Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnskou přehradu opustí lodě. Poprvé od roku 1946 příště nevyplují

  12:04aktualizováno  17:59
Vytažení lodí je nutné provést po ukončení každé plavební sezony. Pro vedoucího lodní dopravy Martina Eclera bylo ovšem to letošní o něco smutnější než jindy. V minulosti se "parníky" vždy před novou sezonou na hladinu Brněnské přehrady vrátily, za rok však tomu bude jinak.

Ukončení plavební sezony 2008 na přehradě v Brně - Flotila výletních lodí na Brněnské přehradě | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Vzhledem k tomu, že příští rok kvůli upuštěné přehradě budeme pravděpodobně muset vynechat jednu plavební sezonu, připravili jsme pro veřejnost zajímavé rozloučení," uvedla mluvčí Dopravního podniku Brno Hana Pohanová. - čtěte Z Brněnské přehrady ubude dalších deset metrů hladiny 
 
V roce 2009 bude totiž "brněnské moře" pravděpodobně téměř bez vody. Další krok k jeho vyčištění od sinic udělal Městský úřad v Bystrci, když minulý čtvrtek schválil postavení zařízení, které pohání takzvané aerační věže. Těmi se do vody vypouští kyslík, který sinice nesnášejí.

Plán na vyčištění nádrže pod brněnskou Bystrcí od sinic počítá s upuštěním její hladiny o devět metrů. "Tohle je taková smutnější fáze. Pouštění lodí zpátky na hladinu je pro mě veselejší," říká Ecler, kapitán na lodi Veveří.

Ukončení plavební sezony 2008 na přehradě v Brně

O zaměstnání se bát nemusí. "Na příští sezonu máme připraveny práce na lodích, které přes zimu nestihneme. Někteří kolegové vypomohou jiným provozům. Mají totiž oprávnění i pro řízení tramvají či autobusů," vysvětlil Ecler.

To potvrzuje mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. "Za dva roky budeme kapitány potřebovat. A sehnat kapitána, to je opravdu problém," uvedla mluvčí.

Zimní spánek se protáhne i přes léto
O rok delší zimní spánek brněnských lodí bude mít i své světlé stránky. "Chystáme důkladné opravy a lodní park se rozšíří minimálně o jeden kus," přiblížil technický náměstek primátora Ladislav Macek. Starou odbavovací budovu v zastávce Přístaviště nahradí nová.

Nová loď má být technologicky na vyšší úrovni než současná flotila. "Bude ovšem zachovávat ráz ostatních lodí," ujistil Macek.

Ukončení plavební sezony 2008 na přehradě v Brně

Cestující se v roce 2009 budou muset obejít bez oblíbených pojízdných vstupenek. Díky nim mohli výrazně ušetřit při spojení vyjížďky parníkem s následnou návštěvou hradu Veveří či brněnské zoo.

"V příštím roce tato možnost nebude. Nicméně s hradem Veveří se rýsuje varianta jiného společného projektu," naznačila Pohanová. Má jít o zvýhodněné autobusové jízdné na hrad.

Brněnskou přehradu brázdil ve 40. letech parníki jménem Úderník

První loď vyplula na trase Bystrc - hrad Veveří v roce 1946. Jména parníků přitom odpovídala době - jeden se například jmenoval Úderník.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz