35. sjezd ČSSD - Roman Onderka

35. sjezd ČSSD - Roman Onderka | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Brněnský primátor Onderka je v mezičase. Splní sliby?

  • 12
Na den přesně před třemi lety dostal tehdy téměř neznámý lídr ČSSD Roman Onderka na krk zlatý řetěz. Sedmého listopadu se totiž konalo ustavující zasedání zastupitelstva a Onderka, ač ČSSD volby nevyhrála, se stal primátorem.

Prvním sociálnědemokratickým primátorem od roku 1989. V listopadu 2006 se mu podařilo dohodnout překvapivou čtyřkoalici s lidovci, zelenými a sdružením Brno 2006 Jiřího Zlatušky.

Roman Onderka

V brněnském zastupitelstvu je od roku 2002.
Od roku 2006 je primátorem.
Jeho kariéra stoupá i v ČSSD, v současnosti je stínovým ministrem dopravy a také místopředsedou strany.
Dálkově studuje ekonomicko-správní fakultu MU.

Navzdory občanským demokratům, kteří přesvědčivě vyhráli v Brně volby, ale poprvé po 16 letech skončili díky Onderkovu obratnému vyjednávání v opozici. Nesmířili a nesmíří se s tím pravděpodobně až do příštích komunálních voleb. Ty se konají za rok na podzim.

A pokud Onderka neskončí po červnových parlamentních volbách v Praze jako ministr dopravy, vyšle ho ČSSD pravděpodobně do boje o radnici znovu. Už ale nebude téměř neznámou tváří. V uplynulých třech letech se z něj totiž stal oblíbený primátor, který bude pro ODS těžkým soupeřem.

Do boje o primátorské křeslo šel Roman Onderka s ambiciózními plány. Ne všechny sliby se mu ale podařilo splnit. iDNES přináší přehled projektů, na kterých Onderka postavil před třemi lety kampaň. Jak se jeho vize daří naplňovat?

Jízdné v hromadné dopravě

"Chceme řešit otázku městské hromadné dopravy, klást důraz například na rodiny s dětmi, na seniory. Uvažujeme i o snížení cen jízdného, lépe řečeno, aby jízdné bylo pro seniory zadarmo," řekl Roman Onderka 9. října 2006.

Nová jízdenka brněnské hromadné dopravy za zvýšenou cenu.A jak to dopadlo? Důchodci v Brně za hromadnou dopravu sice neplatí, stejně jako doprovod dětí do 3 let, ale jednorázové jízdné se zdražilo až o 40 procent a jízdenky se staly v přepočtu na minuty nejdražší v celé republice. A většinu Brňanů a desetitisíce studentů tím Onderka nepotěšil. - čtěte také Brno má nejdražší jízdné v republice

Primátor se brání. "Zdražit jsme museli s ohledem na aktuální situaci včetně obnovy vozového parku se závazkem, že další úprava cen neproběhne dříve než v roce 2011," oponuje.

Železniční uzel Brno

"Realizována může být jen varianta, u které nezávislé seriózní posouzení prokáže výhodnost pro Brňany i cestující a která bude mít prokazatelnou podporu veřejnosti," slibovala koalice v roce 2006.

To, že má stavba několikaletý skluz, není Onderkova vina, spor o polohu nádraží se táhne roky. Koalice ho ale nevyřešila. A byl to právě primátor Onderka, kdo letos prosadil projekt nádraží bez rychlodráhy, za kterou bojovali zelení. A hádky tak pokračují.

Začít stavět se má příští rok, ale jisté není ani to, jak bude nádraží vypadat. Onderka tvrdí, že se stavba stihne. "Základem jsou peníze. V termínu reálném pro jejich čerpání z EU, téměř 8 miliard korun do roku 2013, je možné mít kompletně připravený pouze projekt, který má zpracovaná Správa železniční dopravní cesty," říká primátor.

Fotbalový stadion

Ještě loni v listopadu počítal primátor s tím, že se začne stavět letos na jaře a hotovo bude v roce 2011. O rok později posunul termín dokončení o dva roky.

Onderka se však nevzdává: "Za klíčové pro projekt považuji dosažení dohody o jeho ceně. Vyjednané snížení z 2,2 miliardy na 1,6 miliardy otvírá cestu k jeho realizaci."

Oprava vily Tugendhat

Chátrající památka se prolíná celými třemi lety vlády ČSSD. Ale opět to není chyba primátora, problémy začaly už před lety.V roce 2006 však sliboval, že se zasadí o zahájení oprav. Namísto toho se ale táhnou soudní spory kvůli výběrovému řízení.

Vila Tugendhat

"Vyhlásili jsme výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce. To by mělo skončit ještě letos. Rekonstrukce začne příští rok," uvedl Onderka.

Nový koncertní sál a oprava Janáčkova divadla

"Dokončíme komplexní rekonstrukci Janáčkova divadla. Budeme pokračovat v přípravě projektu důstojného koncertního sálu pro Brno, Janáčkova kulturního centra," slibovala koalice.

Janáčkovo divadlo má být technicky na světové úrovni. Díky opravenému jevišti

Oprava divadla, jehož součástí má být i výstavba podzemních garáží, však ještě nezačala. "Rekonstrukce je plánovaná tak aby soubor nepřerušil činnost. Nedávné dokončení opravy jevištních stolů za 110 milionů korun je důkazem, že rekonstrukce pokračuje," říká k tomu Onderka. - čtěte také Opravené jeviště Janáčkova divadla bude mít světové parametry

Janáčkovým kulturním centrem se město chlubilo naposledy v lednu 2008, kdy ateliér M1 předal městu studii stavby. "Brno je připravené uvolnit 200 milionů korun. O další peníze jednáme s ministerstvem kultury a krajem," sdělil primátor. - čtěte také Brno křísí Janáčkův odkaz i hudebním sálem pro 1 600 lidí

Oprava haly Rondo

Letos v květnu začala rekonstrukce Ronda. Původně se ale počítalo s výstavbou úplně nové haly. Buď ve Starém Lískovci nebo na místě zbouraného zimního stadionu. Vedení města se nakonec rozhodlo pro opravu.

Částečně zrekonstruovaná hala Rondo.Částečně zrekonstruovaná hala Rondo.

Hlavním argumentem bylo mistrovství světa basketbalistek v roce 2010. To ale nevyšlo. Před Brnem dostaly přednost Karlovy Vary, kde byla dokončená nová sportovní hala. A Onderka snahu o novou halu nevzdává.

"Už tři roky připravujeme výstavbu víceúčelové haly v blízkosti kampusu Masarykovy univerzity," řekl Onderka.

Extraligová Kometa

Poté, co Kometa nezvládla boj o extraligu sportovní cestou, pomohlo město koupit licenci od Znojma. Po 13 letech a za obrovské podpory fanoušků klub hraje nejvyšší soutěž. Od začátku se ale trápí na posledním místě tabulky.

A hrozí, že Onderkova chlouba se stane i jeho prohrou, spadne-li, před komunálními volbami zpět do 1. ligy. Onderka však hokejistům věří. "Každý fanoušek brněnského hokeje včetně si přeje, aby Kometa hrála v extralize o nejvyšší příčky. Věřím, že se tak v blízké budoucnosti stane," vzkázal hokejistům.

,