál, co mi lidé říkají o panu Zlatuškovi v kanceláři, tak zveřejněný záznam je večerníček," prohlásil o nahrávce hovoru Sehnala a Veselého zastupitel Venclík, který opakoval, že debata o úplatcích není autentická.

Primátor Roman Onderka nakonec vyslal šéfy klubů, aby se dohodli. Bez diskuze pak jednohlasně prošel návrh: kontrolu udělá magistrátní odbor.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz