Soud s padělateli bankovek v Brně - vlevo Pavlo Nikoljuk | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnské podsvětí ovládají nejtvrdší ukrajinské gangy, říká policie

  • 17
Brněnské podsvětí podle policistů a Bezpečnostní informační služby ovládají ukrajinské gangy. Od těch ruských, které fungují v západních regionech, se liší tím, že neuznávají tradiční zločinecké zákony. Podle BIS navíc prorůstají do státní správy. Mezi nejaktivnější přitom patří luhaňská brigáda.

Přestože policisté loni v září pozatýkali 13 lidí, kteří jsou podezřelí z působení v luhaňské brigádě, experti nejsou zajedno v tom, nakolik to ochromilo její fungování. - čtěte Soud řeší případ třinácti padělatelů dolarů a eur

Zkušenosti odborníků na organizovaný zločin jsou mnohdy až zarážející. Aktivity ruskojazyčných gangů v Brně sleduje expozitura Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která pracuje na utajeném místě a veškeré informace zastřešuje Praha.

A ruskými "mafiány" se dlouhodobě zabývá i Bezpečnostní informační služba. "Zejména v Brně, ale částečně i v regionu severní Moravy a v Praze působí ukrajinská, takzvaná "luhaňská" skupina organizovaného zločinu. Ukrajinci jsou aktivní především v oblasti obchodu se zbraněmi, ve vymáhání dluhů a výpalného, zajišťování prostitutek z Ukrajiny, únosů lidí a vražd," stojí ve zprávě BIS mapující rok 2007.

Ukrajinské gangy jsou krutější než ruské
Odborníci z policejní akademie rozdělují ruskojazyčný organizovaný zločin na "ruský" a "ukrajinský". Přestože oba mají obdobnou organizační strukturu a páchají podobnou trestnou činnost, zločinecké gangy vycházejí z odlišného pojetí.

"Zatímco první organizace uznávají takzvanou tradiční kriminální elitu, kterou je "vor v zakoně" (zákonem je míněn takzvaný zlodějský zákon tradičního ruského podsvětí - pozn. red.) - člověk s nebývale vysokou autoritou, ukrajinské zločinecké gangy fungují jinak. V kriminálním prostředí se někdy jejich příslušníci nazývají komsomolci," vysvětluje Miroslav Němec z policejní akademie, který se dlouhodobě zabývá cizojazyčným organizovaným zločinem v Česku.

Podle něho jsou ukrajinské zločinecké gangy uspořádány do takzvaných brigád a co do brutality mají postavení srovnatelné s klasickými "tvrdými" mafiemi. Tato surová generace nových zločinců už neuznává tradiční "vory" a prosazuje se díky vzdělání.

Zločinci pronikají do státní správy
"Ukrajinský zločin je stále krutější než ruský, ale i on ustupuje od krvavých řeží. Spíš vidíme tendence pronikat do státní správy. Pro zločince pracují vysokoškolsky vzdělaní specialisté, včetně vojenských expertů, právníků a bývalých prokurátorů," popisuje Miroslav Němec.

Vzdělanější a znalí jazyků jsou i samotní zločinci, kteří rychle získávají moc a kontakty nejen v kriminálním prostředí, ale i v legální hospodářské a finanční sféře.

"Objevují se mezi nimi i bývalí vojáci, kteří si u nás zmapovali terén už v roce 1968," doplňuje Miroslav Němec.

Mafiáni více spolupracují
Zatímco ruské gangy řádí hlavně v Čechách, luhaňská brigáda je jedním z nejlépe organizovaných ukrajinských gangů s centrem v Brně. Její teritorium zahrnuje ale celou Moravu a Slezsko včetně Vysočiny. Podle některých informací řídí brněnský boss i odnože na území Maďarska, Slovenska, Německa a Španělska.

Mezi oběma skupinami, ruskou i ukrajinskou, dochází poměrně často k neshodám, protože nová elita neuznává "vory v zákoně" a naopak.

"V poslední době ale zaznamenáváme, že ukrajinské brigády začínají spolupracovat. Náznaky spolupráce vnímáme i mezi Rusy a Ukrajinci," poznamenal Miroslav Němec.

U všech ruskojazyčných zločineckých gangů převažuje násilná trestná činnost, zejména vydírání poplatků za fiktivní ochranu, tedy výpalného, dále vymáhání vymyšlených pohledávek od podnikatelů, ale i ozbrojená loupežná přepadení bank, pošt, zlatnictví a dalších prodejen s vysokými tržbami.

Organizovanému vydírání výpalného se ve zločineckém prostředí říká "kriša" (střecha). Prvními oběťmi u nás byli rusky mluvící podnikatelé, ale od roku 2000 policie zaznamenává nárůst poskytování kriši i tuzemským podnikatelům.