Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský Dopravní podnik zdražil, ale teď spolkne dalších 75 milionů

  10:21aktualizováno  11:57
Dopravní podnik bude šetřit! Nedostane od nás ani korunu navíc, proklamovalo vedení Brna při schvalování rozpočtu na letošní rok. Ale už je vše jinak. Provoz tramvají, autobusů a trolejbusů vytáhne z kapes Brňanů kromě už schválené částky 1,15 miliardy dalších pětasedmdesát milionů.
Autobus v Brně - ilustrační foto

Autobus v Brně - ilustrační foto | foto: Monika Tomášková

Tedy ještě o 25 milionů více, než původně Dopravnímu podniku chybělo. Peníze se v rozpočtu "našly" v rezervách z loňského roku, které zastupitelé přerozdělili.

Navýšení miliardové dotace o dalších 75 milionů vedení města zdůvodňuje zvýšením cen energií, pohonných hmot a daně z přidané hodnoty.

. Kolik město platí za dopravní podnik

2007
Dotace Jihomoravského kraje 1 000 000 Kč
Provozní dotace města 1 082 954 000 Kč
Vlastní výnosy 1 137 301 000 Kč

2008
Dotace Jihomoravského kraje 1 000 000 Kč
Provozní dotace města 1 157 954 000 Kč (+75mil.)
Vlastní výnosy 1 203 248 000 Kč

"Takhle bychom mohli kvůli inflaci postupovat u všeho. Dotace městským částem také zůstaly na úrovni roku 2007 a na ně se teď na rozdíl od Dopravního podniku zapomnělo," kritizoval starosta Černovic a brněnský zastupitel Jiří Hladík (ODS).

Roman Onderka vyšší dotaci dopravci hájí. "Není to jen otázka pohonných hmot, ale celkového rozklíčování nákladů Dopravního podniku," uvedl primátor.

V říjnu bylo všechno jinak
Ještě v říjnu, kdy se letošní rozpočet připravoval, přitom sám Onderka říkal, že Dopravní podnik jistě najde rezervy a nebude další peníze potřebovat. Neoficiálně se dokonce mluvilo o personálních změnách ve vedení, pokud by dopravce s miliardovým příspěvkem nevystačil.

"Věřím, že se podaří vše vyřešit," prohlásil v říjnu náměstek primátora Ladislav Macek. Pro zvýšení dotace Dopravnímu podniku zvedl ruku.

Podle Macka je požadavek na navýšení rozpočtu Dopravního podniku oprávněný. "Úsporná opatření, která podnik přijal, jsou plněna a s penězi je nakládáno efektivně. Rozpočet navyšujeme po dodání podkladů, které potvrzují, že navýšení je opravdu potřeba," uvedl.

Onderka zase tvrdí, že vedení podniku garantuje, že navýšení o pětasedmdesát milionů je letos poslední.

Dražší jízdné dopravci nestačí
Peníze navíc dostane dopravce i přesto, že od 1. ledna zvýšil jízdné u jednorázových jízdenek a některých typů předplatních jízdenek.

Dotace Dopravnímu podniku tvoří přibližně desetinu celého městského rozpočtu. Každý Brňan včetně nemluvňat a seniorů tak zaplatí za provoz hromadné dopravy ročně přibližně tři tisíce korun, bez ohledu na to, zda někdy tramvají jede, nebo ne.

Dopravce dostává dotaci podle toho, kolik kilometrů pro město jeho vozy najedou. Cena za jeden "vozokilometr" kolísá - třiačtyřicet korun za autobus, přes padesátikorunu stojí trolejbus a šedesát je za tramvaj. "V ceně jsou náklady na mzdu řidiče, amortizaci prostředku, pohonné hmoty nebo energie a v případě tramvají a trolejbusů i náklady na údržbu trolejového vedení nebo kolejové tratě," popsal náměstek primátora Macek.

Oproti dopravcům v kraji platí Brno svůj Dopravní podnik královsky. Autobusová společnost na jihu Moravy totiž dostane za jeden kilometr průměrně osmadvacet korun. "Ceny jsou stanovené v podmínkách výběrového řízení pro dopravce," vysvětlil před časem mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Za kloubový autobus pak kraj platí přibližně třicet korun.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz