Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské Cafe práh je podnikem s „duší“

  13:15aktualizováno  13:15
Brněnské Cafe Práh je nepochybně "kavárna s duší". Vejdete sem a ihned pochopíte, že kromě obvyklého seznamu kávy poskytuje mnohem důležitější rozměr. Na vaše přání se vás přijde zeptat některý z klientů občanského sdružení, které pomáhá duševně nemocným lidem se začleňováním se do normálního života.

Cafe Práh v brněnské Galerii Vaňkovka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Sociálně pracovní terapie v tréninkových kavárnách není brněnskou specialitou. Podobných projektů funguje po celé republice několik. Třeba pražská Vesmírna nebo rychnovská Láry Fáry fungují na podobném principu, jen poskytují pracovní rehabilitaci lidem s mentálním postižením.

Kavárna Práh je otevřena v úchvatném industriálním prostředí Galerie Vaňkovka. Poměrně rozlehlé místnosti dominuje optimistická oranžová barva. Zajímavý kontrast poskytuje do dřeva vyřezané krajkoví spolu s plastovými křesly. Ve zdejším malém krámku vedle dveří si zájemci mohou koupit šperky, trička nebo jiné originální výrobky lidí, kteří pracují v chráněných dílnách.

CafE Práh

Ve Vaňkovce 1, 620 00 Brno

www.cafeprah.cz

Hodnocení: 70 %
Při naší návštěvě měl zrovna službu velmi příjemný pán, který náladu v kavárně rozehříval upřímnými úsměvy a starostlivou péčí o naše pohodlí. "Chce to nejmenší presso!" slyšela celá kavárna. Úsměv mi zůstal, i když po chvíli přede mnou přistálo to největší espresso, jaké jsem v poslední době viděla. Ale za zhruba deset vteřin obsluha přišla znovu. S omluvou, menší kávou a stále rozjasněnou tváří.

Krásný servis i příjemná cena

Kávu dostanete v první řadě krásně naservírovanou. Keramický tác a hrníček, vycíděná lžička, sněhobílý ubrousek, sklenka vody a čerstvé mléko. Hned vzápětí se pozastavíte nad cenou! Za jedno espresso vám tu naúčtují 26 korun, cappuccino stojí o pět korun víc.

Espresso v Café Práh

Neopakovatelný servis, ale kvalita podávané kávy je slabší. V keramickém šálku rychle chladne, úplně chybí crema a nevoní. Ale proč zrovna zde nezapomenout na espresso úplně? Vykouzlit jej uspokojivě není snadné a personál je třeba neustále školit. Mnohem dostupnější jsou jiné přípravy kávy - překapávaná nebo french press (skleněná nádoba s pístem pro oddělení mleté kávy).

Cappuccino v Cafe Práh

Je jasné, že v Cafe Práh je unikátní atmosféra a skvělá koncepce podniku na prvním místě a kavárna je hlavně místem pro upevnění pracovních a sociálních dovedností klientů. Ale! Jsem si jistá, že několik hodin v péči kávového specialisty, který by obsluhu u kávovaru vzal pod svá křídla, dohlédl na kvalitu, pomohl terapeutům s přípravou a mlýnkem, a rázem by se podávaná káva stala trhákem v centru Brna. A s přidanou hodnotou!

Kavárna je nekuřácká a pohodlně sem vjedete na vozíku nebo s kočárkem. Ty tu určitě parkují často a caparti se tu honí kolem židlí. V jídelním lístku je speciální stránka, která je celá věnovaná právě dětem. Často se to nevidí, a přitom je to tak prosté. Sestavte dětské menu s menšími porcemi jídla, přidejte oblíbené nápoje a brněnské maminky vám budou vděčné!

Poučení pro rodiče

Jen jsem celou dobu přemýšlela nad tím, proč hned vedle seznamu občerstvení pro potomky je rozsáhlý text, který upozorňuje rodiče na to, jak se mají jejich děti v kavárně chovat. Co zde dělat mohou a co rozhodně ne. O tom vedu v různých kruzích debaty často. Patří děti do kavárny či do restaurace? Neměl by provozovatel zajistit prostor tak, aby se nikomu nic nemohlo stát? Odpověď se nehledá úplně snadno, obzvlášť ne v prostorách, který je primárně určen k sociální terapii.

Ať už přijdete do Cafe Práh zahnat hlad (podávají tu prý výtečné zapečené chleby) nebo návštěvu pojmete jako podporu celého projektu, jsem si jistá, že vám tu bude báječně. My jsme na závěr nezapomněli při placení na nápadně větší "dýško" a z Vaňkovky se nám odcházelo s dobrým pocitem. Na odzbrojující úsměv zdejší obsluhy se totiž nedá zapomenout!

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, vůz do něj vrazil

Školák přebíhal silnici před jedoucí tramvají, která ho zachytila

Video z hrůzně vypadající nehody zveřejnili brněnští policisté. Na záběrech je vidět, jak školák na poslední chvíli...

Koupil pozemek k ničemu v žádané lokalitě, radnice mu nabízí korunu

Pozemek v žádané lokalitě Znojma prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech...

Firma koupila obrovský pozemek v žádané lokalitě Znojma, ale zarůstá plevelem. Podle regulačního plánu tady totiž...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Liga mistrů: Třinec a Liberec jsou v semifinále, Brno končí

Brněnský obránce Jakub Krejčík u puku ve čtvrtfinálové odvetě v Lize mistrů...

Do semifinále hokejové Ligy mistrů se probojovaly dva české týmy. Liberec musel v Curychu až do samostatných nájezdů,...

Revizor v Brně krotil slzným sprejem černého pasažéra, který ho napadl

Revizor - ilustrační foto

Krušné chvíle má za sebou revizor brněnského dopravního podniku. Na zastávce v centru Brna dostal v pátek odpoledne...Další z rubriky

Obyvatele Břeclavi děsí invaze lišek. Raději utečou, uklidňují strážníci

Liška odchycená v jednom plzeňském supermarketu (1. 9. 2016)

Šmejdí kolem popelnic a kompostů a cítí se tu možná bezpečněji než v přírodě. Po břeclavských ulicích se začaly...

Brněnský pařez potřetí vzplane, básně ze života strážníků mají pokračování

Brněnští strážníci odtahují špatně parkující řidiče v Hybešově ulici.

Příhody z brněnských ulic nepřestávají inspirovat. Před Vánocemi tak vyjde další edice básní, které s přispěním...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz