Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský Dopravní podnik zdražil, ale teď spolkne dalších 75 milionů

  10:21aktualizováno  11:57
Dopravní podnik bude šetřit! Nedostane od nás ani korunu navíc, proklamovalo vedení Brna při schvalování rozpočtu na letošní rok. Ale už je vše jinak. Provoz tramvají, autobusů a trolejbusů vytáhne z kapes Brňanů kromě už schválené částky 1,15 miliardy dalších pětasedmdesát milionů.
Autobus v Brně - ilustrační foto

Autobus v Brně - ilustrační foto | foto: Monika Tomášková

Tedy ještě o 25 milionů více, než původně Dopravnímu podniku chybělo. Peníze se v rozpočtu "našly" v rezervách z loňského roku, které zastupitelé přerozdělili.

Navýšení miliardové dotace o dalších 75 milionů vedení města zdůvodňuje zvýšením cen energií, pohonných hmot a daně z přidané hodnoty.

. Kolik město platí za dopravní podnik

2007
Dotace Jihomoravského kraje 1 000 000 Kč
Provozní dotace města 1 082 954 000 Kč
Vlastní výnosy 1 137 301 000 Kč

2008
Dotace Jihomoravského kraje 1 000 000 Kč
Provozní dotace města 1 157 954 000 Kč (+75mil.)
Vlastní výnosy 1 203 248 000 Kč

"Takhle bychom mohli kvůli inflaci postupovat u všeho. Dotace městským částem také zůstaly na úrovni roku 2007 a na ně se teď na rozdíl od Dopravního podniku zapomnělo," kritizoval starosta Černovic a brněnský zastupitel Jiří Hladík (ODS).

Roman Onderka vyšší dotaci dopravci hájí. "Není to jen otázka pohonných hmot, ale celkového rozklíčování nákladů Dopravního podniku," uvedl primátor.

V říjnu bylo všechno jinak
Ještě v říjnu, kdy se letošní rozpočet připravoval, přitom sám Onderka říkal, že Dopravní podnik jistě najde rezervy a nebude další peníze potřebovat. Neoficiálně se dokonce mluvilo o personálních změnách ve vedení, pokud by dopravce s miliardovým příspěvkem nevystačil.

"Věřím, že se podaří vše vyřešit," prohlásil v říjnu náměstek primátora Ladislav Macek. Pro zvýšení dotace Dopravnímu podniku zvedl ruku.

Podle Macka je požadavek na navýšení rozpočtu Dopravního podniku oprávněný. "Úsporná opatření, která podnik přijal, jsou plněna a s penězi je nakládáno efektivně. Rozpočet navyšujeme po dodání podkladů, které potvrzují, že navýšení je opravdu potřeba," uvedl.

Onderka zase tvrdí, že vedení podniku garantuje, že navýšení o pětasedmdesát milionů je letos poslední.

Dražší jízdné dopravci nestačí
Peníze navíc dostane dopravce i přesto, že od 1. ledna zvýšil jízdné u jednorázových jízdenek a některých typů předplatních jízdenek.

Dotace Dopravnímu podniku tvoří přibližně desetinu celého městského rozpočtu. Každý Brňan včetně nemluvňat a seniorů tak zaplatí za provoz hromadné dopravy ročně přibližně tři tisíce korun, bez ohledu na to, zda někdy tramvají jede, nebo ne.

Dopravce dostává dotaci podle toho, kolik kilometrů pro město jeho vozy najedou. Cena za jeden "vozokilometr" kolísá - třiačtyřicet korun za autobus, přes padesátikorunu stojí trolejbus a šedesát je za tramvaj. "V ceně jsou náklady na mzdu řidiče, amortizaci prostředku, pohonné hmoty nebo energie a v případě tramvají a trolejbusů i náklady na údržbu trolejového vedení nebo kolejové tratě," popsal náměstek primátora Macek.

Oproti dopravcům v kraji platí Brno svůj Dopravní podnik královsky. Autobusová společnost na jihu Moravy totiž dostane za jeden kilometr průměrně osmadvacet korun. "Ceny jsou stanovené v podmínkách výběrového řízení pro dopravce," vysvětlil před časem mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Za kloubový autobus pak kraj platí přibližně třicet korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz