Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská koalice se rozšoupla. V rozpočtu utopila rezervu 900 milionů

  10:29aktualizováno  10:29
Primátor Brna Petr Vokřál včera představil základní parametry rozpočtu města na příští rok. Peníze půjdou do stavby Velkého městského okruhu i opravy Janáčkova divadla. Chce ale utratit rezervu 900 milionů, kterou předešlá vláda šetřila na horší časy. Opozice plán kritizuje.

Brněnský primátor Petr Vokřál považuje za jednu z největších priorit příštího roku stavbu Velkého městského okruhu, opravu Janáčkova divadla a nákup akcií Veletrhu Brno. | foto: Marie StránskáMF DNES

Brněnská koalice sestavila po roce vládnutí svůj první rozpočet. A pořádně se rozmáchla. Padla na něj i 900milionová „železná“ rezerva města. Na co všechno příští rok potečou peníze, včera na debatě s Brňany před poloprázdným sálem Nové radnice odprezentoval primátor Petr Vokřál (ANO). Lavice ale obsadili spíš opoziční zastupitelé a vedoucí magistrátních odborů.

Koalice chce hospodařit s víc než jedenácti miliardami korun. To je zhruba o půl miliardy víc než letos. Investuje třeba do rozšíření Velkého městského okruhu, rekonstrukce Janáčkova divadla i nákupu akcií Veletrhů Brno (BVV). Opoziční zastupitelé ale tvrdí, že vedení města rozpočet zbytečně nafouklo. „Zlikvidovali jste téměř miliardovou rezervu. Je to tak?“ tázal se například Jaroslav Kacer (TOP 09).

Vokřál jeho námitku připustil. „Zahrnuli jsme ji do rozpočtu jako volné zdroje,“ prohlásil primátor. Slíbil, že se peníze do rezervy pokusí najít jinde. „Věřím, že se to díky některým krokům podaří, takže bych to neviděl tak černě,“ uklidňoval Kacera. Ten však není sám, kdo nad rozpočtem pro příští rok kroutí hlavou. „Je celý nabobtnalý. Nechápu, kde město vezme peníze v roce 2017, kdy chce dělat velké investiční akce,“ zlobil se bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (ODS), který už není zastupitelem, ale veřejné debaty se účastnil.

Deset milionů na MotoGP

Vokřál doufá, že se mu podaří oživit předvolební slib, a sice vznik holdingu městských firem. Díky němu chtělo hnutí ANO ušetřit až 200 milionů. O křeslo radního kvůli tomu nedávno přišel Tomáš Kratochvíl (dříve ANO), který měl městské firmy na starost. Vokřál mu vyčítal právě to, že úspory nedokázal udělat.

„Připouštím, že se nám to nepovedlo, ale vyvodili jsme důsledky. Nicméně ušetřené miliony v rozpočtu chybí. Chtěli jsme je dát na kulturu a sport,“ přiznal Vokřál, který se chce kvůli holdingu sejít s lidmi z představenstev městských firem v nejbližších dnech. „Doufám, že projekt dokončíme aspoň v příštím roce,“ podotkl.

Na včerejším jednání padla i otázka financování MotoGP v Brně. Město, kraj a stát totiž kvůli záchraně závodů motocyklů založily speciální spolek. V příštím roce bude potřeba zaplatit zalistovací poplatek ve výši 4 milionů eur. „Máme vyčleněných deset milionů korun a čekají nás další jednání s promotérem, firmou Dorna,“ odpověděl primátor. Sportovci musí počkat

Opoziční zastupitelé se také ptali, zda koalice počítá s 225 miliony na koupi akcií BVV. Ty má zatím město vedené ve volných výdajích, což Kotzian hodnotí jako nezodpovědný krok. „Už dávno mělo být jasné, odkud koalice na koupi veletrhů vezme peníze. To, že nás tím hodlá překvapit na nejdůležitějším zastupitelstvu v roce, nepovažuji za úplně v pořádku,“ kritizoval.

Fotbalisté a atleti musejí počkat


Zatím pouze drobné výdaje podle slov Vokřála poputují z rozpočtu na stavbu nového stadionu za Lužánkami a atletické haly v kampusu v Bohunicích. Hlavní investice totiž město plánuje až v letech 2017 a 2018.

Nejvíc peněz poteče na dopravu, a to téměř tři miliardy korun. Dopravní podnik dostane o dvě stě milionů více na nákup vozů. Chce totiž od výrobce Škoda Transportation odebrat dvacet nových souprav. Dále se bude rozšiřovat také Velký městský okruh. Tentokrát v úseku Žabovřeská. Koalice chce pokračovat ve vzniku Janáčkova kulturního centra v Besední ulici. Na projektovou přípravu vyčlenila dvacet milionů korun. Rekonstrukce se dočká Janáčkovo divadlo, za 25 milionů dělníci opraví třeba fasádu.

Město chce podle plánu investovat i do přípravy na prodloužení tramvajových tratí do Kamech, kampusu Bohunice a Lesné. V rozpočtu je na to vyčleněných 18 milionů korun. Dalších 320 milionů pak na opravy silnic.

Dobře to naopak ani v příštím roce nevypadá se zlevněním předplatného na městskou hromadnou dopravu v Brně, které bylo hlavním volebním tahákem zelených. Plánovali, že cestující zaplatí 2 500 korun místo stávajících 4 750. „Jednáme o tom. Nicméně musíme vyřešit, jak zvládnout přepravit víc cestujících a zároveň utáhnout právě propad financí pro dopravní podnik,“ poznamenal Vokřál.

Lidé můžou návrh rozpočtu připomínkovat do pondělí, a to na odboru rozpočtu a financí. Zastupitelé budou o rozpočtu jednat v úterý.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz