Vodka

Vodka | foto: Profimedia.cz

Brněnský lékař ordinoval opilý, po noci na záchytce pokračoval v práci

  • 12
Praktickému lékaři ordinujícímu na poliklinice Masarykova naměřili policisté ve středu téměř tři promile alkoholu v krvi. Noc strávil na záchytce, kam ho policejní hlídka převezla. Další den ráno byl opět ve své ordinaci a čekal na pacienty.

Na chodbě brněnské polikliniky Masarykova před vysokými tmavými dveřmi posedávají pacienti. Na dveřích ordinace je napsáno, že právě začíná období vakcín proti chřipce.

Je poledne a do ordinace vstupují stále noví a noví pacienti. Za dveřmi pracuje lékař, kterému před čtyřiadvaceti hodinami naměřili policisté 2,93 promile alkoholu v krvi. Takové množství alkoholu už způsobuje těžkou opilost.

"Nebudu vám k tomu nic říkat," opakuje padesátiletý praktický lékař stále dokola redaktorce MF DNES. Je bledý, hovoří tiše a unaveně, rukou si přejíždí po obličeji. Neklidný večer na záchytné stanici je na jeho tváři znát.

"Mám hodně pacientů a celá věc je ve správním řízení," říká a do ordinace volá dalšího pacienta.

Co se ve středu stalo?

Lékař začal ordinovat krátce po poledni. Byl to hned zřejmě první pacient, kterému se chování doktora nezdálo. "Když z ordinace odešel, zavolal policistům, že jej ošetřoval opilý doktor," říká policejní mluvčí Andrea Procházková.

Po dechové zkoušce bylo jasno. Lékaři naměřili téměř tři promile v krvi.

"Lékař nedělal policistům žádné potíže, dokonce přiznal, že nějaký tvrdý alkohol dopoledne pil. Hlídka jej pak odvezla na záchytku," popisuje Procházková.

Po "těžké noci" je však lékař opět ve službě. "Muž už je ze záchytky propuštěn a v této chvíli jej vyšetřujeme na svobodě, vyslýcháme svědky," říká Procházková.

Šetření bude trvat několik dní, teprve poté se policisté rozhodnou, zda padesátiletého praktického lékaře obviní. Může být stíhán za trestný čin obecného ohrožení, za což mu hrozí až jeden rok vězení.

V této chvíli nemůže proviněnému lékaři bránit v práci ani Česká lékařská komora. Zákon je v tomhle bezzubý.

"Šetříme vždy až stížnost pacienta. Pokud tedy pacient, který zavolal policii nebo jiní pacienti, kteří se cítí poškozeni, nepodají stížnost, nemůžeme začít šetření," říká mluvčí komory Michal Sojka.

Pokud se jedná o zvlášť neetický či opakující se případ, může na sebe vzít roli stěžovatele i předseda České lékařské komory a dát stížnost na proviněného lékaře komoře sám.

Tak tomu bylo například ve tři roky starém případě, který se odehrál na pražské poliklinice Revoluční. Tehdy brzy po ránu odvezla hlídka z ordinace rovnou na záchytku třiapadesátiletého neurologa. Policisté mu naměřili dvě promile alkoholu v krvi.

I když na opilého lékaře pacienti upozornili, stížnost nikdo z nich nepodal, a tak to po týdnu udělal předseda Milan Kubek sám.

Česká lékařská komora může lékaři zakázat ordinovat

"Pokud se prokáže, že ten lékař pod vlivem alkoholu ordinoval, tak to je odsouzeníhodné a poškozuje to dobrou pověst všech lékařů v České republice. Alkohol se netoleruje," prohlásil Kubek.

V nejkrajnějším případě může komora zakázat lékaři ordinovat úplně. "Pití alkoholu je nepřijatelné, přesto cílem komory není lékařům znemožňovat povolání. Pokud jde o alkoholika a nastoupí léčbu, nic nebrání tomu, aby se po vyléčení vrátil do práce," namítá Sojka.

Jak bude komora postupovat v případě brněnského lékaře, se rozhodne až po skončení vyšetřování policie.

Podle jednoho z policistů, který si nepřál být jmenován, má lékař s alkoholem problémy. Lidé na poliklinice jej zase hodnotí jako příjemného a milého člověka.

"Vynikající doktor, jsem velice spokojená, pečlivý, ochotný," zhodnotila nejnověji práci lékaře pacientka Petra na webu znamylekar.cz, kde se lidé svěřují se svými zážitky z lékařských ordinací.