Firma Stavos v Maloměřicích chystá projekt o čtyřech etapách. Během něj mají...

Firma Stavos v Maloměřicích chystá projekt o čtyřech etapách. Během něj mají vyrůst řadové domky, bytovky i dvanáctipatrový věžák. | foto: Stavos Brno a.s.

U Svitavy v Brně vyrostou domy pro stovky lidí. Záplavám má bránit val

  • 20
Rodinné domy, bytovky i dvanáctipatrový věžák, které mohou v součtu pojmout přes patnáct set lidí, mají v nadcházejících letech vyrůst na nábřeží řeky Svitavy v brněnských Maloměřicích. Záměr jednoho z developerů počítá i s výstavbou v záplavové zóně.

Firma Stavos chce na levém břehu řeky Svitavy naproti Cacovickému ostrovu začít stavět už na jaře. Během první etapy vyroste osmnáct řadových rodinných domků, k jejichž vybudování společnosti chybí už jen stavební povolení. O jeho získání momentálně usiluje.

To ale není vše. V následujících třech etapách má na nyní zanedbaném území někdejších stavebních dvorů mezi ulicemi Olší a Obřanská vyrůst dalších deset rodinných domů a devět bytovek, včetně věžáku o dvanácti patrech. Pojmout by celkově měly asi 350 rodin - tedy k tisícovce lidí.

„Oficiální informace z vedení naší obce přitom jsou, že se mají stavět pouze dvou až třípatrové domy. Běžný občan z toho musí být minimálně zmaten,“ podivoval se v posledním vydání radničního zpravodaje zastupitel Vladimír Pavelka (SZ).

Vedení radnice však dobře ví, že takto nízká zástavba se týká pouze první fáze výstavby. K projektu sice podle starosty Vlastimila Břicháčka (KDU-ČSL) měli výhrady a proti byli i někteří občané, záměr však jako celek před několika lety odhlasovalo zastupitelstvo, jak připomněla také vedoucí tamního odboru výstavby a územního plánování Bohumila Hortová.

„Připomínky a kritika tehdy směřovaly zejména k výšce, ale vědělo se od začátku, že investor plánuje v pozdější etapě stavět i věžák. Celý záměr byl projednán a byl k němu dán souhlas,“ zdůraznila s tím, že rada ještě bude každou další etapu projednávat znovu samostatně.

Věžák jako protiváha komínu teplárny?

Každá etapa bude potřebovat své územní rozhodnutí i stavební povolení. O povolení pro druhou a třetí chce firma požádat ještě letos.

„Podávání žádostí o povolení čtvrté etapy, v níž chceme mimo posledního čtyřpodlažního objektu jako architektonickou protiváhu teplárenskému komínu vybudovat i věžový dům, bude záležitostí roku 2017 a dále,“ řekl iDNES.cz zástupce ředitele firmy Aleš Zadražil.

Projektová dokumentace podle Zadražila doznala od roku 2012, kdy vznikla, pouze drobných změn, které vyplynuly z jednání s účastníky stavebního řízení. Prohlášení zastupitele podle něj směřuje spíš ke vzájemnému vyjasnění si informací mezi ním a městskou částí.

„Nemohu si to vysvětlit jinak, než že článek pana zastupitele směřuje k tomu, že byla zatím projednána pouze první etapa. Nebo se zřejmě nedostatečně seznámil s komplexním investičním záměrem naší firmy,“ podotkl Zadražil.

Stoleté vodě má zabránit val

Na stejném břehu řeky, jen o kousek výš, chce částečně v záplavovém území jiná stavební firma v budoucnu postavit dalších osm bytovek a devět rodinných domů pro dalších asi 600 lidí. Ani tento plán se nesetkal s nadšením místních, a to firma Kaláb původně chtěla zástavbu „nahustit“ ještě víc.

„V aktualizaci územního plánu, kterou však zrušil soud, se počítalo zhruba s dvakrát vyšším koeficientem zastavěnosti tohoto území. Aktuální projekt však koresponduje se současným stavem. Žádáme o územní rozhodnutí, pro jeho vydání je ale zásadní výsledek řízení EIA o posouzení vlivu na prostředí, které aktuálně běží,“ sdělil za stavební firmu Jiří Kaláb mladší.

Pozemek mezi ulicemi Kusákova a Parková náleží do záplavového území stoleté vody. Újmě od případných povodní má zabránit nový protipovodňový val.

„Val by vznikl jako jedna z částí protipovodňového systému města Brna, ale samozřejmě bychom ho postavili na vlastní náklady. Zatím nelze dost dobře odhadnout dobu začátku výstavby ani výši investice, ale mohlo by to být celkově až 600 milionů korun,“ dodal Kaláb.

Podle starosty se tam o stavbě několika desítek rodinných domů uvažovalo už před dvaceti lety. „S tím jsme souhlasili, vymysleli jsme názvy ulic, ale pak přišla doba povodní, území zaplavila voda a od té doby si ho firmy přehazují mezi sebou,“ podotkl Břicháček.

Takto rozsáhlé zásahy podle něj vadí hlavně starším lidem. „Mně by se taky nelíbilo, kdybych to měl mít v sousedství. Ale snad není starosty, který by si nepřál rozvoj obce. Se školou a dvěma školkami jsme na to připravení,“ řekl Břicháček s tím, že je ale nutné vyřešit otázku už nyní chybějících nákupních prostor.

Firma Stavos svůj čtyřetapový projekt umístí do prostoru mezi ulicemi Olší, Parková a Obřanská (modrá značka). Firma Kaláb plánuje stavět mezi ulicemi Parková a Kusákova (oranžová).

Firma Stavos svůj čtyřetapový projekt umístí do prostoru mezi ulicemi Olší, Parková a Obřanská (modrá značka). Firma Kaláb plánuje stavět mezi ulicemi Parková a Kusákova (oranžová).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz