Vysoké školy v Brně vypsaly mimořádné druhé kolo přijímacích zkoušek. Ilustrační snímek

Vysoké školy v Brně vypsaly mimořádné druhé kolo přijímacích zkoušek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnské univerzity shánějí studenty i ve druhém kole přijímaček

  • 0
Univerzity v Brně vypisují druhé kolo přijímacích zkoušek. Velký výběr na nepřijaté maturanty čeká také na soukromých vysokých školách. Maturanti, kteří v prvním kole neuspěli, si tedy nemusí zoufat - nesmí však toužit po právech či medicíně.

Třeba Masarykova univerzita nabízí bakalářské i magisterské studium pedagogických oborů. Ty se zaměřují třeba na fyziku či chemii pro základní školy.

Kde ještě berou

Masarykova univerzita
Bakalářské a magisterské obory pedagogické asistentství fyziky pro ZŠ, chemie pro ZŠ, technické a informační výchovy pro ZŠ, nizozemský jazyk a literatura

Vysoké učení technické v Brně
Bakalářský obor elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika a všechny obory Fakulty strojního inženýrství

Mendelova univerzita v Brně
Bakalářské obory zahradnictví, vinohradnictví a vinařství a jakost potravinových zdrojů

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Bakalářský obor bezpečnost a kvalita potravin

Janáčkova akademie múzických umění
Bakalářský obor hra na fagot

Do poloviny srpna se mohou zájemci hlásit i na studium holandštiny. "Kapacita těchto oborů se v prvním kole nenaplnila. To ale neznamená, že teď všechny vezmeme. Každý musí úspěšně složit přijímačky," řekla Petra Polčáková z tiskového odboru Masarykovy univerzity.

Šanci mají i zájemci o vinařství

Kdo chce studovat vinařství či zahradnictví, může zkusit Mendelovu univerzitu. Právě na tyto obory totiž vyhlásili mimořádné druhé kolo přijímaček.

"Je to reakce na velký počet studentů, kteří sice byli přijati, ale nedostavili se k zápisu," podotkla mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Kateřina Loutocká Brettschneiderová.

Jako tradičně už mezi čerstvými maturanty nebyl příliš velký zájem o elektrotechnické a strojírenské obory. Přitom právě po absolventech s tímto vzděláním je v Česku trvale vysoká poptávka.

Na Vysokém učení technickém tedy lákají studenty i tím, že nemusí skládat přijímací zkoušky. Stačí jen doložit maturitní vysvědčení a splnit jednu z podmínek týkajících se prospěchu. Například mít průměr známek ze střední školy do 2,0 nebo maturovat z fyziky či matematiky minimálně za dvě.

Maturitní vysvědčení postačí i zájemcům o obor bezpečnost a kvalita potravin na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno.

Poměrně nečekaně ještě nabírá nové studenty i pro mnoho maturantů vysněná Janáčkova akademie múzických umění.

Nabízí však velmi specifické obory. "Divadelní fakulta vypsala mimořádný termín přijímacího řízení pro studijní obor výchovná dramatika pro neslyšící a hudební fakulta pro obor hra na fagot," sdělila Jana Hálová ze studijního oddělení školy.

Soukromé školy přijímají až do září

Nesrovnatelně větší výběr oborů momentálně nabízí soukromé vysoké školy v kraji. Uchazeči však musí počítat s tím, že za jeden semestr budou muset zaplatit patnáct až pětatřicet tisíc korun.

Soukromá vysoká škola ekonomická ve Znojmě například nabízí obory zaměřené na marketing, účetnictví či personalistiku. Cena za semestr je šestnáct tisíc korun. Při dobrých studijních výsledcích mohou studenti získat stipendium až deset tisíc.

Většina soukromých škol pak přijímá přihlášky ještě v září, takže je na volbu oboru dost času.