Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský Mohamed zaměstnal znalce, úředníka se špachtlí i tajnou službu

  11:08aktualizováno  16:49
Akci "přátel svobody slova", kteří po Brně vylepili plakáty s karikaturou proroka Mohameda, řeší policisté z jednotky specializované na extremismus. "Toho, kdo plakáty vylepil, bude těžké najít," připustila mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.

Karikatury Mohameda v Brně | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Policisté jeden z plakátů dali k prozkoumání znalci. Má určit, zda se jedná o trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů.

O kauzu se už také začala zajímat tajná služba. "Bezpečnostní informační služba neočekává, že by v Česku žijící muslimové zareagovali násilně či agresivně v souvislosti s vylepením karikatur proroka Mohameda v Brně," řekl mluvčí tajné služby Jan Šubert:

Potencionální útok
Podle Šubrta sice existuje i potenciální možnost útoku ze zahraničí, ta  však podle něho není větší než riziko, které Česku hrozí trvale. Tajná služba nyní podle něho v souvislosti s karikaturami pracuje v režimu "zvýšené pozornosti".

"Snad najdeme v zákoně něco, co by podobným věcem do budoucna zabránilo a ochránilo hodnoty druhých," reagoval na karikatury šéf Islámské nadace v Brně Hasan Muneeb.

Podle politologa Marka Čejky nehrozí nebezpečí, že by brněnské plakáty rozpoutaly stejnou bouři hněvu muslimů,  jako když tuto i další dánské karikatury otiskly evropské deníky.

"Pár plakátů v Brně pozornost neupoutá. Nepřeceňoval bych to. Muslimská komunita v Brně je relativně malá a jen malá část z ní je výrazně nábožensky založená," říká.

Radnice městské části Brno-střed nechala po dohodě s policií většinu plakátů odstranit, dnes v tom budou její pracovníci se špachtlí v ruce pokračovat.

"Zatím jsme jich našli zhruba třicet. Pořád se nám scházejí ohlasy od lidí, že je někdo někde viděl. Posíláme tam pak kolegu," řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Výrobci letáků podle něho postupovali z náměstí Svobody, Českou ulicí nahoru, polepili i ulici Joštovu a pokračovali na Veveří až ke Komenskému náměstí.

K autorství plakátů se nikdo nepřihlásil. Kdo se skrývá pod podpisem Přátelé svobody slova, tedy není jasné. - o karikaturách čtěte více zde

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz