Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že sloučí nemocnice u svaté Anny a Bohunice.

Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že sloučí nemocnice u svaté Anny a Bohunice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnské fakultní nemocnice tíží dluhy, omezují provoz

  • 3
Ministr zdravotnictví sestavil pracovní skupinu, která má zajistit uchování kvalitní zdravotní péče pro obyvatele Brna. Ve hře je sloučení fakultních nemocnic u svaté Anny a Bohunice. Pacienti budou kvůli lůžkové péči více cestovat.

Pacienti s očními a kožními problémy si mohli vybrat, ve které brněnské fakultní nemocnici se o ně v případě hospitalizace postarají. Teď se ale musí připravit na změnu, a možná nebude poslední.

Ministerstvu zdravotnictví totiž došla trpělivost a chystá razantní kroky, které mají vyřešit dluhy především Fakultní nemocnice u svaté Anny. Ve hře je opět vznik jednoho mamutího zařízení.

Nahrává tomu již zmiňované omezení lůžkové péče. „Na kontroly mohou pacienti chodit dál do obou fakultních nemocnic. Ale lůžka u kožního oddělení zůstanou pouze u svaté Anny, oční naopak v Bohunicích,“ přiblížil změny lékař Petr Kus, který pracuje u svaté Anny a šéfuje jihomoravské organizaci Lékařského odborového klubu.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli špatné ekonomické situaci v brněnských státních nemocnicích sestavilo pracovní skupinu. Jejími členy jsou brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno Jiří Mayer i ředitelé fakultních nemocnic. První závěry jednání mají být známy do konce května.

„Chceme hlavně stabilizovat ekonomické výsledky u svaté Anny. Pacientům i přesto zajistíme maximální rozsah péče,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Toto státní zařízení se totiž dlouhodobě potýká s více než miliardovým dluhem.

A dobře na tom není ani druhá fakultní nemocnice, sídlící v Bohunicích. Jeden rok je v zisku, další ve ztrátě. „Sloučení těchto zařízení je jednou z možností, jak si se současnou situací poradit. Máme ale i další varianty. Jaké, zatím neprozradíme,“ podotkla Čechová.

Svaz pacientů: Vyměňte vedení

Plán na vznik jedné obří nemocnice představil už před dvěma lety tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. O několik měsíců později ale padla vláda a s ní dočasně i tento projekt. Nové vedení ministerstva ho ale znovu pomalu vytahuje ze šuplíku.

„Hledáme způsob, jak společně ušetřit na provozu,“ uvedl ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík. Ministerstvo si dokonce vyžádalo kompletní ekonomické výsledky svaté Anny.

Podle ředitele bohunického zařízení Romana Krause je to poprvé, co úředníci chtěli tak rozsáhlá data. O hospodaření obou zařízení má dlouhodobý přehled. Nemocnici v Pekařské ulici do října 2013 dočasně šéfoval.

A právě Kraus také zpracoval koncepci, v níž se o sloučení mluvilo. Podle ní by to přineslo provozní úspory kolem sta milionů korun za rok. Nově vzniklý nemocniční kolos by měl zhruba osm tisíc zaměstnanců a roční obrat devět miliard. Počítá zároveň s omezením péče na méně vytížených odděleních. Jako se tomu již stalo na kožním a očním. Naopak změny by se neměly dotknout plně obsazené interny.

„Na ministerstvu jsme se sešli jednou. Řekli, že do konce května udělají nějaký závěr. Chtějí hlavně vyřešit situaci u svaté Anny,“ nastínil záměry ministerstva Kraus.

Na jednání přizvali také primátora Vokřála. „Jsem tam spíše jako pozorovatel, abych věděl, jakou roli mají podle ministerstva plnit brněnské státní i městské nemocnice,“ řekl Vokřál.

Dlouhodobým kritikem řízení fakultních zařízení v Brně je prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Tvrdí, že k vyřešení problému stačí vyměnit vedení a oddělení se rušit nemusí. „V managementu jsou lidé, kteří tam byli politicky dosazeni ještě za minulých vlád. Měli by odejít a přenechat místo skutečným odborníkům,“ míní.