Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské Cafe práh je podnikem s „duší“

  13:15aktualizováno  13:15
Brněnské Cafe Práh je nepochybně "kavárna s duší". Vejdete sem a ihned pochopíte, že kromě obvyklého seznamu kávy poskytuje mnohem důležitější rozměr. Na vaše přání se vás přijde zeptat některý z klientů občanského sdružení, které pomáhá duševně nemocným lidem se začleňováním se do normálního života.

Cafe Práh v brněnské Galerii Vaňkovka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sociálně pracovní terapie v tréninkových kavárnách není brněnskou specialitou. Podobných projektů funguje po celé republice několik. Třeba pražská Vesmírna nebo rychnovská Láry Fáry fungují na podobném principu, jen poskytují pracovní rehabilitaci lidem s mentálním postižením.

Kavárna Práh je otevřena v úchvatném industriálním prostředí Galerie Vaňkovka. Poměrně rozlehlé místnosti dominuje optimistická oranžová barva. Zajímavý kontrast poskytuje do dřeva vyřezané krajkoví spolu s plastovými křesly. Ve zdejším malém krámku vedle dveří si zájemci mohou koupit šperky, trička nebo jiné originální výrobky lidí, kteří pracují v chráněných dílnách.

CafE Práh

Ve Vaňkovce 1, 620 00 Brno

www.cafeprah.cz

Hodnocení: 70 %
Při naší návštěvě měl zrovna službu velmi příjemný pán, který náladu v kavárně rozehříval upřímnými úsměvy a starostlivou péčí o naše pohodlí. "Chce to nejmenší presso!" slyšela celá kavárna. Úsměv mi zůstal, i když po chvíli přede mnou přistálo to největší espresso, jaké jsem v poslední době viděla. Ale za zhruba deset vteřin obsluha přišla znovu. S omluvou, menší kávou a stále rozjasněnou tváří.

Krásný servis i příjemná cena

Kávu dostanete v první řadě krásně naservírovanou. Keramický tác a hrníček, vycíděná lžička, sněhobílý ubrousek, sklenka vody a čerstvé mléko. Hned vzápětí se pozastavíte nad cenou! Za jedno espresso vám tu naúčtují 26 korun, cappuccino stojí o pět korun víc.

Espresso v Café Práh

Neopakovatelný servis, ale kvalita podávané kávy je slabší. V keramickém šálku rychle chladne, úplně chybí crema a nevoní. Ale proč zrovna zde nezapomenout na espresso úplně? Vykouzlit jej uspokojivě není snadné a personál je třeba neustále školit. Mnohem dostupnější jsou jiné přípravy kávy - překapávaná nebo french press (skleněná nádoba s pístem pro oddělení mleté kávy).

Cappuccino v Cafe Práh

Je jasné, že v Cafe Práh je unikátní atmosféra a skvělá koncepce podniku na prvním místě a kavárna je hlavně místem pro upevnění pracovních a sociálních dovedností klientů. Ale! Jsem si jistá, že několik hodin v péči kávového specialisty, který by obsluhu u kávovaru vzal pod svá křídla, dohlédl na kvalitu, pomohl terapeutům s přípravou a mlýnkem, a rázem by se podávaná káva stala trhákem v centru Brna. A s přidanou hodnotou!

Kavárna je nekuřácká a pohodlně sem vjedete na vozíku nebo s kočárkem. Ty tu určitě parkují často a caparti se tu honí kolem židlí. V jídelním lístku je speciální stránka, která je celá věnovaná právě dětem. Často se to nevidí, a přitom je to tak prosté. Sestavte dětské menu s menšími porcemi jídla, přidejte oblíbené nápoje a brněnské maminky vám budou vděčné!

Poučení pro rodiče

Jen jsem celou dobu přemýšlela nad tím, proč hned vedle seznamu občerstvení pro potomky je rozsáhlý text, který upozorňuje rodiče na to, jak se mají jejich děti v kavárně chovat. Co zde dělat mohou a co rozhodně ne. O tom vedu v různých kruzích debaty často. Patří děti do kavárny či do restaurace? Neměl by provozovatel zajistit prostor tak, aby se nikomu nic nemohlo stát? Odpověď se nehledá úplně snadno, obzvlášť ne v prostorách, který je primárně určen k sociální terapii.

Ať už přijdete do Cafe Práh zahnat hlad (podávají tu prý výtečné zapečené chleby) nebo návštěvu pojmete jako podporu celého projektu, jsem si jistá, že vám tu bude báječně. My jsme na závěr nezapomněli při placení na nápadně větší "dýško" a z Vaňkovky se nám odcházelo s dobrým pocitem. Na odzbrojující úsměv zdejší obsluhy se totiž nedá zapomenout!

Autor:


Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Další z rubriky

Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení...

Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových...

Budoucím vojákům nahlédne do hlav brněnský software, ověří i impulzivnost

Čeští vojáci v Litvě

Uchazeče o službu v armádě otestuje brněnský systém. Psychologické diagnostiky možných budoucích vojáků zajistí...

Auto po nehodě uvázlo na nájezdu k domu, řidič přiznal marihuanu

Mladík v Čejkovicích nezvládl projet zatáčkou, narazil do zaparkovaného auta a...

Na nájezdu k rodinnému domu uvázl po nehodě peugeot, který řídil dvaadvacetiletý mladík. Havaroval ve čtvrtek v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz