Policejní akce Filtr zaměřená na kapesní krádeže v centru města, policisté  lidem rozdávají růžové alarmy.

Policejní akce Filtr zaměřená na kapesní krádeže v centru města, policisté lidem rozdávají růžové alarmy. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnský ráj kapsářů: hlavní nádraží

  • 4
Stačila chvilková nepozornost, a jednatřicetiletý muž z Brna přišel o víc jak sto padesát pět tisíc korun. Neznámý zloděj mu totiž v centru Brna ukradl mobilní telefon a peněženku s penězi i platebními kartami. A k nim také PIN. Peníze si zloděj v klidu vybral a šance, že jej najdou, jsou malé. Podobných případů policisté každý rok řeší nepočítaně. A okradených lidí je stále víc.

"Nejhorší situace je v okolí brněnského hlavního nádraží, kde podle našich odhadů denně projde až 150 tisíc lidí. Hlavně nastupování a vystupování z dopravních prostředků nebo tlačenice na schodech či v podchodu jsou pro zloděje výbornou příležitostí," popisuje kriminalista Josef Kuřitka.

Kapsáře navíc lidé nemají šanci poznat, většinou chodí čistí a upravení, jsou rychlí, nenápadní a operují ve skupinách. "Zloději si třeba vyhlédnou oběť, obstoupí ji a ten vpředu se zastaví. Oběť musí také, ti vzadu zmatku využijí a už vytahují peněženku a další cennosti. Množí se i případy okradených při nastupování do vlaku. Lidé to pak často zjistí, až když mají průvodčímu ukázat jízdenku," popisuje Josef Foret z brněnské železniční policie.

Znesnadnit zlodějům život by nyní měla právě zahájená akce Filtr, která potrvá přes prázdniny. Posílené hlídky policistů při ní budou 24 hodin denně monitorovat dění na brněnském nádraží i v jeho okolí a vytipovávat možné pachatele. Zaměřit se ale chtějí i na oběti.

Policie rozdá elektronické "bodyguardy"

"Chceme lidem přímo v terénu vysvětlit, co by měli změnit. Budeme jim rozdávat nové vizitky s kontaktem na policii, ale i elektronické bodyguardy, zařízení, které si připevní na klíče či peněženku, a když je někdo vytáhne, spustí hlasitý alarm," popsala policejní mluvčí Andrea Procházková.

Policejní akce Filtr zaměřená na kapesní krádeže v centru města, policisté  lidem rozdávají růžové alarmy.

Policisté jich na rozdání mají několik set, doplní je ale i nové letáky umístěné v obchodech v centru nebo v dopravních prostředcích.

Policisté věří, že i díky novému zařízení kapesních krádeží v centru přestane přibývat. Letos jich do konce května jen v Brně-středu zaznamenali 353, loni jen 305.

Brno-střed je kvůli kapsářům nejproblematičtější místo ve městě. Třeba loni zde policisté evidovali 40 procent kapesních krádeží spáchaných v celém Brně. "Máme zde asi padesát kapsářů profesionálů přímo z Brna, další jezdí z Ostravy či Olomouce, někdy i ze zahraničí. Pak tu jsou další skupiny, které využívají příležitosti, třeba toho, že lidé odloží tašku, usnou při čekání na rozjezd a podobně," popsal Kuřitka.

Právě krádeže zaviněné nepozorností obětí, vyznačující se škodou do šesti tisíc korun, ukradenou peněženkou, doklady či mobilním telefonem jsou podle něj nejčastější. Lidé často pachatelům vše usnadní i tím, že si PIN k platebním kartám nalepí přímo na ně nebo si jej zapíší do seznamu mobilního telefonu. Kriminalisté se ale setkávají i s kuriozitami.

Zloději jí batoh prostě odřízli

"Před časem jsme tu třeba měli paní, která si kvůli zlodějům přidržovala řemeny od batohu, aby jí ho neukradli. Pak si chtěla z batohu něco vyndat a zjistila, že jí zůstaly jen ty řemeny. Zloděj jí odřízl celý batoh, a ona o tom nevěděla," popsal Kuřitka.

"Na nádraží zase okradli ženu, právě když vnukovi vysvětlovala, co znamená leták upozorňující na kapesní zloděje," doplnil Foret.