Progres 42. Zleva Zdeněk Kluka, Pavel Váně, Jan Sochor a Emanuel Sideridis.

Progres 42. Zleva Zdeněk Kluka, Pavel Váně, Jan Sochor a Emanuel Sideridis. | foto: archiv Pavla Valného

Brněnské artrockové hvězdy Progres 2 slaví pětačtyřicátiny

  • 1
Něco nevídaného, obrovská inspirace, silná vlastní tvorba. Velká slova volí hudebníci, když mluví o brněnské skupině Progres 2. Ta ve čtvrtek v brněnském Semilassu oslaví své výročí. Speciální program startuje v 17 hodin.

Myslím, že podobná artrocková skupina u nás nikdy nebyla. To prohlašuje o brněnské kapele Progres 2 hudebník David Koller.

"Pro mě byl Progres vždycky výrazem toho poctivého, co v brněnské muzice bylo," přitakává mu další hudební osobnost, Janek Ledecký.

Progres 2

Brněnská rocková skupina vystupuje od roku 1968 dodnes.

Přestávky zaznamenala v letech 1971 až 1977 a 1990 až 1992.

Původní název byl The Progress Organization (1968–1971), v roce 1977 nahráli desku Barnodaj. Od roku 1977 hrají už jako Progres 2 (několik let i Progres-Pokrok).

Spoluzakladatel a lídr kapely bubeník Zdeněk Kluka jako jediný hudebník prošel všechna období skupiny a podílel se na všech albech.

Nejdůležitější alba Pogresu 2: Barnodaj (1971), Mauglí (1978), Dialog s vesmírem (1980), Třetí kniha džunglí (1982, dvojalbum), Mozek (1984), Změna! (1988), Otrava krve (1990).

Ti, kdo s nimi souhlasí, by určitě měli mít v kalendáři červeně zakroužkované datum 23. května. Legenda Progres 2 totiž v brněnském Semilassu slaví 45 let. A pogratulovat si přijdou na pódium současní i bývalí členové, čeká se řada hostů.

Kapela v Brně vznikla už v roce 1968 pod názvem The Progress Organization, a to ve složení Zdeněk Kluka, Pavel Váně, Jan Sochor a Emanuel Sideridis. Koncertní premiéra se odehrála 3. dubna 1969 v brněnské Redutě a kapela se velice rychle proslavila. Dokonce tak, že 19. června 1969 hrála jako předkapela americké skupiny The Beach Boys na brněnském Zimním stadionu.

"Nebylo to jen díky tomu, že Kluka byl známý ze skupiny Atlantis a Váně ze Synkop 61. Progress Organization měli dobré vzory v Beatles, Cream, Vanilla Fudge a začínajících Pink Floyd, ale i silnou vlastní tvorbu, hutný sborový vokál a náročná aranžmá," prohlašuje o nich hudební publicista Jaromír Tůma.

Už první desku Barnodaj vyhlásil časopis Melodie Deskou roku 1972. Příznivá přijetí měla pak především "rocková opera" Dialog s vesmírem z února 1978 s 350 reprízami do roku 1980. Muzika kapely dodnes inspiruje české muzikanty.

Jejich hudba inspirovala Brichtu i Haberu

"Když slyším Progres, probudí se ve mně vzpomínka na časy, kdy vyšla jejich výborná první deska. Na střední škole jsem pak poslouchal Mauglího a později perfektně zvládnutý Dialog s vesmírem. Musím říct, že to byla v tuzemsku jedna z mála kapel, kterou jsem poslouchal a učil se na ní. Tahle muzika má pořád co říct pamětníkům i mladším," tvrdí hudebník Aleš Brichta.

Jako o kapele, která tehdy při svém Dialogu s vesmírem asi nejlépe věděla, "ako má vyzerať audiovizuálna show", se nad nimi rozplývá slovenský skladatel a zpěvák Pavol Habera.

"Píseň Planeta Hieronyma Bosche fascinovala svým rytmem mě i spolužáky prvního ročníku gymnázia natolik, že při zvlášť vypjatých scénách výkladu jsme ho vyklepávali dětskýma ručkama do počmáraných lavic," přidal svou vzpomínku také frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen.

Sestava kapely se poměrně často měnila. V té první hrálo určitě velkou roli přátelství.

"Pro hraní v kapele je to vždycky velmi podstatné," říká Pavel Váně. Při těchto slovech myslel letos v únoru na Jana Sochora. Ten začátkem roku podlehl těžké nemoci. Byla i období, kdy Progres 2 prakticky nevystupovali, ale jak se fanoušci zítra od 17 hodin přesvědčí, hrají dodnes. A pořád dobře.