Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská radnice se bojí zakazovat herny

  7:01aktualizováno  7:01
Ve výherních automatech utopí každý rok lidé miliardy korun. Část z nich i v Brně. Kolem deseti patologických hráčů skončí na odvykací kúře v černovické psychiatrické léčebně, většinou s rozvrácenou rodinou, bez práce a s ohromnými dluhy. Poslední pokus rozšířit zákaz automatů se v Brně odehrál zhruba před měsícem.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Mráz

Zastupitelka Jasna Flamiková se pokusila prosadit plošný zákaz na území celé čtvrti Brno-střed. Neuspěla. Podle politiků by takový krok nic nevyřešil a mohl by působit i kontraproduktivně. Minimálně do doby, než začne platit nový připravovaný "herní zákon".

Městské části totiž nyní mohou ovlivnit jen umístění herních automatů. Tedy přístrojů, které fungují po pouhém zapojení do zásuvky a nemusejí být napojeny na nějakou centrálu. Když je zakážou, přejdou provozovatelé na takzvané videoterminály. Jejich provozování povoluje ministerstvo financí, a to z nich také místo městských částí inkasuje vysoké podíly.

Jen v Brně-středu loni vybrali 55 milionů korun. "Předpokládáme, že letos to bude méně," řekl mluvčí městské části Roman Burián. A například královopolský starosta Ivan Kopečný připustil, že zisky z heren představují asi desetinu rozpočtu celé čtvrti.

"Plošným zákazem se tak připravíme alespoň o částečnou možnost ovlivnit, kde herny jsou," konstatoval před časem starosta Brna-středu Libor Šťástka. 
 

Proti videoterminálům nic nezmůže ani ministerstvo

Pokud provozovatelé heren přejdou z automatů na videoterminály, je na ně krátké i ministerstvo. "My sice provoz videoterminálů povolujeme, ale použít tohle slovo je zkreslující. Pokud žadatel splní všechny náležitosti, nemůžeme mu provoz nepovolit," vysvětlil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba se nyní připravuje nový zákon, který by využívání videoterminálů omezil. "Je třeba přiznat, že v Česku předstihl technický vývoj zákony," konstatoval. Jinými slovy - dřív nikdo nepočítal, že rozmach počítačové techniky učiní videoterminály tak dostupnými a rozšířenými.

Kvůli nebezpečí, že podnikatelé přejdou na videoterminály a radnice tak ztratí přísun peněz, reguluje provoz výherních automatů jen zlomek městských částí. A některé jen drobně, tak aby například vyhnaly hernu z určité adresy. I to je v pravomoci městské části - hernu může zakázat v konkrétním domě. Tak to udělali letos i ve Starém Lískovci.

"Doplnili jsme vyhlášku o jednu provozovnu, se kterou jsou problémy. Zmizí ale stejně až za rok, protože vyhláška začne platit od ledna a provozovatel si už požádal o prodloužení, které mu do té doby nemůžeme neudělit," řekl starosta Starého Lískovce Vladan Krásný (ODS).

Královo Pole řeklo automatům stop

Větší koncentraci heren má kromě Brna-středu již zmiňované Královo Pole. Tam už ale v současnosti vyhlásili "stopstav". Radnice šla cestou vyhlášení plošného zákazu, ze kterého uděluje výjimky. "Na jednu stranu to není nic žádoucího, na druhou stranu by nebylo fér, kdybychom to provozovatelům, kteří do heren investovali, najednou zakázali," vysvětlil postoj vedení městské části starosta Kopečný.

Připouští, že provozovatelé často stejně přecházejí na videoterminály, na které jsou komunální politici krátcí. Kompromisem končí i debaty o zákazu heren v Brně-středu. Kromě posledního pokusu o plošný zákaz se v roce 2007 pokusili sociální demokraté zakázat herny v určité vzdálenosti od škol. Nakonec politici jen rozšířili seznam ulic, kde jsou automaty zakázané.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz