Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská radnice se bojí zakazovat herny

  7:01aktualizováno  7:01
Ve výherních automatech utopí každý rok lidé miliardy korun. Část z nich i v Brně. Kolem deseti patologických hráčů skončí na odvykací kúře v černovické psychiatrické léčebně, většinou s rozvrácenou rodinou, bez práce a s ohromnými dluhy. Poslední pokus rozšířit zákaz automatů se v Brně odehrál zhruba před měsícem.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Mráz

Zastupitelka Jasna Flamiková se pokusila prosadit plošný zákaz na území celé čtvrti Brno-střed. Neuspěla. Podle politiků by takový krok nic nevyřešil a mohl by působit i kontraproduktivně. Minimálně do doby, než začne platit nový připravovaný "herní zákon".

Městské části totiž nyní mohou ovlivnit jen umístění herních automatů. Tedy přístrojů, které fungují po pouhém zapojení do zásuvky a nemusejí být napojeny na nějakou centrálu. Když je zakážou, přejdou provozovatelé na takzvané videoterminály. Jejich provozování povoluje ministerstvo financí, a to z nich také místo městských částí inkasuje vysoké podíly.

Jen v Brně-středu loni vybrali 55 milionů korun. "Předpokládáme, že letos to bude méně," řekl mluvčí městské části Roman Burián. A například královopolský starosta Ivan Kopečný připustil, že zisky z heren představují asi desetinu rozpočtu celé čtvrti.

"Plošným zákazem se tak připravíme alespoň o částečnou možnost ovlivnit, kde herny jsou," konstatoval před časem starosta Brna-středu Libor Šťástka. 
 

Proti videoterminálům nic nezmůže ani ministerstvo

Pokud provozovatelé heren přejdou z automatů na videoterminály, je na ně krátké i ministerstvo. "My sice provoz videoterminálů povolujeme, ale použít tohle slovo je zkreslující. Pokud žadatel splní všechny náležitosti, nemůžeme mu provoz nepovolit," vysvětlil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba se nyní připravuje nový zákon, který by využívání videoterminálů omezil. "Je třeba přiznat, že v Česku předstihl technický vývoj zákony," konstatoval. Jinými slovy - dřív nikdo nepočítal, že rozmach počítačové techniky učiní videoterminály tak dostupnými a rozšířenými.

Kvůli nebezpečí, že podnikatelé přejdou na videoterminály a radnice tak ztratí přísun peněz, reguluje provoz výherních automatů jen zlomek městských částí. A některé jen drobně, tak aby například vyhnaly hernu z určité adresy. I to je v pravomoci městské části - hernu může zakázat v konkrétním domě. Tak to udělali letos i ve Starém Lískovci.

"Doplnili jsme vyhlášku o jednu provozovnu, se kterou jsou problémy. Zmizí ale stejně až za rok, protože vyhláška začne platit od ledna a provozovatel si už požádal o prodloužení, které mu do té doby nemůžeme neudělit," řekl starosta Starého Lískovce Vladan Krásný (ODS).

Královo Pole řeklo automatům stop

Větší koncentraci heren má kromě Brna-středu již zmiňované Královo Pole. Tam už ale v současnosti vyhlásili "stopstav". Radnice šla cestou vyhlášení plošného zákazu, ze kterého uděluje výjimky. "Na jednu stranu to není nic žádoucího, na druhou stranu by nebylo fér, kdybychom to provozovatelům, kteří do heren investovali, najednou zakázali," vysvětlil postoj vedení městské části starosta Kopečný.

Připouští, že provozovatelé často stejně přecházejí na videoterminály, na které jsou komunální politici krátcí. Kompromisem končí i debaty o zákazu heren v Brně-středu. Kromě posledního pokusu o plošný zákaz se v roce 2007 pokusili sociální demokraté zakázat herny v určité vzdálenosti od škol. Nakonec politici jen rozšířili seznam ulic, kde jsou automaty zakázané.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Krále Jana vítaly ve Znojmě desetitisíce lidí i plné číše vína

Na znojemské historické vinobraní dorazil také král Jan Lucemburský.

Průvodem přes celé historické centrum Znojma od Pražské ulice až na Masarykovo náměstí prošel se svým doprovodem český...

Na pravěkém hradišti u Brna vznikne archeopark za více než 100 milionů

Pohled na vstupní bránu a vnitřní linii opevnění, která bude součástí...

Po archeoparku v Pavlově na Břeclavsku se na jižní Moravě připravuje další podobný projekt. Za více než sto milionů...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz