Brněnský Bronx prokoukne. Pracovat se musí i s lidmi, žádají neziskovky

  18:15aktualizováno  18:15
Kolem ulic Bratislavská a Francouzská, kde žije řada Romů, město postupně opraví jedenáct domů. Radnice si od toho slibuje zlepšení situace v takzvaném brněnském Bronxu. Pracovníci romských organizací ale upozorňují, že změny musí doprovázet i rozvoj sociálních služeb.

(Ilustrační snímek) | foto: Magda Kucharičová

Vytlučená, zamřížovaná okna, dveře provizorně "zateplené" dřevotřískovou deskou, oprýskaná omítka neurčité barvy. Z domů s takovou vizáží se v některých částech brněnského Bronxu pomalu stávají rarity. Například na Francouzské ulici čeká na opravu několik posledních ruin, zbytek ulice už září barevnými fasádami.

Nové omítky a vyměněná okna šestnácti domů jsou prvními výsledky dlouhodobého projektu vedení Brna. Jeho cílem je zlepšit situaci na území městských částí Brno-střed a Brno-sever, kterému se přezdívá brněnský Bronx.

O projektu IPRM

Kompletní oprava a přestavba 11 domů v ulicích Bratislavská, Francouzská, Spolková, Přadlácká, Stará a Soudní je součástí takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města (IPRM).

Projekt odstartoval už loni a zaměřuje se na zlepšení situace v oblasti městských částí Brno-střed a Brno-sever, které lidé přezdívají "brněnský Bronx".

Celý projekt vyjde na 450 milionů korun, dotace z evropských fondů a státního rozpočtu činí asi čtyřicet procent. Hotovo by mělo být v roce 2014.

Pracují už pět let a pokrok je znát, pochvalují si místní

Letos v únoru odstartovala i další část projektu. Tentokrát se kompletně opraví a přestaví jedenáct vybraných domů převážně ve Francouzské a Bratislavské ulici. Každý za osmnáct až třicet milionů korun.

"Dům na Spolkové už se opravuje, pro další čtyři stavby už máme vybrané firmy, které rekonstrukce zajistí," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD). Hotovo bude v roce 2014.

Místní si první výsledky pochvalují. "Pracuji tu denně už pět let a ten pokrok k lepšímu je tu znát. Opravily se domy a taky se podle mne odstěhovali někteří jejich nepřizpůsobiví nájemníci," popsal změny ve Francouzské ulici Pavel Vorálek, který tam provozuje prodejnu elektrospotřebičů.

Právě naproti jeho obchodu chátrají některé z posledních staveb, domy s čísly 42 a 44. I ty by se měly brzy přestavět a opravit, čtyřiačtyřicítka už tento měsíc. "S nadsázkou si říkáme, že tu z toho potom bude luxusní bulvár," pousměje se Vorálek.

"Třeba Bratislavská nebo Cejl se ale tak rychle nemění," dodává. Ve zbytku brněnského Bronxu je oprýskaných budov opravdu více. I tady se ale opravuje. Důkazem může být právě zmíněný dům u křižovatky Spolkové, kde kmitají pod lešením dělníci s kolečky plnými cihel.

Pokud se nebude pracovat s lidmi, bude efekt nulový

Zástupci romských organizací projekt hodnotí také v podstatě kladně. Zároveň ale upozorňují, že jestli se má život v oblasti opravdu zlepšit, tak jen pěkně opravené domy nestačí. Musí je doprovázet i nové sociální služby.

"Zatím vidíme spíš zájem města o investice do staveb. Zanedbává se ale kvalitativní stránka věci. Pokud se nebude pracovat s lidmi, tak bude efekt nulový," varovala ředitelka sdružení IQ Roma servis Katarína Klamková.

Podle ní je systém bydlení pro Romy nyní málo prostupný a nenabízí mnoho variant. Existuje sice hodně bytů pro krizové bydlení, málo jich je ale pro ty, co nemají dluhy a chtějí žít v lepších podmínkách.

"Šance získat obecní byt v jiné oblasti je pak hodně malá. Přitom i proto, že Romové žijí na jedné ploše, byla prvomájová demonstrace tak vyhrocená," podotkla Klamková.

Trochu smířlivější je v hodnocení dosavadních výsledků projektu zástupkyně ředitele příspěvkové organizace Drom Simona Wachsbergerová. "Je to určitě posun. Čím příjemněji to tu vypadá, tím lépe to působí na místní i na okolí. Musíme v tom ale pokračovat," poznamenala.

I Wachsbergerová však upozorňuje, že je důležité, aby opravy byly úzce propojené se sociálními službami. "Musí spolu komunikovat město, městské části, bytové odbory i neziskovky. Když se pak člověk dostane do dluhů, řeší problémy se všemi najednou a snáze najde řešení," dodala Wachsbergerová.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Když koalice nepovede Brno dobře, někdo jako my ji zase sejme, říká Hollan

Matěj Hollan, jehož Žít Brno neobhájilo místo v brněnském zastupitelstvu.

Před čtyřmi lety zažilo oslnivý úspěch, nyní aktivistické hnutí Žít Brno vstřebává volební porážku, když se nedostalo...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Vranovský Golden Gate konečně opraví, výjimečné lávce ublížil i blesk

Vodní nádrž Vranov

Přes Švýcarskou zátoku Vranovské přehrady se klene unikátní visutá lávka, která svou vizáží patří k nejkrásnějším nejen...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

Najdete na iDNES.cz